banner51

Gençlere siyasette yeterli fırsat veriliyor mu?

Genç isimlerin siyasete katılımı kadar, söz sahibi olmaları da çok önemli. Siyasette gençlerin de var olması isteniyorsa, mutlaka onlara biçilen tek rolün figüranlık olmadığı hissettirilmeli ve yarının devlet adamları şimdiden teşvik edilmeli.

Gençlere siyasette yeterli fırsat veriliyor mu?

ADİFE TERYAKİ-BEN HABER

Demokratik rejimlerin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için en önemli noktaların başında bireylerin katılımcılığı geliyor. Katılımcı demokrasilerde ortaya konan farklı fikirler ve yöntemler, en iyiyi bulma ve toplumsal mutabakatı sağlama açısından büyük önem taşıyor. Eğitim, konut sorunu, işsizlik, sağlık, güvenlik ve birçok noktada eksiklerin giderilebilmesi ve sorunların çözülmesi için bir araya gelen “takım elbiseler” ise, ne yazık ki içlerinde yeterince genç bedenler taşımıyor. Haliyle gençliğin dinamizmi de bu alanda kendini gösteremiyor. Peki bu durum ne kadar gençlerin ilgisizliği, ne kadar gençlere fırsat verilmeyişinden kaynaklanıyor? İşte esas mesele de burada başlıyor. Ulusaldan yerel konulara kadar gençler hangi oranda söz söyle hakkına sahip? AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti'nin İzmir'deki gençlik oluşumlarının başkanları, gençliğin siyasetteki rolünü Ben Haber için anlattı.

''CHP'ye katılım rekor düzeyde!''

CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan:

İzmir siyasetin en çok oranda yaşandığı bir şehir çünkü demokrasi buradan doğdu,burada yeşillendi ve hayat buldu. Türkiye'nin diğer illerine bakıldığında da bunu net bir şekilde görmek mümkün. İzmir siyasetin en aktif olduğu bir yer. Bunu da Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde gerçekleştiriyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi adına da son dönemde yerel yönetimlere katılım yüzde yüz oranında artış göstererek rekor düzeylere ulaştığını söyleyebilirim. 2014 yılından bugüne bakıldığında gençlerimiz CHP içinde diğer partilere oranla daha çok aktif konuma geldiler. Siyasete daha çok genç kazandırmamız lazım.Gençlerimiz siyasetten, siyaset yapmaktan korkmamalı. Yeni soluklar genç ve aktif bakışlar lazım. Siyasetin gençleşmesi gerek. Yurt dışından örnekler vermemiz gerekirse, Belçika Başbakanı koltuğuna oturduğunda henüz 38 yaşındaydı, İngiltere Başbakanı 43 yaşındaydı,başarılı bir süreçle ülkesini yönetti. Tarihte bilenen en genç liderlerden birisi de Benazir Butto'ydu. Benazir Butto 1988'de Pakistan başbakanı olduğunda henz 35 yaşındaydı.

''Siyasi aktörler sadece AK Parti'den çıkıyor''

AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan

Gençleri en çok gelecek olarak tasavvur ederler, doğrudur. Ama biz yarın olduğumuz kadar aynı zamanda bugünüz. Bugünde de bir rolümüz var yarında da bir rolümüz olacak.. O nedenle bugün üzerimize düşen görevi, en demokratik mücalelerimizi sürdürmek zorundayız. Üzerimize bugün hangi sorumluluk sahasında iş düşüyorsa hem gençliğimizi hem de bu memlekete duyduğumuz aşkı ön planda tutarak sürdürmeye devam edeceğiz. Gençlerin siyasete katılımı demokratik bilincimiz adına çok önemli bir olay. O nedenle partilerin tüm organları ötelenmemeli. Hangi fikirde olursa olsun mutlaka siyasete ilgi duyan gençlerimizin önünde barikat kurulmamalı. Tabi herkes siyaset yapacak, aktif katılım sağlayacak diye bir zorunluluk yok.Ama bu niyette olan arkadaşlarımızın mutlaka partilerin gençlik örgütlerinde yer alması Türk siyasi tarihimize ve hayatımıza enerji katan durumlardan bir tanesi olacak.Bakın bugün AK Parti gençlik kolları haricinde Türk siyasetine aktör kazandırabilen gençlik örgütü türkiyede yok denecek kadar az bu nedenle gönül isterdi ki CHP'de de, diğer partilerde de gençler söz sahibi olabilsin.

''Hayallerinin de ötesinde''

İYİ Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Orçun Çeken:

Gençler siyasette, geleceklerini bugünden tayin etmek amacıyla yer almak zorundadır. Benim yaşım daha küçük, ben gencim veya siyasetle ilgilenmiyorum demek gibi bir lüksümüz olduğunu düşünmüyorum. Siyaset bilgi ve tecrübe işidir bu sebeple gerekli eğitimlerinin yanında genç arkadaşlarımın sivil toplum örgütlerinde veya siyasi partilerin gençlik kollarında yer alarak tecrübe kazanmaya başlamasının faydalı olacağını düşünüyorum. Bu konuda gençler istekli ve atılgan olabilirse, fikirlerimiz ve enerjimizle her şeyin çok daha güzel olacağına inanıyorum. Bu sebeple gençlerin siyasetteki rollerinin yardımcı oyuncu değil başrole aday oyuncu olması gerek.

Siyasal katılımı arttırabilmek için genç arkadaşların kendilerini ifade edebileceklerine inandıkları, fikirlerinin dinlendiği ve dahası önerilerinin dikkate alındığı yapılarla tanıştırılması gerekmektedir. Beni İYİ Parti’ye çeken en önemli husus da bu olmuştur. İYİ Parti’nin gençlere verdiği değerin mevcut diğer siyasi partilerin çok üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Buna ek olarak “ben bu yolu yanımda gençler olmadan yürümem” diyen bir genel başkanın, bir liderin yolunda ilerleyebilmenin de ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple İYİ Parti’nin gençlere verdiği önemi hayallerinin de ötesinde olarak tanımlayabilirim

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER