İBB Başkanı Uysal'dan Büyükçekmece açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal açıklama yapıyor.

İBB Başkanı Uysal'dan Büyükçekmece açıklaması

Uysal'ın açıklamalarından satır başları:

Büyükçekmece'de hiç olmayan seçmen hareketi var. Seçmen kayıtlarından değişiklik organize bir durum. 3 bin 92 kişinin hiçbir yerde seçmen kaydı yok. 26-27 bine yakın seçmen hareketi olmuş. Sahte seçmen yazmak için adresler oluşturulmuş. Boş arsa ve iş yerleri konut gibi kaydedilmiş. Yazlıklar sahte seçmen kaydı için kullanılmış. Binalara hayali kat gösterip seçmen yazılmış. Listeler askıdayken 736 kayda itiraz ettik. 

Sahte adres kayıtlarını hep aynı şahıs yapmış. Belediyeden eleman istenmiş ve belediyede işçi kadrosunda olan Mehmet Özgür Samanlı diye bir kişi orada işlem yapmış. Yapmış olduğu işlem sayısı, Nüfus Müdürlüğündeki diğer memurların yapmış olduğu işlem sayısının tam 4 katı. Günlük olarak diğer memurlar, 100 kayıt işlemi yaparken, o şahsın yaptığı kayıt işlemi sayısı 400 ve belediyeden sahte oluşturulan adreslere kayıt yapılan seçmenlerin tamamına yakını o şahıs üzerinden gitmiş. Mesele artık savcılığa intikal etmiştir. 5 belediye başkan yardımcısı ve Hasan Akgün'ün ifadeye çağrıldığını biliyoruz. Savcılık soruşturma dosyasında bunların takibi yapılacak ve nihayetinde bu bir şekilde açığa çıkacaktır.

AK Parti'te oy verenler listeden düşürülmüş. 24 Haziran sonrası seçmen artışı yüzde 3 civarında. 13-14 bin seçmene burada oy kullandırtılmış. 22 bin seçmen nasıl bulundu da kaydı yapıldı? Türkiye, seçim tarihi boyunca böyle bir organize işlem görmemiş. Soruşturma başladı. Sandık başkanı belirlenmesinde de kanunsuzluk var; 285 görevli dışarıdan atanmış. Seçimlerin bu şaibeden kurtulması adına öncelikle Büyükçekmece seçimlerinin iptal edileceğini düşünüyorum. Büyükçekmece'de seçim iptal olursa Büyükşehir de etkilenir. 541 üyemizin hiçbir yerde kaydı yok, sahte evrakla kayıtları düşürülmüş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER