Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Bedelli askerlik düzenlemesi son günlerde gençlerin bir numaralı gündem maddeleri arasında yer alıyor. En çok merak edilen soruların başında ise “Askerlik düşecek mi?” ve “Bedelli askerlik ne zaman çıkacak?” sorularının cevabı yer alıyor. İşte, bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili detaylar

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Bedelli askerlik ve yeni askerlik sistemi son günlerde gençlerin gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni sistemin detaylarını anlatırken Çelik ise bedelli askerlik yasa teklifinin TBMM’ye ne zaman geleceği ile ilgili önemli ipuçlarını verdi.

BEDELLİ ASKERLİK EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR SÜRECEK?

Bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili en çok araştırılanlar arasında temel askerlik süresi yer alıyor. Peki; temel askerlik süresi ne kadar sürecek? Konu ile ilgili detayları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zorunlu eğitimin 1 ay süreceğini söyledi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler.

BEDELLİ YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayacak olan yeni askerlik sisteminin ne zaman yasalaşacağı ise en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde basın açıklamasında bulunan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal yaptığı açıklamada yeni askerlik düzenlemesi ile ilgili Nisan ayını işaret etti.

İşte Mahir Ünal tarafından yapılan açıklama:

Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine gelir

BEDEL ÜCRETİ NE KADAR?

Bedelli askerlik ücreti ise gençlerin merak konuları arasında yer alıyor. Konu ile ilgili resmi herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Ergan'ın aktardığı bilgiye göre Ankara'da 2 bin euro (Yaklaşık 12 bin lira) ihtimali üzerinde duruluyor. Ancak yığılma olması ihtimaline karşı Ergan, bedelin arttırılabileceği ihtimalinin de kuvvetli olduğunu hatırlatıyor. Arıca bedelin her yıl yeniden düzenlenmesi de ihtimaller arasında yer alıyor.

YORUM EKLE

banner47