İYİ Parti, İzmir'de nerelerden aday çıkaracak?

Yerel seçimler yaklaşırken İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Rota Siyaset programında partisinin seçim sürecinde hazırlık ve beklentilerini anlattı. Başta Büyükşehir olmak üzere CHP'nin aday belirlerken İYİ Parti'nin hassasiyetlerini gözetmesi gerektiğini söyleyen Kırkpınar, Bakırçay, Küçük Menderes ve yarımada'da İYİ Parti'nin adayı olabileceğini söyledi.

Ben TV - İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katıldı. Kırkpınar yerel seçim sürecinden göreve geliş sürecinde yaşananlara kadar dikkat çekici açıklamalar yaptı. İYİ Parti'nin aday çıkarabileceği bölgelerden bahseden Kırkpınar ayrıca belediye meclis üyelikleri için de partilerin sandığa ayrı ayrı gidebileceğini söyledi.

O BÖLGELERDE ADAYIMIZ OLABİLİR

İzmir'de Millet İttifakı kapsamında hangi ilçelerin İYİ Parti'de olabileceği sorusunu yanıtlayan Kırkpınar, "İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyükşehir adayı çıkarmadık biliyorsunuz. İlçeler bazında bakıldığındaysa bizim oturduğumuz siyasi eksene göre bazı şeyleri insanlar tabanda görüyor. İYİ Parti dendiğinde akıllara bir siyasi duruş geliyor. Bu siyasi duruşun İzmir'de 3 büyük bölgesi var. Bunlar yarımada, Küçük Menderes ve Bakırçay. Buralarda geçmiş dönemlerde İYİ Parti'nin şu an durduğu noktadaki partilerden belediye başkanları ve hatta milletvekilleri çıkarılmış. Bakanlık yapmış insanlar var. O ilçeleri biz düşünüyoruz. Bu tip ilçelerde İYİ Parti'nin araya girerek işbirliğine sonuç getirecek elde edişleri olacak. Karşıyaka'da CHP şu anda çok yüksek bir oy alıyor. Ama 1994'te Kemal Baysak Bey, Doğru Yol Partisi'nden belediye başkanlığı yaptı. Demek ki konjonktüre göre bazı şeyler değişiyor." dedi.

"KIŞ KIYAMET GÜNÜ SAHİLE DAVET EDİLMİŞLER"

Kırkpınar, AK Parti ve MHP arasındaki ilçe paylaşımını da şu sözlerle değerlendirdi: 

"Siyaset sonuç alma ve kazanma üzerine kurgulanmış bir organizasyondur. Dediğim gibi alan memnun, veren memnunsa bize söz düşmez ama kış kıyamet günü sahile davet edilmişler kendileri. Çünkü 5 ilçe de sahildedir ve aldıkları oylar da bellidir." 

"30 İLÇENİN TAMAMINI MI ALACAKLAR?"

Cilasun'un CHP'nin İzmir'deki kurmaylarının ittifak kapsamında İYİ Parti'ye ilçe bırakılmasına soğuk baktığını hatırlatması üzerine Kırkpınar, "İşbirliğini İzmir'in iki il başkanı ve yönetim kurulları yapmıyor. Bunu müzakereci seçilmiş genel başkan yardımcıları yapıyor. Biz de ilçe başkanlarımızla toplantı yaptık ve içlerinden 14'ü tek başımıza girmeyi teklif etti. Burada benim işbirliğinin tesis edildiğinden beri slogan haline getirdiğim bir 30-0 ifadesi var. Akıllıca ve sağlam bir işbirliğiyle 30-0 sağlanır. Bunun da psikolojik bir boyutu olur. Bunun arkasında biz İYİ Parti olarak duruyor ve CHP'den de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Yoksa bir ilçe fazla, bir eksik almanın ne önemi var? Önemli olan 30-0'ı yakalamaktır. 30 ilçenin 22'sinde bugün CHP'li belediye var. 30 ilçenin tamamını mı alacaklar? Biz şunu söyledik; 30-0 alalım ve tarihi yazalım." dedi. 

ADAY PROFİLİ VURGUSU

CHP adaylarına yönelik başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi olmak üzere İYİ Parti'nin kırmızı çizgileri olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Kırkpınar, "Bakın Sayın Bahçeli her yerde aday göstereceklerini söylediğinde ayakta alkışlandı. 21 gün sonra göstermiyoruz dediğinde yine ayakta alkışlandı. Ben İYİ Parti ve CHP işbirliğinde Genel Başkanımızın kimi aday gösterirseniz destekleriz dediğini duymadım. Kırmızı çizgi mi, turuncu çizgi mi bilmem ama İYİ Parti'nin bulunduğu siyasal eksen, söylem ve ifade tarzı karşısında destekleyeceği bir aday profili olacağı hassasiyetini bir Cumhuriyet Halk Partisi'nden bekleriz." dedi.

"ŞAHİN'İ ARADIM AMA..."

Kırkpınar ayrıca programda MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'i göreve gelmesi üzerine aradığını ancak yanıt alamadığını belirtirken, "Karşılıklı bir görüşmem olmadı. Sayın Şahin çok eski arkadaşımdır. Kendisi atandığında telefonla aradım. Telefonuma cevap verilmediği için bir daha aramadım. Tebrik için aramıştım çünkü benden önce göreve atanmıştı." dedi.

"İSTİFALAR ÜSTÜNDEN ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILDI!"

İYİ Parti İzmir İl Başkanı olmasından sonra gelen istifalar ve yaşanan süreci açıklayan Kırkpınar, "Seçim sonrası beklentimize ulaşamadığımız için bir moral bozukluğu oldu ve Afyon'da bir çalıştay düzenlendi. Gelişmeler sonrasında  olağanüstü kurultay düzenlendi. Blok listeyle girilen kurultayda GİK üyelerinin yarısı değişti. Listede İzmir'in Kurucu İl Başkanı Sayın Yıldırım Ulupınar da vardı. Oy verdik ve GİK üyesi oldu. Bununla birlikte Başkanlık Divanı'nda da yüzde 50'ye yakın değişim oldu. Geriye ne kaldı? İller... 16 Ağustos'ta bir genelge yayımlandı. Tavsiye niteliğinde istifalar istendi. İzmir'de de İl Başkanı Koray Ükünç Bey 4 Eylül tarihinde istifa etti. Bakın istifaların ardından 81 ilin 40'tan fazlasında görevler aynı isimlere iade edildi. İnceliğe bakın. Size ben yeniden başkanlık verdim ama yeni bir yönetim kurun... 3 Ekim'de bir genelde daha yayımlandı. Bu kez aynı istifa duruşu ilçe başkanlarından istendi. İYİ Parti'de yeniden yapılanma sürecinde Hüsmen Kırkpınar en son atanan İl Başkanı oldu. Bunun sebebi de şu: O dönem partimizin üyesi olan, GİK Üyesi olan İzmir'de kurucu il başkanı olan Yıldırım Ulupınar Bey'in sosyal medya paylaşımlarında şu söylem var; böyle bir uygulama yanlıştır. Kendisine Genel Başkan tarafından il başkanlığı görevinin tekrar verildiğini ancak yakışık almayacağı için kabul etmediğini söyledi. İzmir'de MHP geleneğinden gelen birinin il başkanlığına uymaz, kabul görmez gibi ifadelerde bulundu. 17 Ekim'de il başkanlığı bana tebliğ edildiğinde arkadaşlarımızı aradım ve basın mensuplarına toplantı haberi gönderdik. Toplantıda 17 ilçe başkanının istifa ettiği üstüne bir soru geldi. Sanki 17 ilçe başkanı benim yüzümden istifa ediyormuş algısı yaratılmaya çalıştı. Aslında bunların sayısı 4 kişi. Benimle çalışmak istemediğini söyleyen 4 arkadaşımız ki yüzüme değil sosyal medya paylaşımı. Benim yüzümden istifa ettiği söylenen kalan 13 kişi zaten şu anda benim ilçe başkanlarım. 4 arkadaşımsa bu yolu tercih etti. Yıldırım Bey şu anda partimizin üyesi bile değil." ifadelerini kullandı.

"ONLARA AFİYET OLSUN DİYORUM"

Kentte parti içi muhalefetin düzenlediği kahvaltılı toplantılar hakkında kısa bir yorum yapan Kırkpınar, "Kahvaltılar için yolda beni çevirip soran partililerimiz de oluyor. Ben de onlara diyorum ki afiyet olsun. 17 Ekim'de atandığım günden itibaren sorunların tamamı geride kalmıştır."

"24 HAZİRAN'DAN DERS ÇIKARDIK"

Cilasun'un 24 Haziran'daki aday belirlemede yaşanan sıkıntı ve ithal aday konusunu dile getirmesi üzerine Kırkpınar, "24 Haziran ile ilgili ifade ettiğiniz şeylere katılırım. Partimizin beklentisi yüksekti ve o sonuçları alamadık. Bir parti, seçimden 20 gün sonra neden çalıştay düzenlesin? İşte bu çalıştayın ve yeniden yapılanmanın sebebi bunlar. Parti içi demokrasinin olduğu tek parti, en demokratik parti İYİ Parti'dir. Her partili 24 Haziran'da yaşadığı sıkıntıyı Afyon'da zaman sıkıntısı olmadan söylemiştir. Partimizin 24 Haziran'dan çıkardığı tecrübeler mutlaka vardır. Bizim adaylarımız İzmir'e faydası olacak, geçmişinde hiçbir leke olmayan insanlar olacaktır. Aday adaylarımızın hepsi de zaten pırıl pırıl insanlar." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER