Erdoğan, AK Parti'nin 20 adayını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 ilin belediye başkan adayını açıkladı. Ankara'nın belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, İzmir'in belediye başkan adayı ise Nihat Zeybekci oldu.

Konuşmasından satır başları:

 Sancaktepe'de hayatlarını kaybeden askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün ebediyete uğurlayacağımız şehitlerimizin ailelerine başsağılığı dileklerimi ifade ediyorum, yaralı askerimize rabbimden şifa niyaz ediyorum. Halen sınırlarımız içinde ve dışında görev yapan tüm askerlerimize başarılar diliyorum.

"HADLERİNİ BİLDİRİRİZ"

Türkiye'nin hem iç siyasetinde hem de dış siyasetinde önemli gelişmeler yaşadığı bir dönemden geçiyoruz. Akdeniz'de, Ege ve Kıbrıs'taki haklarımız meselesi eskiden beri hassasiyetle üzerinde durulan konulardır. Bu bölgedeki sorunlar çok daha büyük çıkar çatışmalarının konusu olmaya başlamıştır. Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin pervazsız davranışları en başta kendileri için bir tehlike haline gelmiştir. Ülkemizi 12 mil meselesinde adeta Ege Denizi'ne ayak basamaz duruma getirme gayretleri açık söylüyorum beyhudedir. Hadlerini bildiririz.

Mülteci akınında tir tir titreyenler konu siyasi ve ekonomik rant olduğunda aslan kesiliyorlar. Şu anda 4.5 milyon insanı ülkesinde barındıran bir Türkiye var, diğer yanda botları şişleyerek o insanları Ege ve Akdeniz'in sularına gömenler var. Türkiye olarak ne Doğu Akdeniz'de ne de diğer yerlerde kendi tezlerimizden vazgeçmeyeceğiz.

Rusya ile Ukrayna arasındaki hadiselerin yeniden alevlenmiş olmasından üzüntü duyuyoruz. Hem Rusya'yı hem Ukrayna'yı dostu olarak gören bir ülke olarak; Karadeniz'in bir an önce barış denizi haline gelmesini istiyoruz. Sorunları diyalogla çözme çağrımızı yineliyoruz.

"DEAŞ BALONUNU BİZ PATLATTIK"

Türkiye'nin toprak bütünlüğünü korumaya gayret eden her çabanın yanında yer aldık. Herkes Suriye'de çıkar peşinde koşarken bir risk aldık, sahaya girdik bu terör örgütüne en ağır darbeyi vurduk. Bölgemizdeki DEAŞ balonunun, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı patlatmıştır. İslam'ın başındaki en büyük dertlerden biri olan bu örgütü biz çökertmeye başladık. DEAŞ'a karşı olduğunu söyleyenler onlara karşı en ufak bir mücadele vermediler. Buradan tüm dünyaya sesleniyor ve diyorum ki; Suriye'de DEAŞ yoktur. DEAŞ görüntüsü altında varlıklarının sürdürülmesine izin verilen bir takım çeteler vardır. Biz Türkiye olarak birkaç içinde bu örgütün kalıntılarını bitirmeyi tahahüt ediyoruz. Bir başka oyun da sınırlarımız boyunca oynanmaktadır. Türkiye sınırlarında tek bir DEAŞ unsuru kalmadığı halde, onbinlerce kişiyi silahlandıranların derdininin terörle mücadele olmadığı açıktır. Bunlar teröristlerle yatıyor, kalkıyor, onlarla yiyip içiyor. PKK'nın Suriye kolunu oluşturan bu terör örgütünün hedefi Türkiye'dir. Bunlara sessiz kalmamız mümkün değildir. Başlarına ödül koydukları teröristlerden emir alan bu örgütle ilişki kuranlar kendilerini kandırırlar. Dağlara kaçırılan kızların başlarına gelenleri tüm dünya izliyor. Onlardan doğan çocuklar da Avrupa'da şurada burada satılıyor. Bunlar bu kadar tehlikeli bir örgüt. Teröristleri tepeleyerek gönüllerimizi şad edeceğimiz günler çok yakındır.  Ülkemize bugüne kadar verdikleri sözleri tutmayanlar artık yolun sonuna geldiklerini görmelidirler. Ülkemizi hedef alan teröristlerin önünden çekildikleri takdirde Türkiye'nin yanında yer aldıklarını anlayacağız.

Mahalli seçimlere ülkemizin böyle bir gündemle meşgul olduğu bir dönemde gidiyoruz. Ülkemizin tüm meselelerini olması gerektiği gibi yönettik. Geçtiğimiz cumartesi günü 40 belediye başkan adaylarımızın isimlerini milletimizle paylaşmıştık. Birazdan yine 20 belediye başkanımızın ismini açıklayacağız. Ardından da MGK toplantımıza başkanlık edip ülkemizin iç ve dış güvenlik konularını konuşacağız. çok önemli kararlar alacağız. Yarın sabah İSADAK Toplantısı'nı yapacağız akşam da G-20 Zirvesi'ne katılmak için Arjantin'e hareket edeceğiz. Güney Amerika dönüşü kalan belediye başkan adaylarımızı da açıklayacağız. Hep ne dedik; durmak yok, yola devam.

Ekonomide yaz aylarında maruz kaldığımız saldırıların olumsuz etkilerini yavaş yavaş siliyoruz. Gün bekleme değil, fırsatları değerlendirme günüdür. Kaynakları atıl tutarak değil, yatırıma üretime yöneltmek en hayırlı yöntemdir. Aralık ayında bu konuda olumlu gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. 2019'a güçlü bir giriş yapacağız.

"PARTİMDE DE BÖYLE ARKADAŞLARIM VARSA, KUSURA BAKMASINLAR"

Mahalli seçimleri bu sürecin takozu değil, destekçisi haline dönüştüreceğiz. Seçimlerle ilgili manifestomuzu önümüzdeki ay ilan edeceğiz. Belediyelerdeki pratikliğimizi her alana yansıttık. Belediyecilik AK Parti'nin işidir. Biz eserlerimizle konuşuyoruz, ana muhalefet gibi sabah başka akşam başka konuşmuyoruz. Belediye başkanının mesai saati olmaz. Halkın içinde olmayan, telefonu çaldığında açılmayan bir belediye başkanının başarılı olması mümkün değildir. Milletinin evinin önünden çöpünü alamıyorsanız, sokağını pırıl pırıl yapamıyorsanız millet size mazeretinizi sormaz, biletinizi keser gönderir. Ben dağ gibi çöpleri olan bir belediyeyi CHP'den almıştım. Bu millet kime nasıl bilet keseceğini biliyor. Ümraniye'de çöp dağı patladığında oranıun belediye başkanı CHP'liydi, orada 39 vatandaşımız öldü. Siz kaçacaksınız, biz kovalayacağız. Partimde de böyle arkadaşlarım varsa kusura bakmasınlar onlarla da yol yürümeyiz. Bizim belediye başkanlık anlayışımızda bunlar işin alfabesidir. Bunları yapamayan koltuğunun işgalcisidir. Üç kez belediye başkanlığı yapan arkadaşlarımızın başarılı olanlarını farklı yerlere kaydırdık. Türkiye'de belediyeciliği yüksek standartlara biz taşıdık. 31 Mart'ta daha yüksek oranda bir belediye milletimiz tarafından tercih edilecektir.

"CHP'YE ÖDEV VERİYORUM"

CHP tek parti döneminden beri projeden, hizmetten uzak bir anlayışla ülkemiz siyasetini zehirlemiştir. Bunların belediyesinde başarılı yönetim kadrosu göremezsiniz. Belirli kesimler kurdukları düzeni korumak isterler. Ankara'da Çankaya, İstanbul'da Kadıköy, Şişli, Beşiktaş gibi seçim sonuçlarına bakın. Hiçbirinin ülke gerçekleriyle ilgisi yoktur. Türkiye yansa da bunların umurunda değildir. Ama buradaki seçmenler, ülke pastasını yiyenlerden oluşuyor. Bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız bilir ki, CHP'nin yönettiği bu semtler bu seviyeye büyükşehirin yatırımları sayesinde gelmiştir. Bugün Kadıköy'den Pendik'e belediyenin raylı sistemiyle gitmiyorsunuz, büyükşehirin raylı sistemiyle gidiyorsunuz. Aferdesiniz alt yapı diye bir şey yoktu, susuzluk almış başını gidiyordu. İstanbul'u bunlardan kurtarırken semt ayırmadık. CHP aday gösterirken bile önce AK Parti'nin adaylarını açıklamasını bekliyor, ona göre aday açıklayacaklarmış. Çünkü mihenk taşı AK Parti. Bunların kafasında kim bu şehri daha iyi yönetir diye bir şey yok. Biz bugünle birlikte 60 il ve ilçe belediye başkanımızı açıklamış oluyoruz. Biz şimdi CHP yönetimine buradan ödev veriyorum; bu listeyi alsınlar önlerine teker teker hepsinin karşısına isimler koysunlar. 31 Mart'ta milletimiz kime itibar ediyor, görsünler. İzmir'in susuzluk sorununu yine biz çözdük. İZBAN yine bizimle yapıldı, bunlar yapmadı ama havasını atıyorlar. Şimdi de Körfez kokuyor, benim devraldığımdaki Haliç'e dönüştürdüler. 

Şimdi sizi tüm adaylarımızı açıklayacağız, inşallah siz de çok çalışacaksınız. Kalan 21 ve İstanbul adayımızı Güney Amerika dönüşümüz de açıklayacağız. 

İŞTE AK PARTİ'NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI: 

Afyonkarahisar: Mehmet Zeybek

Ankara: Mehmet Özhaseki

Balıkesir: Yücel Yılmaz

Bingöl: Erdal Arıkan

Çanakkale: Ayhan Gider

Çankırı: Hüseyin Boz

Çorum: H.ibrahim Aşgın

Eskişehir: Burhan Sakallı

Hatay: İbrahim Güler

İzmir: Nihat Zeybekçi

Karaman: M. Sami Şahin

Konya: İbrahim Altay

Mardin: Vejdi Kahraman

Muş: Feyat Asya

Sakarya: Ekrem Yüce

Sivas: Hilmi Bilgin

Tokat: Eyüp Eroğlu

Trabzon: Murat Zorluoğlu

Uşak: Mehmet Çakın

Yozgat: Celal Köse

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER