İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar: İddialı adaylarımız var!

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, kentte partililer arasındaki istifa gerilimine çarpıcı bir yorum yaptı. Kırkpınar,"Biz-onlar diye bir şey yok. Herkes İYİ Partili olmayı öğrenecek." dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar: İddialı adaylarımız var!

Cansu Temir - Ben Haber İYİ Parti İzmir'in beklenen, beklenirken bir o kadar da tartışmalara konu olan İl Başkanı Hüsmen Krıkpınar ile seçimlere ve isminin teşkilattaki yankılarına dair konuştuk. Kırkpınar, teşkilattaki bazı kesim tarafından memnuniyetle karşılanıp ismi ön plana çıkarılsa da, bir kesim için Kırkpınar'ın MHP kökenli geçmişi 'İYİ Parti'nin küçük MHP olacağı' yönünde endişeleri de beraberinde getirmişti. Kırkpınar bu endişe ve eleştirilere, "Kimse bir yerlerden zorla koparlıp alınıp gelinmedi. Herkes gönül rızasıyla çıktı bu partiye geldi. Biz-onlar diye bir şey yok artık. Herkes İYİ Parti'li olmayı öğrenecek." ifadeleriyle yanıt verdi.

İzmir'de merakla beklenen süreç tamamlandı, 45 gün sonra İl Başkanlığı koltuğuna atama gerçekleşti. Geç kalındığını düşünüyor musunuz?

80. İl Urfa, 81. il İzmir. Ben atama yazısı en son çıkan il başkanıyım. Bunun takdiri elbette İYİ Parti Genel Merkezi'mizindir. Oradaki değerlendirmeler sonucu böyle bir süreç yaşandı, benim bu konuda erken ya da geç demem gibi bir şey söz konusu değil.

"ALTERNATİF BİR PARTİYİZ"

Nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Bizim partimiz geçen yıl içinde bulunduğumuz Ekim ayının başında ismi ve logosu olmayan bir partiydi, henüz kurulmamıştı. İYİ Parti millet tarafından kurulmuş siyasi bir partidir, üçüncü yoldur, alternatiftir. Yani iktidarın alternatifi olarak görülüyor. 24 Haziran seçimleri baskın bir seçim, hatta şok bir seçimdi. Partimizin seçimlere girmemesi yönünde bir sürü engellerle karşılaştık. Hatta Genel Başkanımız Sayın Akşener'in aracının önü çöp kamyonuyla dahi kesildi. Tüm bunların arasında elbette beklentimiz çok daha yüksek olmasına rağmen henüz bir yılını bile doldurmamış bir parti için çok iyi bir oy aldık. Şu gün parlamentoda 41 tane milletvekilimiz var bu çok önemli bir hadisedir. Millet 24 Haziran'da elimizi tuttu. Şimdi yerel seçimlerde yukarı doğru çekecek.

"İZMİR İLE PAYLAŞACAĞIMIZ İDDİALI İSİMLER VAR!"

*Mart 2019'da gerçekleşecek olan yerel seçimler için, adaylarınız belli mi?

Şu andaki durumumuz il yönetim kurulu ve İl disiplin kuruluyla yedek üyelerinin tespiti çalışması. Her şey çok hızlı gelişiyor. Partimiz, iç dinamikleri çok olan bir parti. Zaten şartlardan dolayı da; sürekli bir kurulma, kurulmadan sonra kongreler, kongrelerden sonra kurultaylar... İkinci kurultayımızı bile yaptık biz. Bu işlerimizi bir bitirelim, İzmir kamuoyuyla paylaşacağımız güzel isimler var. İddialı isimler var. Çok yakın bir zamanda da ilçe belediye başkanlarımızdan 5 tanesini açıklamayı düşünüyoruz.

Yerel seçimlerde İYİ Parti – CHP ittifakı olacak mı?

Yerel seçimlerde ittifak gibi bir kavram, bence çok da yerine oturmayan bir kavram. Bu konuda Genel Başkanımızın paylaştığı ve parti politikalarımızla örtüşen ifadeler var. Önümüzdeki süreçte daha da netleşir. Yani yazılı olmayan, ya da ittifak kavramı, 'ittifak' ismi olmadan da çıkaracağınız adaylar, kendi bölgelerindeki tercih edilme noktalarına doğru bizi götürecektir.

"BU PARTİYE HERKES GÖNÜL RIZASIYLA GELDİ"

İsminizin açıklanmasıyla, hatta ilk başkanlık koltuğu için anılmaya başladığı andan itibaren; 'İYİ Parti, küçük MHP olacak" şeklinde eleştiriler gündeme gelmişti, gelmeye de devam ediyor. Hatta öyle ki, bu eleştiriler beraberinde istifaları da getirdi. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Şu anda Demokrat Parti, parlamento da temsil ediliyor ve bir genel başkanları var. Halihazırda seçime hazır bir parti. Milliyetçi Hareket Partisi de, Cumhuriyet Halk Partisi de, Adalet ve Kalkınma Partisi de öyle. İYİ Parti'nin bir felsefesi var, doktrini var. Doktrini, cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak, parlamenter demokrasiye geri dönmek ve ortak paydası vatanseverlik olan bir partiyiz. Vatanseverim diyen her kesimden, her inançtan, her meşrepten insanın kendini bulacağı bir partiyiz. Dolayısıyla kimse bir yerlerden zorla koparılıp, alınıp gelinmedi. Herkes gönül rızasıyla çıktı bu partiye geldi. Bu partiye gelen insanların hepsinin siyasi bir geçmişi yok. Yani sıfırdan gelip, bir partiye üye olup başlayan arkadaşlarımız var. Ayrıca, diğer siyasi partilerde geçmiş dönemde hizmet etmiş, yönetim organlarında görev almış arkadaşlarımız da kendi partilerinde bazı şeylere karşı geldikleri için, yapılan birtakım uygulamaların veya ifadelerin olumsuz olduğunu değerlendirdikleri için böyle bir üçüncü yola geldiler, geldik. Biz-onlar diye bir şey yok artık. Herkes İYİ Parti'li olmayı öğrenecek. Biz İYİ Parti'yiz.

"Aşiret değiliz ki aynı partiye bağlı olalım"

Sadece İYİ Parti içinde değil, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ile olan akrabalığınız dolayısıyla da eleştiri oklarının hedefi oldunuz. 'İzmir siyasetini Kırkpınar ailesi yönetecek' şeklinde değerlendirmeler var. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Kırkpınar ailesinin bir ferdiyim. Yaşar Bey'in babası ile benim babam kuzen. Biz bir aşiret değiliz ki bir siyasi partiye bağlı olalım ve sadakatle oy verelim. Bu büyük ailenin içinde muhtemelen Cumhuriyet Halk Partili, belli ilçelerde yöneticiler var, üyeler var. AK Parti'den milletvekili olmuş, olabilir. Belediye Başkanı da olabilir. MHP'de de olabilir. Ama hiç kimsenin iradesi, hiç kimsenin elinde değildir. Herkesin bir anlayışı, bir siyasi yaklaşımı vardır, dünya görüşü vardır. Herkesin birbirine saygısı vardır.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER