İttifak olmazsa, İYİ Parti'nin İzmir adayı o isim mi olacak?

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, yerel seçime ve ittifak konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Kırkpınar, CHP ile iş birliği durumunun olmaması durumunda Genel Başkan Danışmanı Taylan Yıldız'ın Büyükşehir adaylığına yeşil ışık yaktı

İttifak olmazsa, İYİ Parti'nin İzmir adayı o isim mi olacak?

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Krıkpınar, 31 Mart 2019'da gerçekleşecek yerel seçim öncesi Ben TV'ye önemli açıklamalarda bulundu. Yerel seçim sürecinde CHP ile gündemde olan iş birliği sürecinden, İzmir'in adayına dair önemli konularda açıklamarda bulunan Kırkpınar, AK Parti'nin İzmir adayı Zeybekçi hakkında da çarpıcı ifadelerde bulundu.

"İŞ BİRLİĞİ DEMEK, BAŞKA BİR PARTİNİN EKSİĞİNİ TAMAMLAMAK ANLAMINA GELMEZ"

Bİr süredir gündemde olan İYİ Parti-CHP'nin yerel seçim sürecinde iş birliği adımıyla ilgili değerlendirmede bulunan Kırkpınar; "İş birliği demek, bir başka siyasi partinin eksiğini tamamlamak anlamına gelmez. iş birliğinden kasıt şu olmalı; demokrasiden, hukuktan, adaletten yana olan insanların hedefinde olmalı bu iş. İş birliğinin esası bu olmalı. Yani; Kanun Hükmünde Kararname ya da Cumburbaşkanlığı kararnamesi ile bir gecede çok şey değişiyor. Bir günlük kararnameler çıktı mesela. Kişiye özel uygulamalarla nereye kadar gidecek bu iş? Insanlar artık hizmetin temelinde kurumsal kimlik değil de, o adayın başkan olduğundaki performansı, yeteneği, kabiliyeti, halka yakınlığına bakacak. Eski deyimle belediye başkanı Şehr-i emin demek, şehrin emin insanı demektir. Şehrin en doğru, en güvenilir insana teslim edilmesi demektir, bu doğru bir şeydir. Şimdi bu süreçte, bir de yaşadıklarımız var. 24 Haziran seçimlerine kadar bekletilip, sonra ertelenen uygulamalar var. Ekonominin girdiği sıkıntılı bir süreç var. Yasaklar, yokluk ve yoksulluk ortadan kalkacak denmişti. Yerel seçimlere giderken, genel seçim sürecinde konuşulanları unutmadık. Yoksulluk başladı, 2002'ye geri döndük. 3 lira 80 kuruş olan Amerikan doları, 5 lira 25 kuruşa indi diye 7 liralardan, bunu bir mutluluk sayıyorlar. Ülkede dar ve sabit gelirli insanların alım gücü ortada. Bu dar gelirli insanların yüzünü artık güldürmek lazım. Bu belediye seçimleri ile olacak iş değil. Ama bir başlangıç. Çarşı pazarın etiketleri mutfağa yansıdı. Soğuk havalar daha da artacak, o zaman elektrik ve doğalgaz sarfiyatının bütçelerine yansımalarını da görecekler ve sağlıklı bir karar verecekler." şeklinde konuştu.

"İŞ BİRLİĞİ OLMAZSA İYİ PARTİ İZMİR ADAYI YILDIZ OLABİLİR"

Geçtiğimiz hafta İl Başkanlığını ve bazı ilçe başkanlıklarını ziyaret eden Genel Başkan Danışmanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Taylan Yıldız'ın, bu ziyaretlerinin 'Büyükşehir adaylığı için nabız yoklaması' olarak yorumlanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Kırkpınar, önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldız'ın Karşıyakalı olduğunu ve uzun yıllar İzmir'de yaşadığını vurgulayan Kırkpınar; "İzmirlilik aidiyet duygusu çok yüksek bir insan. İzmirsiz yapamıyor. Mutlaka bir vesile ile gelip gidiyor, geçen hafta geldiği gibi. Önümüzdeki hafta Taylan Bey yine burada olacak. Kalan ilçe ziyaretlerini de tamamlayacak. Bizim kendisiyle diyaloğumuz partiye geldiği ilk günden beri var. Kendisini çok severim. Büyükşehir Belediye Başkan adayımız olabilir mi? Bence olursa iyi olur. Büyükşehir Belediye Başkanı çıkaracak mıyız, çıkarmayacak mıyız onu ben bilemem. İş birliği görüşmelerinin ardından netleşecek bir durum bu. İlçe belediye başkan adaylarımız da var fakat bunların dışında, 1 Aralık'a kadar devlette çalışan aday adayı arkadaşlarımız istifa edecekler. 3'ünden sonra süreç biraz daha hız kazanacak. Onun dışında, biz adaylarımızı açıklamaktan imtina etmeyiz. Adaylarımızı açıklarız, herkes açıklıyor. Ama bu işbirliği ile ilgili bir konu var. Onunla ilgili de normal süreci bekleyelim diye düşünüyorum." dedi.

"İZMİR'İ KAYBEDEN BAŞBAKAN OLUYOR"

Dün gerçekleşen AK Parti Grup Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Nihat Zeybekçi ismini açıklamasıyla ilgili şaşırmadığını dile getiren Kırkpınar; "Ben İzmirliyim. Hİç şaşırmadım. İzmirle hiç alakası olmayan insanlar geldi geldi aday olup gittiler. İzmir'de kaybeden başbakan oluyor ama Zeybekçi zaten bakanlık yaptığı için bilmiyorum, Meclis Başkanı olur belki. Adaylığı hayırlı olsun diyelim." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER