İsrail-BAE anlaşmasına Türkiye'den tepki!

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile BAE'nin ABD arabuluculuğunda yaptığı normalleşme anlaşması için "Filistin'in iradesini yok saymaktadır" açıklaması yaptı.

İsrail-BAE anlaşmasına Türkiye'den tepki!

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), diplomatik ilişkileri tamamen normalleştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çektiğini duyuran Filistin'den "Anlaşma BAE'nin Filistin davasına karşı dini, milli ve insani görevinden vazgeçmesi anlamına geldiği açıklaması yapıldı.

Anlaşmaya Türkiye'den de bir tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin olarak Filistin halkı ve Yönetimi tarafından gösterilen güçlü ve müşterek tepkiyi haklı buluyoruz.

"SON DERECE ENDİŞE VERİCİ"
2002 yılında Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nca da desteklenen Arap Barış Planı’nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılması son derece endişe vericidir.

Hal böyle iken, sözkonusu üçlü bildiriyi Filistin davasına destek olarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığı yoktur.

"FİLİSTİN İRADESİ YOK SAYILIYOR"
Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır.

BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail'le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiç bir şekilde yoktur.

Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER