İYİ Partili Çıray'dan 'korona' mesajları

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, bugün gerçekleşen 2. Olağan Kurultayı öncesi katıldığı canlı yayında koronavirüs salgınına ve alınan önlemlere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İYİ Partili Çıray'dan 'korona' mesajları

BEN HABER -

Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti, 2. Olağan Kurultayı’nı bugün gerçekleştiriyor. CHP'den sonra, Türk siyasetinin Covid-19 gölgesindeki ikinci büyük kurultayını gerçekleştiren İYİ Parti, "Millet Bizi Çağırıyor" sloganıyla toplandı.

Kurultay öncesi, İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat’e konuk olan İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray; kurultaya ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs sürecine ve artan vaka sayılarına ilişkin konuşan Çıray bir kez daha önlem alınmasında çok geç kalındığını vurguladı.

“TAKSİT TAKSİT ALINAN KARARLAR OLDU”

Çıray; “Sistematik bir çözüm yolu süreci olacağına, bir bütünlük içinde alınması gereken kararlar yerine taksit taksit alınan kararlar oldu. Uzun süre ülkede karantina ya da sokağa çıkma yasağı yapılmadı. Ocağın 15’in en geç karantina uygulanmalıydı” dedi.

“ÇOK GEÇ KALINDI”

Hükümetin pandemi politikalarını eleştiren Çıray; “Toplu bir takım izinler verilmemeliydi. Umreye gidilmesi yasaklanmalıydı. Okulların kaplatılmasında, lig maçların ertelenmesinde çok geç kalındı. Sonra saat 10’da sokağa çıkma yasağı açıklayıp, 12’de insanları evde kalmaya zorladılar, bir yoğunluğa neden oldular. Süreç halkla ilşkiler süreci olarak götürülmeye çalışıldı. 18 yıldır olduğu gibi. ” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ELEŞTİRİSİ

Cumhurbaşkanı’nın ‘vatandaşımız tedbirlere riayet’ etmedi sözlerini de eleştiren Çıray; “Ama siz turizmi teşvik ettiniz, uçak fiyatlarını düşürdünüz, Kurban bayramında otellerin vergilerini indirdiniz vatandaş gitsin diye, Giresun’da miting yaptınız, tatile gönderdiniz insanları, Diyanet işleri toplu namaz kıldırdı. Ayasofya meselesi var, üye toplantısı var…” dedi.

“ANKARA’DAKİ ARTIŞTA AYASOFYA’NIN ETKİSİ VAR”

“Ankara neden Wuhan oldu” sorusunda da yanıt veren Çıray; “Ayasofya çok etkili oldu. Kalabalık olsun diye insanlar götürüldü Ankara’dan. Şu an Meclis’te de çok yayılma var. Bir şeye isim koymak çok önemli. ‘Yeni normal ismi’ vatandaşı rehavete kaptırdı. Sayın bakanın belki iyi niyetli yaptığı esprili tweetlerde bu işin hafife alınmasına neden oldu.” İfadelerini kullandı. 

TTB kapatılsın diyen MHP Genl Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik de açıklamada bulunan Çıray; “Bu çıkış hiç doğru değil. Neden kapatıyorsunuz? Ben TTB üyesiyim ve şeref duyuyorum. Cumhuriyetin Kurullarından bir tanesidir. TTB her zaman katkı veren bir kuruluştur. Bakın bir maske dağıtmaya beceremediler. Sivil Toplum örgütleri bunun için lazım” dedi.

“BELEDİYELERİN BU SÜREÇTEN DIŞLANMASI TARİHİ BİR HATADIR”

Çok tartışılan başka bir konu olan ve yarın eğitime start verecek okullarla ilişkin de endişesini dile getiren İYİ Partili Çıray; “Bu konu Türkiye’nin en önemli konusu. 60 milyon nüfusun sorunu bu. Sayın Bakan burada çok kötü sınav verdi. Günde birkaç kez değişen kararları ile, Cumhurbaşkanına sorarak, siyaseti kullanarak davranması hiç hoş değildi. Tablet’ten eğitim vereceklerini söylüyorlar. Şimdi de Millet ittifakı belediyeleri kampanya yaparak bu ihtiyacı gidermeye çalışıyorlar. Belediyelerin bu süreçten dışlanması tarihi bir hatadır. MEB okulları belki de okulları kategorilere ayırmaları. Çok iyi hazırlanmış okullar da var.” Şeklinde konuştu.

“BÜTÜN MESELE ORTAYA BİR SİSTEMİN KONULAMAMIŞ OLMASI”

“Kaygılıyım” diyerek sözlerine devam eden Çıray; “Okula giden çocuğum yok ama bu kadar kafa karışıklığı ile çocuğumu okula gönderir misiniz derseniz, belki de göndermezdim. Anne babanın kafası rahat olmadı. Güven bu süreci yönetmekte çok önemli. Temel mesele, velilerin her anlamda tatmin olmamış olması. En azından belli kategorilere ayırabilirsiniz. Hem yaş hem okul açısından. Birinci sınıftaki çocuk nasıl online eğitim yapsın? Bütün mesele ortaya bir sistemin konulamamış olması” dedi.

“EN AZ 2 BUÇUK MİLYON COVİD’Lİ GEZİYOR”

Öte yandan, çok sık tartışılan korona tablosuna ilişkin de açıklamada bulunan Çıray, tablonun gerçeği yansıtmadığının bir kez daha altını çizdi. Çıray; “O rakamlar doğru rakamlar değil. Temel sorunların bir tanesi de bu. Buradan da bir başarı çıkarmaya çalışıyor. En az 2 buçuk milyon kovidli geziyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2020, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER