banner51

İYİ Parti Tire'de iddialı başladı

Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran; Ben Haber'e yaptığı açıklamada israf düzenine son verdiklerini belirterek;  devralınan borçtan yaklaşık 3.000.000,00TL’lik bir azalma sağlandığını ifade etti. 

İYİ Parti Tire'de iddialı başladı

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'ndan İYİ Parti adayı olarak seçime giren ve aldığı yüzde 46.06'lık oy ile Tire Belediye Başkanı olan Salih Atakan Duran; İzmir'deki tek İYİ Partili Belediye Başkanı olarak Ben Haber'in sorularını yanıtladı. Çok tartışılan Tire Stadından, İYİ Partili tek belediye başkanı olmasına, devralınan borçtan turizme kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

"İsraf düzenine son verdik"

Seçimin ardından, belediyelerin üzerindeki borç yükü gündeme damga vurmuştu. Siz de göreve gelmenizin ardından; belediyeye ait 58 milyon 85 bin 343 lira 85 kuruşluk borcu kalem kalem yazarak, belediye binasına astınız. Bu borç için nasıl bir ödeme planı oluşturdunuz?

Mali durumu düzeltmek için belediye adına alımları olması gerektiği gibi satın alma birimi üzerinden yaptırdık. Eskiden her birim neye ihtiyacı varsa çıkıp alıyorken bunu tek birime indirerek, mal alım konusunda kontrolü sağladık, piyasada en uygun teklif veren firmalarla çalıştık. Belediye işletmelerine ne alınmış, alınan malzemelerle ne yapılmış bununla ilgili tek bir doküman dahi yoktu elimizde. Şimdi işletmeler için ne alındığı, nerelerde ne kullanıldığını biliyor, takibini yapıyoruz.

Belediyeyi har vurup havran savrulan halden, tasarruf eder bir hale getirdik, israf düzenine son verdik. Belediye alacaklarının takibini yaptık.

İsraf düzeninin sona ermesiyle 31.03.2019 tarihinde devralınan borçtan yaklaşık 3.000.000,00 TL’lik bir azalma sağlandı. Belediye alacaklarından 3.321.000,00 TL’lik tahsilatla iyileştirme sağladık. Kısa zamanda yaptığımız sıkı mali politikalar bizi artı duruma getirmeye başladı. İşletmeler kar etmeye başladı. Gelir getirici önemli projelerle borçlarımızı ödemeye devam edeceğiz.

"Kişiye özel değil, halka hizmet ediyoruz"

İzmir'de İYİ Partili tek belediye başkanısınız. İYİ Parti'nin belediyecilik vizyonunu göstermesi için Tire Belediyesi bir sınav gibi. Siz bu sınavı nasıl veriyorsunuz?

Seçimlerde kıymetli Tirelilerin oyları ile belediye başkanı seçildikten sonra 5 Nisan günü mazbatamızı alıp görevimize başladık. İlk konuşmamı ‘"Artık parti siyaseti bitmiştir, hizmet siyaseti başlamıştır" şeklinde yapmıştım. O zamandan bu yana belediyeye gelen vatandaşın kim olduğuna, nerden geldiğine, hangi siyasi görüşten olduğuna bakmadan sadece işimizi yaptık. Partimizin hizmet anlayışını aynı şekilde yansıtıyoruz, kişiye özel değil halka hizmet ediyoruz. Seçim öncesinde İYİ Belediyecilik Tire'ye İYİ gelecek demiştik. İYİ gelmeye devam ediyoruz.

Vizyonumuz Tire için çalışmak, Tirelilere hizmet etmek ve onların hakkı olan tek 1 kuruşun dahi hesabını vermektir. Seçimler öncesi Tire için dile getirdiğimiz bir hayalimiz vardı. O da işçisi, çiftçisi, esnafı, çalışanı, genci, yaşlısı ile mutlu insanların yaşadığı bir ilçe hayaliydi. Bunu hayata geçirip bu sınavı layıkıyla geçmeyi hedefliyoruz.

"Kooperatif olmadan üreticimiz gelişemez"

Tire Süt Kooperatifi ile birlikte, Tire sütün merkezi konumuna geldi. Kırsal kalkınmanın, çok önemli bir halkası olan olan Tire Sür Kooperatifine sizin bakış açınız nasıl? Kooperatifleşmeye dair neler söylemek istersiniz? Belediyenin tarımsal kalkınmaya yönelik çalışmaları nelerdir? Tarımda refahı nasıl artıracaksınız?

Belediyemizin girişimleri ile kurulan Tire Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin faaliyet alanını genişletmeye başladık. Başkanlığını aynı zamanda belediye meclis üyemiz olan Sayın Gökhan Güngör yapıyor. Amacımız Tire üreticisine sahip çıkmak ve ürünlerini kurmayı hedeflediğimiz "Üretici Pazarı" sayesinde direk tüketici ile buluşturmak. İlçemizde tüm Türkiye'ye örnek kuruluş Tire Süt Kooperatifi var. Bu bağlamda Sayın Başkan Mahmut Eskiyörük'ü tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Kooperatifleşme olmadan çiftçimiz üreticimiz gelişemez. İlerleyen zamanlarda kendileri ile ortak projeler düşünüyoruz. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Tire için hangi ortak çalışmalarınız olacak?

Tunç Başkanımızın Tire'ye çok güzel bir bakış açısı var, bunu sürekli dile getiriyor. Şu ana kadar uyumlu çalışmalar gerçekleştirdik. Alt yapı, mezbaha, otopark ve hayvan pazarı ile ilgili ortak projelerimiz var.

"Stat Tire için çok mu elzemdi?"

Tire Stadı'nın verimli olarak değerlendirilebilmesi için ne gibi projeler göreceğiz?

Biz yapılan her işi alkışlarız. Neredeyse maliyeti 100 milyon TL yi bulan bu stat Tire için çok mu elzemdi? Önce buna bakmak lazım. Bu paralarla neler yapılabilirdi tek tek kalem kalem dökeriz. Bu rakamın 20 de 1 fiyatına kilit taş fabrikası dahi açılabilirdi. Yıl boyu çeşitli turnuvalara ev sahipliği yaparak stadımızın tanınırlığını sağlayacağız.

Tire, İzmir'in tarihi kültürel varlığında eşsiz cami ve eserleriyle çok önemli bir yer tutuyor. Bununla birlikte gastronomi ve doğal güzellikleri de bilinen birer gerçek. Tüm bunlardan yola çıkarak turizm için birçok niteliği bünyesinde barındıran Tire'de, turizmi geliştirmek için ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?

Turizm için tanıtım çok önemli. Bu yüzden ilçemizin tanınırlığını sağlamak adına önemli fuarlara katılım sağlayacağız. İlçemizde festival sayısını arttırarak daha çok insanın gelmesini sağlayacağız. Tur şirketleri ile bu bağlamda görüşmelerimiz devam ediyor.

"Birlikte inandık, çalıştık, kazandık"

Tire Belediye Meclisi'nde CHP ile yakın mesai arkadaşısınız. İki parti arasındaki ilişkiler ilçede hangi düzeyde? Özellikle yerel seçim döneminde CHP içinde Tire'de aday çıkarmamak gerilime yol açmıştı. Tepkiler yahut ön yargılar yıkıldı diyebilir miyiz?

Yıkıldı, zaten adaylığımız kesinleştikten sonra hiç sıkıntı yaşamadık. Bizler için yorucu ama yorucu olduğu kadar keyifli geçen 31 Mart Yerel Seçimlerinin sonucunda Tireli hemşerilerimizin teveccühü ile Tire Belediye Başkanlığı bizlere nasip oldu.  İYİ Partili, Cumhuriyet Halk Partili ve gönüllülerimiz ile birlikte Millet İttifakı olarak hep birlikte inandık, çalıştık, kazandık. Meclis öncesinde grup toplantılarını beraber yapıyoruz, uyumlu çalışıyoruz.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ilçede sizden en büyük beklentisi nedir?

Tireli hiçbir vatandaşımızın başını öne eğdirmemek, merti namerte muhtaç ettirmemek ve güçsüzü güçlüye ezdirmemek. İYİ Belediyecilik anlayışını belediyenin her biriminde her uygulamasında gerçekleştirmek ve örnek olmak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER