Hamdi Türkmen yazdı: AK Partili de istifa eder!..

Milletvekili listeleri CHP gibi AK Parti’yi de karıştırdı. Manisa listelerinde Özdağ ve Berber’in Arınç’ın isteği üzerine aday yapılmaması tartışılırken, İzmir ve Denizli’den de istifalar geldi

Hamdi Türkmen yazdı: AK Partili de istifa eder!..

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI

Bugüne kadar CHP’den alışık olduğumuz; sıra beğenmeme, aday gösterilmeme ile baş gösteren krizlerden, ya istifa ya da partiye zarar verecek söylemlerle ayrılıklar yaşanıyordu.

Kamuoyu ister istemez şu yorumu yapıyor; “bu CHP adam olmaz” deniyordu.

AK Parti’de ise ne yaşanırsa yaşansın “çıt” çıkmıyor; “kol kırılır, yen içinde kalır” durumu yaşanıyordu.

Belki de ilk kez 24 Haziran tarihinde yapılacak olan seçimler için, Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen milletvekili aday listeleri, AK Parti’yi de karıştırdı.

Bu partide de, sırasını beğenmeyen, liste dışında kalan adaylar, CHP’de olduğu gibi isyan bayrağını çektiler ve peş peşe istifalar birbirini izledi.

***

AK Parti’nin milletvekili listelerine tepki olarak en çok karıştığı il Manisa oldu.

Bülent Arınç’ın listeyi belirlediği iddia edilen bu ilde; AK Parti’nin iki ağır topu Selçuk Özdağ ve Recep Berber listelerde yer bulamayınca kıyamet koptu.

Manisa bu nedenle günlerdir çalkalanıyor.

AK Parti’nin 10 kişilik listesinde, Bülent Arınç’ın manevi oğlu olarak bilinen MKYK üyesi Murat Baybatur birinci sıradan aday gösterildi.

Bildiğiniz gibi Arınç'ın öz oğlu Ahmet Mücahit Arınç da İstanbul'dan aday gösterilmişti.

***

“Bu referandum oylamasında yüzde 50’yi geçemezsek iç savaşa hazır olun” diye açıklama yapan Ozan Erdem de AK Parti Manisa milletvekili aday listesinde yer aldı.

Bu tercihler nedeniyle AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli’nin milletvekili

aday listesini paylaştığı sosyal medya hesabına günlerdir tepki dolu mesajlar geliyor.

İbrahim Güleç adlı sosyal medya kullanıcısı bir AK Partili seçmen; “bu millet bu listeye oy vermez. Partililerimiz çok kırgın ve kızgın. Bunlar Manisa’da oy oranlarımızı düşürecek” ifadeleri ile Manisa AK Parti’deki isyanı anlattı.

Yüksel Aydemir ise “şu listeyle AK Parti Manisa’da yüzde 30 oy kaybeder” yorumunda bulundu.

***

Milletvekili adaylığı için Burdur valiliğinden istifa eden Şerif Yılmaz, Manisa/Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene de bu ildeki listelerde yer almadı.

AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen bir yerel gazeteci dostum; Selçuk Özdağ’ın, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile girdiği ve son zamanlarda iyice sertleşen kavganın, aday gösterilmemesinde en önemli nedenlerden biri olduğunu söyledi.

Özdağ’n bu konuda genel merkez tarafından dikkatinin çekildiği, ancak kavganın devam etmesi nedeniyle, Cumhur İttifakının kurbanı oldugu konuşuluyor.

***

Bir isyan da İzmi’de yaşandı, İzmir ikinci bölge 2. Sıraya yazılan eski Milli Futbolcu Alpay Özalan, ailesi İzmir’de yaşayan ama bugüne kadar parti faaliyetlerine hiç katılmayan Özalan’ın adaylığına ilk tepki tanınmış bir isimden geldi.

AK Parti’de kurucu il sekreterliği, il yöneticiliği, Bayraklı ilçe başkanlığı yaptıktan sonra 2014 yerel seçimlerinde Bayraklı’dan belediye başkan adayı gösterilen İsmail Sarı aktif siyaseti bıraktığını açıkladı.

Listeler açıklanmadan önce 2. Bölge’den milletvekili aday adayı olan Sarı, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti’nim kuruluşunda kurucu il genel sekreteri, milletvekili adayı, Bayraklı İlçe Başkanı,Belediye Başkan adayı ve İl Genel meclis üyesi olarak görev yaptım. Girdiğim tüm seçimlerde partimin oy oranını en üst seviyeye çıkarttım...

16 yıldır birlikte çalıştığım AK Parti teşkilatındaki dava arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Siyasi hayatım boyunca her zaman yanımda olan Bayraklılı can dostlarıma ve tüm halkımıza verdikleri destek için şükranlarımı sunarım.

Şunu çok iyi anladım. Verilen onca emeğin hiç bir önemi yok. Bir topçu tepeden inme gelip, davası için yıllarını veren tüm teşkilâttaki arkadaşları yok sayarak listenin en ön sırasına yazılıyor. Artık aktif siyaseti bırakıyorum…”

***

Bir isyan da Denizli'de yaşandı,

7 Kasım milletvekili seçimlerinde AK Parti’den 6'ncı sırada milletvekili adayı olan, 24 Haziran için de aday adaylığını koyan Emin Okkaya, aday gösterilmeyince istifa edip bağımsız milletvekili adayı oldu.

Veteriner Hekim Emin Okkaya, Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi'nde düzenlediği toplantıda 26 yıl devlet hizmetinde çalıştığını, tarım ve hayvancılık konusunda birçok hizmet ve projelere imza attığını belirterek, AK Parti’den 24. 25. ve 26. dönemlerde milletvekili aday adayı olduğunu, 25. ve 26. dönemlerde milletvekili olarak 6'ncı sıradan aday gösterildiğini ancak seçilemediğini, 27'nci dönem için de göreve talip olsa da liste dışı kaldığını anlattı.

Okkaya, "Yepyeni temiz bir sayfa açarak, politikanın korkularından sıyrılmış, boyunduruğun çıkmış, halkıyla birlikte demokrasinin güzelliğiyle, insanların dertlerini, tasalarını yaşamak, vatana millete bugüne kadar olduğunu gibi menfaat gözetmeksizin hizmet vermek için bağımsız milletvekili adayı oldum. Siyasi yaşantım içinde yüz kızartıcı, karalayıcı suç ve ceza almadım, suç işlemedim, örnek bir vekil olmak için aday oldum" dedi

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER