banner51

"Erdoğan, yeni partileri erken doğuma zorluyor"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, kurulacağı ileri sürülen yeni partiler ile ilgili olarak kulis yazdı. Selvi, "Erdoğan, yeni partileri erken doğuma zorluyor. Eylül ayı önemli gelişmelere sahne olacak" dedi.

"Erdoğan, yeni partileri erken doğuma zorluyor"

 Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te "Yeni dönemin siyasi kodları" başlığıyla yayımlanan yazısında "Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin ardından ilk kez dinlenmeye çekildi. Aslında buna ’değişim kampı’ da diyebiliriz. Çünkü Erdoğan yeni döneme hazırlanıyor. 31 Mart ve 23 Haziran seçimleriyle yeni bir denklem oluştu. Seçim sonuçları yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırdı" ifadesini kullandı.

İşte Abdulkadir Selvi'nin yazısının o bölümü:

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, seçimlerin ardından ilk kez dinlenmeye çekildi.
Aslında buna “değişim kampı” da diyebiliriz. Çünkü Erdoğan yeni döneme hazırlanıyor.

31 Mart ve 23 Haziran seçimleriyle yeni bir denklem oluştu. Seçim sonuçları yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırdı.

Eylül ayından itibaren bu sürecin hızlanması bekleniyor.

Bir dönemler futbol “11 kişinin topla oynadığı ama sonunda Almanların kazandığı bir oyun” diye tarif edilirdi. 3 Kasım 2002 seçimlerinden bu yana seçimler, “adayların yarıştığı ama Erdoğan’ın kazandığı” bir sisteme dönüşmüştü. Ama 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri ile bu formül bozuldu. Artık Erdoğan’ın önünde yeni bir siyasi gerçeklik var.

İktidarda AK Parti’nin olduğu...

AK Parti’nin MHP desteğine ihtiyaç duyduğu...

Yerel yönetimlerin CHP’nin eline geçtiği, AK Parti tabanını hedef alan Gül-Babacan ve Davutoğlu partilerinin yolda olduğu bir tablo bu.

Hamle üstünlüğü hâlâ Erdoğan’ın elinde.

Ama 23 Haziran’dan sonra tek güç değil.

Muhalefet de hamle gücü elde etti.

Yeni siyaset, yeni bir siyaset tarzı gerektiriyor.

 YENİ PARTİLERE HAZIRLANIYOR

Erdoğan, şu sıralar kurulacak olan yeni partilere odaklanmış durumda. “Ümmeti bölecekler” dedi. Gül, Babacan ve Davutoğlu’na kırgın olduğunu ifade etti. “Tarih olacaklar, boş çuval gibi devrilecekler” ifadesi yine ona ait. Ama netice itibarıyla 31 Mart’ta İstanbul’un binde 1.3’le kaybedildiği bir sistemde, Erdoğan’ın yeni partilere karşı bir önlem alması gerekiyor. Eğer zamanında yapılırsa seçimlere 4 yıl var. Ama bir erken seçim ihtimaline karşı da şimdiden hazırlıklı olması gerekiyor.

Erdoğan’ın meydanlara çıkarak, hem AK Parti tabanını motive etmesi, muhtemel ayrılıkları önlemesi hem de yeni partileri yıpratıcı mesajlarını vermesi bekleniyor. Erdoğan’ın kurulacak partileri iki noktadan hedef alması bekleniyor.

1- (Özellikle Amerikan-İngiliz tezgâhını işaret ederek) Yabancı birtakım mihrakların oyununa alet oluyorlar. Ümmeti bölecekler.

2- AK Parti döneminde cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklar yaptılar. Şimdi davamıza ihanet ediyorlar, bizi sırtımızdan hançerliyorlar.

Erdoğan, yeni partileri erken doğuma zorluyor.

Eylül ayı önemli gelişmelere sahne olacak.

(Yazının tamamı için tıklayın...)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER