İYİ Gençlik İzmir'den 'Uyuşturucuya farkındalık' vurgusu

İYİ Parti İzmir Gençlik Kolları, 26 Haziran 'Dünya Uyuşturucu İle Mücadele Günü' kapsamında İYİ Parti İzmir İl Binasında Gençlik Kolları için eğitim ve basın açıklaması düzenledi

İYİ Gençlik İzmir'den 'Uyuşturucuya farkındalık' vurgusu

 BENTV-İYİ Parti İzmir Gençlik Kolları, il binasında gerçekleştirilen eğitim ve basın açıklamasında uyuşturucuya karşı farkındalık ve mücadelenin önemine vurgu yaptı. İzmir Valisi Erolayyıldız, Başkan Tunç Soyer ve İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop'a çağrıda bulunan İYİ Gençlik İzmir teşkilatı, uyuşturucu maddeye bağımlı olan daha çok gencin kurtarılması adına, uyuştucuyla mücadele merkezlerinin sayısının arttırılması veyahut kapasitelerinin geliştirilmesi için İzmir'de yer alan Bir Hayata Dokun Derneği'nin mücadelesine katkıda bulunulmasını rica ettiler.

İŞTE BASIN AÇIKLAMASININ TAMAMI:

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 26 Haziran “Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü” dolayısıyla, uyuşturucuyla mücadele dünyanın ortak gündemi olmuştur. BM her yıl bugüne özel rapor açıklamaktadır.

2018 Dünya Uyuşturucu Raporuna göre dünya üzerinde 31 milyon uyuşturucu bağımlısı bulunmaktadır. Bu rakam 2016’da 29,5 milyon iken, günümüze kadar aradaki 1,5 milyonluk artış uyuşturucu tehdidinin ciddiyeti hususunda alarm vermektedir. Yine aynı raporda, dünya genelindeki uyuşturucu kullanımı da 275 milyon olarak yer almaktadır. Bu rakam 2016 raporunda 250 milyon olarak yer almaktadır. Süreçteki bu 25 milyonluk fark bizlere uyuşturucuyu deneyen ve kullananların sayısında hızlı bir artış olduğunu göstermektedir. Ayrıca Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye'nin sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında birinci olduğunu ve uyuşturucu kullanımının 9 yaş sınırına kadar indiğini belirtmiştir.

Yönetmeliğimizin 2.maddesinde de yazıldığı üzere; Türk gençliğini her türlü kötü alışkanlık ve bağımlılıktan uzak tutmak konusunda planlı ve programlı çalışmalar yaparak, spor, kültür ve sanat faaliyetlerinin gündelik alışkanlıklar haline getirilmesini temin etmek amacıyla çıktığımız bu yolda bugün burada genç kardeşlerimize madde bağımlılığı ile mücadele konulu eğitimimizi gerçekleştirmiş bulunduk.

“Dünyadaki bütün kötülüklerin ve savaşların temelinde yaşanmamış yaşamlar yatar.” sözünde de anlatıldığı üzere, yaşanmış ve yaşanacak olumlu süreçler yaratmak, büyük bir toplumun geleceğini belirleyecektir düşüncesi içerisindeyiz ve yürekten var olan gücümüzle elimizden gelenin en iyisini yapmak için beraber çabalayabiliriz.

Ülkemizde madde kullanımında nüfusa oranla ilimiz İzmir 1.sırada yer alırken, Bornova ve Bayraklı ilçelerimiz ise madde bağımlılığının en yüksek yaşandığı ilçeler olarak göze çarpmaktadır. Bu ilçelerde nüfus yoğunluğu bakımından üniversite ve lise öğrencilerinin fazla olması sebebiyle, bu durum Türkiye’nin yarınları biz gençlerin ne kadar ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini ve ne kadar kötü bir bataklık ile mücadele etmemiz gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Şehrimizde tedavi olmayı bekleyen 2 binin üzerinde birey olmasına rağmen, sadece ve sadece 2 tedavi merkezinin ve bunların yalnızca 43 yatak kapasitesinin bulunması, bu kentin sorunlarına yetersiz kalmakta, bu sıkıntılı duruma yeterli cevabı verememektedir.

vesile ile Valimiz EROL AYYILDIZ, Büyükşehir Belediye Başkanımız TUNÇ SOYER, İl Sağlık Müdürümüz MEHMET BURAK ÖZTOP’a çağrımız, bu bataklıktan daha çok gencimizin kurtarılması adına merkezlerin sayılarının veyahut kapasitelerinin arttırılması, şehrimizde bulunan BİR HAYATA DOKUN DERNEĞİ’nin mücadelesine destek verilmesidir.

Biz de İYİ GENÇLİK İZMİR olarak bir sonraki 26 Haziran'da uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için tedavi gören gençlerimizin elinden tutmak, onları sosyal hayata kazandırmak ve uyuşturucuya hiç bulaşmamış gençlerimizi uzak tutmak için bugün ilk adımını attığımız "Uyuşturucu İle Mücadele" eğitimlerimize başlıyoruz. Daha aydınlık, daha İYİ bir gelecek dileklerimizle.

İYİ Parti Gençlik Kolları İzmir İl Başkanlığı

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER