banner51

Gümrükçü: Bugün seçim olsa 31 Mart'a fark atarız

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Gülümseyen Çiğli” sloganıyla çıktığı yolda görevinde 100 günü geride bıraktı. Başkan Gümrükçü'nün ilçe için hayalleriyse çok büyük.

Gümrükçü: Bugün seçim olsa 31 Mart'a fark atarız

Burak Cilasun / Ben Haber

İzmir siyasetinde uzun yıllardır etkin bir performans sergiledikten sonra 31 Mart'tan itibaren Çiğli Belediye Başkanlığı görevini yürütmeye başlayan Utku Gümrükçü ile Çiğli Belediyesi'nde bir araya geldik. Başkan Gümrükçü hem görevdeki ilk 100 gününü anlattı, hem de geleceğe ve siyasete dair çarpıcı mesajlar verdi.

Çiğli'de 100 günü devirdiniz. Nasıl geçti bu süre? Sloganınızda olduğu gibi Çiğli gülümsemeye başladı mı?

Oldukça yoğun bir 100 gün geçtiğini söyleyebilirim. Belediyeye ısınma, tanıma, nelerin değişeceğine dair tespitler ve aksiyonla geçti. Bekleme, izleme sürecinde olabilirdik ama bu da Çiğli'ye vakit kaybettirirdi. İyi bir tahlil yaptık ve neşter vurulması gereken yerleri biliyorduk. Kadromuzu yaratma ve Çiğli'nin sorunlarını çözüme dönüştürme noktasında hızlı davrandık. Buna bazen tepki gösterenler de oldu ama Çiğli halkı bu tutumu alkışladı. 100 gün içinde yüzde 62 gibi bir oyla gelmenin enerjisi de üstümüzdeydi. Birçok toplantı yaptım. Mahallelerde çalışmalarımız oldu. STK'larla, farklı sektörlerdeki uzman isimlerle bir araya geldim. Okulların yöneticileriyle buluştuk. Bu toplantılarla birlikte ne gördüğümü sorarsanız, bugün seçim olsa 31 Mart'ta aldığımız oyun çok üstüne çıkacağımızı gördüm. Bunu subjektif bir yorum olarak görmeyin. Sokakta karşılığını ciddi oranda gördük. Şimdiye dek yaptıklarımız, esas yapacaklarımızın sadece fragmanıydı.

Cumhuriyet tehlikeye düşerse...”

Seçimlerden önce militan belediye başkanlığı ifadesini kullanmıştınız. Utku Gümrükçü partisinin militanı olan bir belediye başkanı mı şu anda?
Yargıçlar kararlarıyla konuşur diye bir söz vardır. Belediye başkanı, ideolojik pozisyonunu ve partisinin ona yüklediği görevleri hayata geçirmek adına biraz daha şanslı. Çünkü sözlü olarak da bazı işleri yapabilir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin militanlığı tüm çalışmayı Cumhuriyet Halk Partililere yapmak değildir. Cumhuriyet Halk Partisi'ni iyi temsil etmek, az hizmet alan yerlere öncelik vermek, oy versin vermesin vatandaşa hizmet üretmek demektir. Atatürk'ten aldığımız devrimci misyonu hizmetlerimizle yansıtacağız. Bununla birlikte milli günlerimizi ve şanlı geçmişimizi daha üst perdeden İzmir'e, parti aidiyetimize ve Atatürkçülüğümüze yakışır şekilde yaşatmak çok önemli. Bunun sinyallerini zaten 23 Nisan ve 19 Mayıs'ta verdik. 19 Mayıs'ın 100. yılı için anmalarımızı ve kutlamalarımızı ilk kurşun ile başlatıp Samsun'a ayak basışa kadar sürdürdük. Akabinde Atatürk'ün İzinden İzmir projesiyle kadınlarımızı ve çocuklarımızı bir Atatürk rotasıyla İzmir'i gezdireceğiz. Hizmette kendimizi ifade edeceğiz. Bununla birlikte cumhuriyet ve demokrasi tehlikeye düşerse, bir kamu önderi olarak ve bir siyasi parti üyesi olarak durmamız gereken yerde durma yürekliliğini göstereceğiz.

Çiğli bugüne kadar Karşıyaka'nın arka bahçesi muamelesi gördü. Bugünse farklı bir Çiğli algısı oluşturmaya çalışıyorsunuz. 5 yılın sonunda nasıl bir Çiğli olacak?

Çiğli'nin çok büyük potansiyeli var ama bunun ortaya çıkmasının önüne geçen nedenlerin başında belediyenin kapatılması ve Karşıyaka'ya mahalle olarak bağlanması geliyor. Çiğlili olma bilinci gelişmemiş. Buradan kaynaklı bir zafiyet var. Biz de hem kentlilik bilincini yükselteceğiz hem de Çiğli'nin hedefinin ne olacağı sorusuna cevap vereceğiz. Çiğli için uzmanlar yıllarca Menemen mi olacak yoksa Karşıyaka mı sorusuna cevap aramış ve Menemen ağır basmış. Ama ben de vatandaşa bazen “Oy oranında Karşıyaka'yı yakalarsanız ben de hizmette Karşıyaka'yı yakalayacağız” diyorum. Tabii bu işin latifesi. Neden Karşıyaka'yı da geçmeyelim ki değil mi? Çiğli olarak tarih, tarım, turizm, sanayi gibi olanakların tümüne sahibiz.

Partim ve sendika destek verdi”

Göreve gelmeniz sonrasında gülümseyen Çiğli'yi izlerken bir yandan da eylemler, sert söylemler gördük. Bu süreçte partiniz tarafından yalnız bırakıldığınızı hissettiniz mi hiç?

Hiç öyle bir düşüncem olmadı. Partimin yanımda durmadığını, yanımda olmadığını söyleyemem. Aksine belki kamuoyunun önünde görülmemiş olabilir ama CHP ailesinin yaptığımız hamlelerle ilgili o toz bulutu dağıldıktan sonra övücü söylemleri oldu. İlk başta bizi sendika da, bazı partililer de bizi yanlış anlamış olabilir ama sonrasında “Haklısın, arkandayız, devam et” söylemleri geldi.

Bütçe sıkıntıları korkutmuyor mu?

Hayır bir korkumuz yok. Geçmişten gelen ağır bir borç yükü var. İzmir'de belki en borçlu üç belediyeden biriyiz. Bu nedenle büyük bir yatırım bütçemiz ne yazık ki yok. Bu durum bizi yıldırmaz. Gelişme potansiyeli çok yüksek bir ilçe. Sadece ekibimizle birlikte çözüm geliştirmemiz gerekecek. Birkaç yıl zorlanabiliriz ama sonraki yıllarda sağlam bir mali yapıya kavuşacağımızı düşünüyorum.

Çiğli'nin yatırım bütçesi şu an için olmayabilir ama Büyükşehir kanalıyla Çiğlili vatandaşlar yatırımlardan yararlanabilir öyle değil mi? Tunç Başkan ile istişareniz var mı?

Tabii kendisiyle konuşuyoruz ama daha somutlaştırmadık süreç itibariyle. Kendisinin İzmir ve Çiğli hayalleri bizim hayallerimizle benziyor. Kendisi yatırımlarda arka sıradakilerden başlayacağını söylemişti. Biz de Çiğli olarak arka sıradakilerdeniz. Birlikte Çiğli'yi modern bir şehir haline getireceğiz.

Sorumluları örgütümüze aktaracağım”

Başta bütçe olmak üzere sorunları parti organlarına taşıyacak mısınız?

Kamuoyu ile 100 günlük faaliyetlerimizi paylaşmamızdan çok daha detaylısını CHP Çiğli İlçe Danışma Kurulu'nda partililerimizle paylaşacağım. Tespit ettiğimiz sorunları, sebepleri ve sorumlularını örgütümüze aktaracağım.

31 Mart'ta görev süresi biten başkanlar, yeni başkanlar hakkında konuşmadı ama Çiğli hariç. Sizden önce bu görevi yürüten Hasan Aslan'ın sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kırgınlığınız var mı?

Ben duymadım bile...

Mesaiye çok erken başlayan bir Utku Gümrükçü var. Nasıl yetişiyorsunuz bu tempoya?

Ekrem İmamoğlu'ndan alıntı yapalım burada; gençliğimiz var. Oluşturduğumuz kadro, sorunları daha iyi tespit edebilen ve sahada eksikliğimizi yansıtmayacak bir kadro ama yine de ben vatandaşın içinde olmak istiyorum çünkü seçmene söz verdim. Bununla birlikte Çiğli'yi katılımcı şekilde yönetmek istediğimiz için bu çalışmalar çok önemli. Çalışmalar kendini gösterme çalışması değil, sorunları yerinde görme ve çözümü vatandaşla birlikte geliştirme çalışması.

Parti ve belediye ilişkisi...

Yeni dönemde Çiğli'de örgüt ve belediye ilişkisi nasıl olacak?
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı ve Çiğli Belediye Başkanı parti tüzüğüne uygun ilişki içinde olmaktır. İlçe başkanlığı görevi belediye başkanının işine karışmak değil, belediye başkanına siyaseten yön verip, parti programı doğrultusunda çalışıp çalışmadığını denetlemektir. Belediye başkanının işi de örgütü dizayn etmek değil, nasıl daha başarılı hizmet üretilebileceği üzerine çalışmaktır. Geçmişte bu yapılmadığı için birçok fırsatı kaybettik. Bu dönemde ilçe başkanımızla az önce saydığım ilkeler noktasında bir çalışma üretme adına hemfikiriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER