Erdoğan'dan çarpıcı İzmir açıklamaları!

AK Parti'nin İzmir adaylarının tanıtıldığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de yerel yönetime ve CHP'ye yüklendi. Erdoğan, "İzmir'in iradesine ipotek koydular. İnşallah İzmir'in geri kalmış yönlerini Nihat kardeşim ile aşacağız." dedi

Erdoğan'dan çarpıcı İzmir açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de AK Parti'nin aday tanıtım etkinliğinde konuştu. Halkapınar Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte Erdoğan'a TBMM Başkanı ve İstanbul Adayı Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti İzmir Adayı Nihat Zeybekci ve milletvekilleri de eşlik etti. Etkinliğe MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasıysa şöyle:

"Aziz kardeşlerim, sizleri hasret ve muhabbetle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında bugün 2. şehadet yıl dönümüne eriştiğimiz Fethi Sekin'i rahmet ve minnetle yadediyorum. İzmir Adliyesi'ni kana bulamaya çalışanlara karşı tarihi mücadelesiyle Fethi Sekin kardeşimize, sınırlarımız ötesinde Afrin'de Cerablus'ta şehit olan kahramanlarımıza, 15 Temmuz şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ile birlikte bugün ilçe adaylarımızı tanıtacağız. 31 Mart gecesine kadar geceli gündüzlü devam edecek çalışmalarda, kendilerine başarılar diliyorum. Biz İzmir'i gönül coğrafyamızın kalbi olarak görüyoruz. İzmir'de yanan meşale, bütün bu coğrafyayı aydınlatan meşaledir. Anadolu'nun işgal edildiği, Anadolu'nun kurtulduğu yerdir. İzmir'in dağlarında çiçekler açar diyoruz ya, o çiçekler bizim istiklal aşkımızın, birlik ve dirliğimizin çiçekleridir. 9 asırdır Türk şehri olan İzmir'in sevinci hepimizin sevinci olduğu gibi, acısı da hepimizin ortak acısıdır. İzmir sözün tam manasıyla bir anne şehirdir. Biliyorsunuz Gazi Paşa'nın muhterem valideleri Zübeyde Hanım da burada yatıyor. İzmir istklal aşkımızın sembolü olmaya devam ediyor. İzmir sadece İzmirlilerin değil, 81 milyonun şehridir. 

Muharrem Ertaş'ın İzmir'deki kurtuluş mücadelesine ilişkin bozlağını okuyan Erdoğan, "İzmir, aslan yatağına sokulmaya çalışan tilkilere karşı mücadeleye hazır mıyız? Dışardaki ve içerdeki alçakları muradına erdirmemek için çalışmaya hazır mıyız? İzmir; istiklal ve istikbale göz dikenleri Gazi Paşa gibi denize dökmeye hazır mıyız? İşte benim gönlümün efendisi İzmir budur." dedi.

"CHP DEMEK ÇÖP DEMEK"

Salondaki sevgi gösterileri karşısında "Ben de sizleri çok seviyorum İzmir. Zaten karşılıklı sevgimiz olmasaydı 16 yılda buralara gelemezdik." dedi. Erdoğan, "İzmir'de sadece vatanımızın bağımsızlığını değil, ekonomik bağımsızlığımızın da temelini attık.İzmir İktisat Kongresi ile başlayan kalkınma hamlesi, daha sonra uzun süre sekteye uğradı. AK Parti iktidarında yeniden hızlı bir hamle başlattık. Kur ve faiz saldırılarına rağmen yüzde 4,5 büyüdük. İhracatta 168,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştık. Türkiye'yi 3,5 kat büyütürken İzmir'i ihmal etmedk ve 67 katrilyon yatırım yaptık. En fazla milletvekilini biz çıkarmadık demedik. İzmir'e bu yatırımların yapılması gerekirdi yaptık. Yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Eğitimde 9 binin üstünde yeni derslik yaptık, yüksek öğrenim yurtları ve 3 yeni üniversite yaptık. 14500 kapasiteli 6 yurdu daha İzmir'e kazandırıyoruz. Sporda Göztepe ve Alsancak stadyumlarının yapımları devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmasıyla 18 bin konut projesini hayata geçirdik. Sağlıkta 35'i hastane toplam 109 tesisi hizmete soktuk. Bayraklı'da İzmir Şehir Hastanesi yapılıyor. 2060 yatak kapasiteli şehir hastanesine İzmir'imiz kavuşuyor. Yaparsa AK Parti yapar. İktidar inşallah yerel yönetim iktidarıyla birleştiği zaman İzmir bir başka güzel olacak. İzmir'in çöpleri modern depolamayla mı depolanıyor, yoksa vahşi depolamayla mı? İzmir vahşi depolamayla çöp depoluyor. İzmir'e bu yakışır mı? Bakın ben 94 yılında İstanbul'a belediye başkanı oldum. Orada da böyleydi çünkü CHP'li belediye vardı. CHP demek çöp demektir. CHP demek hava kirliliği, yasak, yolsuzluk demektir. Bakın şimdi size müjdeyi veriyorum. İnşallah Nihat Zeybekci kardeşimin buraya başkan olmasıyla birlikte en kısa zamanda bu vahşi depolamalar yerini modern depolamaya terk edecektir. Modern depolamayla enerji üretimi olacak. Vahşi depolamanın kalktığı yerlerde millet bahçesi olacak. Çevreci biziz biz. Bunlar çevrecilik nedir anlamaz! 

HİZMET VURGUSU


İzmir'e AK Parti iktidarındaki hizmetlerden bahseden Erdoğan, "İzmir'in yollarını yaptık. Bölünmüş yol uzunluğunu 827 km'ye biz çıkardık biz. AK Parti'nin ve Binali Bey'in burada çok büyük emeği var. Nerede bunlar? Birini de biz yaptık desinler. İstanbul-İzmir Otoyolu'nun tamamı bu yıl bitiyor. Kim yapıyor? AK Parti yapıyor. Yine Binali Bey'in çok büyük emeği var. Maliyeti 2 katrilyon olan Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu 2021'de bitiyor. Birini de siz yapın yahu! Yapamazlar, bunlarda bu dirayet yok. Bakın Sabuncubeli ne canlar aldı be... Şimdi o tüneli hallettik mi? Hallettik. Hizmete sunduk mu? Sunduk. Nereden nereye... İzmir'de yapımı devam eden 2 katrilyon 140 milyon liralık yol projelerimiz sürüyor. Her şey İzmir için. İzmir-Ankara Hızlı Treni için inşa sürüyor. Zamanla yarışıyoruz. Durmak yok yola devam. Ödemiş-Kiraz arasına hızlı tren yapmak için hazırlıklara başladık. İnşallah Saliha kızımızı orada yalnız bırakmayacağız. Beraber yürüdük biz bu yollarda. Aynı şekilde Bergama-Soma arasına da biz hızlı tren hattı yapmak için kolları sıvadık. Kemalpaşa lojistik köyünün demiryoluyla bağlantısı için çalışmalara başladık. Bu demiryolu hattıyla limana malların taşınmasında şehir merkezi by-pass edilecek. Halkapınar-Otogar Metrosu için en kısa zamanda ihaleyi tamamlayıp inşaya başlıyorduk. Göreve geldiğimizde İzmir'in çürük çarık bir havaalanı vardı. Bakın havalimanı değil. Orayı biz havalimanı yaptık. Ardından Çeşme'de İzmir'in ikinci havalimanının inşasına başladık. İnşallah seneye çalışmaya başlayacak. İzmir'in içme suyu problemini biz çözdük. Halbuki büyükşehirlerin bunu kendi çözmesi gerekir. Bu kardeşiniz İstanbul'e geldiğinde İstanbul susuzdu. 180 kilometreden İstanbul'a dağları delerek su getirdik. Biz Ferhat'tık Ferhat. Şirin'e böyle ulaştık. İzmir'de 525 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Gençler size bir müjde vereyim mi? İzmirli çiftçilerimize toplamda 3 buçuk katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Hani Bay Kemal diyor ya çiftçi aç ve susuz diye. Bak verdiğimiz hizmetten bahsediyorum. Bu ay sonuna kadar ödenecek tarımsal desteklemelerin de müjdesini İzmir'den veriyorum. Fark ödemesi buğdayda 550 milyon TL. Buzağı desteği ödemeleri 525 milyon TL. Çiğ süt desteği 340 milyon TL. Yem bitkileri desteği 269 mlyon TL. Sertifikalı tohum desteği 100 milyon TL. Diğer desteklemeler 167 milyon TL. Toplamda 2 milyar 35 milyon TL. Bay Kemal inşallah bundan sonra çiftçiye ne veriyor demez. İşte biz resmi ağızla açıkladık. Seninki gayrıresmi. Ege Üniversitesi Kampüsü'nde millet bahçesi yapma çalışmalarına başladık. Biz İzmir'i hesapsız seviyoruz. Öyle seviyoruz ki belediyelerin yapması gereken ama beceremedikleri işleri bile yapıyoruz. 

"İZMİR'İN İRADESİNE İPOTEK KOYDULAR"

İşte Güneydoğu'da terör örgütü destekli belediyeler oraları rezil etti. Çukurlar, kanallar... Susuz bir Güneydoğu... Biz oraları kayyum ile onlardan aldık ve tavsiye ederim gidin Diyarbakır'ı, Şırnak'ı, Van ve Mardin'i görün. Nerede o eski Mardin, Şırnak, Diyarbakır diyeceksiniz. Tanımazsınız. İnanın İzmir'den farkı yok. 4 gidiş, 4 geliş yollar. İnşallah İzmir'in de geri kalmış tüm yönlerini Nihat kardeşim ile aşacağız. Millet bahçeleri ve millet kıraathaneleriyle İzmir çok daha farklı bir yer olacak. İzmir'de birikimine inandığım bir arkadaşımızı aday gösterdim. İzmir'i marka şehir yapacak projelerimizi hayata geçireceğiz. İzmir; 31 Mart seçimlerinde Türkiye'nin ve dünyanın incisi bu şehrimizi hizmet siyasetiyle buluşturmaya var mıyız? Önce millet, önce memleket demeye var mıyız? Sandıkları patlatmaya var mıyız? Şehit Başbakan Menderes'in emaneti bu şehri yeniden demokrasinin kalesi haline getirmeye var mıyız? Bu defa İzmir'in tercihi hizmetten yana olacak öyle mi? İzmir, darbecilere, terör sevicilere karşı hakkın ve halkın yanında olacak. Bu güzel manzara bana öyle söylüyor. Demokrasi mücadelesinde İzmir'in özel bir yeri var. İzmir, milli iradenin yanında 4 elle sarılarak yer almıştır. Fethi Okyar'dan Adnan Menderes'e kadar demokrasi mücadelesi veren kim varsa, İzmir ona sahip çıkmıştır. Bugüne kadar İzmir'e en büyük zararı, tek parti zihniyetinden çıkamayan CHP'nin verdiğini görüyoruz. Bu parti İzmir'in üstüne karabasan gibi çökmüştür. CHP'nin yaptığı tek iş, İzmir' tek parti zihniyetinin bağnazlığına mahkum etmek olmuştur. İzmir'de belediye sorumluluklarındaki pek çok hizmeti bakanlıklarımız yapmak zorunda kalmıştır. CHP'li vatandaşlarıma da sesleniyorum. Gelin İzmir' yeniden demokrasinin ve özgür düşüncenin merkezi haline yeniden getirelim. İnanın siz de bu CHP zihniyetinden ekmek çıkmayacağını biliyorsunuz. Korku siyasetiyle İzmir'i esir almış durumdalar. Yaşam tarzı dediler. Bakın tribünler burada; başörtülü kardeşlerim de var, başı açık kardeşim de var. Biz kimseye yaşam tarzıyla musallat olmadık ama siz CHP olarak musallat oldunuz. Yaşam tarzı diyerek, laiklik diyerek İzmir'in iradesine ipotek koydular. Sizm 31 Mart'ta bunu tersine çevireceksiniz.Değerli kardeşlerim nerede kim düşünce ve yaşam tarzından dolayı sıkıntı yaşıyor?

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 16:48
YORUM EKLE

banner47