banner51

İYİ Parti İzmir'de kulisler çalkalanıyor: İşte öne çıkan isimler

İYİ Parti'nin iddialı olduğu kentlerin başında gelen İzmir'de aday listelerinin nasıl şekilleneceğine dair kulisler bir hayli hareketlendi

İYİ Parti İzmir'de kulisler çalkalanıyor: İşte öne çıkan isimler

İYİ Parti, 24 Haziran'da ilk kez seçime girecek. Buna rağmen partide milletvekili aday adayı patlaması yaşandı. İzmir’de de 100’ü aşkın ismin başvuru yaptığı açıklandı.

İzmir’de listelerin nasıl şekilleneceği tartışılırken, 2 bölgeden en az 4'er vekil hedefleniyor.Hedefe giden süreçte çeşitli isimlerin yerleri kulislerde dillendiriliyor.

ÇIRAY 1. BÖLGE'DE
Listeye yönelik sürpriz iddia daha önce üç kez 2. Bölge’den vekil seçilen İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray’ın 1. Bölge’de listenin başında yer alacağı. Çıray’ın parti içinde siyaset yaptığı yakın ekibin 1. Bölge siyasetçileri olması ve bu bölgede oturuyor olması nedeniyle 1. Bölge’yi tercih edeceği öne sürülüyor.

ULUPINAR SEÇİLECEK YERDEN
1. Bölge’den ön sıralar için ismi geçen bir diğer isim Kurucu İl Başkanı Yıldırım Ulupınar. Genel Merkez’in isteği ile görevinden istifa eden Ulupınar, da Çıray gibi 1. Bölge'den yarışacağı iddia ediliyor. Geçmişte vekillik ve belediye başkanlığı yapan, partinin kuruluş sürecinde maddi manevi taşın altına elini sokan Ulupınar'ın seçilecek bir sıradan listede olması kuvvetle muhtemel.

DERVİŞOĞLU 2. BÖLGE'DE
2. Bölge’nin ilk sırası için Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun adı öne çıkıyor. Akşener'le uzun süredir yol yürüyen Dervişoğlu’nun listesinin ilk sırasında olması kesin gibi. Dervişoğlu için konuşulan bir diğer senaryo ise İstanbul'dan aday listesinde yer alması.

KIRKPINAR İLK 4'TE
2. Bölge için ismi ön planda geçen bir diğer isim ise İl Eski Sekreteri Hüsmen Kırkpınar. 2. Bölge siyasetçisi olan Kırkpınar’ın listede ilk dört içinde olacağı ifade ediliyor. Kırkpınar, Cumhurbaşkanı Adayı, partinin Genel Başkanı Meral Akşener için kişisel çalışmasıyla 2 binin üzerinde imza getirmişti.

SENDİKACI BİR İSİM GÜNDEMDE
2. Bölge için sendikacı bir ismin listeye yazılma ihtimali yüksek. CHP’de Kani Beko ve Musa Çam gibi sendikacı isimlerin adaylıklarının öne çıkması sonrası İYİ Parti’de de sendika kökenli bir ismin listeye yazılması gündeme geldi. Bu noktada Ahmet Doğruyol öne çıkan isim.

SALDIRAYA UĞRAYAN DURAN'IN ADI KONUŞULUYOR
İzmir 2. Bölge için ismi yüksek sesle dillendirilen bir başka isim de Tire İlçe Eski Başkanı Salih Atakan Duran... Görevdeyken ilçe binasında silahlı saldırıya uğrayan Duran, vekil adaylığı için istifa etmişti. Duran'ın saldırıya uğradığı bölgeyi temsilen listeye yazılabileceği ifade ediliyor.

ÖNE ÇIKAN KADINLAR KİM?
Parti listelerinde çok sayıda kadın adaya yer verileceği ifade edildi. Serap Özöktem, Esra Akkaş, Ülkü Doğan ve Burcu Bostancıoğlu isimlerinin ilk sıralarda olduğu belirtiliyor.

ULUPINAR-ÇIRAY-DERVİŞOĞLU-REKABETİ
Öte yandan parti içinde Ulupınar, Çıray ve Dervişoğlu arasında listede tatlı rekabetin yaşanacağı konuşuluyor. Üç isminde kendilerine yakın birer ya da ikişer ismi listeye taşıma çalışması içinde oldukları iddia ediliyor. Çıray’ın 1. Bölge’den il eski başkan yardımcısı İbrahim Dönertaş için ısrarcı olacağı öğrenildi. Dervişoğlu’nun ise Hüsmen Kırkpınar ve Serap Özöktem’in listelerde olması için çalışma yapacağı ortaya atılan kulis söylentileri arasında. Ulupınar’ın da yakın çevresine bir ismin listede olması yönünde girişimde bulunacağını aktardığı ifade ediliyor

Parti kulislerinde geçmişte İzmir’den vekillik yapan Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal’ın farklı bir ilden aday gösterileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER