Ekrem İmamoğlu'ndan son dakika açıklaması

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunuyor

Ekrem İmamoğlu'ndan son dakika açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı CHP'li Ekrem İmamoğlu, YSK'nın Maltepe kararı sonrası saat 2. Koordinasyon merkezinde açıklama yapıyor. 

Ekrem İmamoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

Türkiye'ye sermaye akışı neredeyse durdu. Bu kadar kötü durumda ekonomi. Ülkeden tersine bir sermaye akışı başladı. Türkiye'de yatırım yapan sermaye yurt dışına kaçıyor. Konkordato ilanı, iflaslar piyasanın şu anda en sıkıntılı tanımları.

Dövizdeki artışın baskısı, fiyat ve zam artışlarını kapımıza getirdi. Sadece son 1 haftada dolar karşısında TL yüzde 3'e yakın değer kaybetti. Hükümet bu sorunlara değil bu sorunların sonuçlarına dönük başka bir arayış içerisinde. Hükümet kriz çıkararak krizi unutturma peşinde.

Son 10 yılın en kötü işsizlik oranı yaşanıyor Türkiye'de. 3 gençten 1'si işsiz. 5 milyona doğru giden bir işsiz sayısına sahip Türkiye. Türkiye'nin bugün ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden, sözüm ona çok önemli bir hususu açıklayacağını düşündüğümüz rakibimiz 2 saat boyunca somut bir delil, somut bir usulsüzlük size anlattı mı? Siz anladınız mı? Ben anlamadım.

Sormam gereken sorular var. Acelecilik yaptı diyor benim için, rakibimiz tam bir Yıldırım hızıyla saat 10:30'da 3 bin oyla seçimi ben kazandım dedi. Görmemişlik yaptı diyorlar benim için, seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul'a 'gönül belediyeceliği kazandı' afişi asan ben olsaydım görmemiş olurdum.

Görmemişlik neymiş milletimize sormak istiyorum. Üzülerek bunları anlatıyorum. 2 saat içerisinde aktarılan veriler yalan yanlış, eksik.

Sayın Yıldırım'ın bıkkınlığı her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının bir göstergesi. Yıldırım'ın kendi iddialarını size madde madde anlatacağım.

Seçmen listeleri ile ilgili iddialar seçim öncesi döneme aittir, Türkiye dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahiptir dediler. Bizim taşıma seçmen konusunda oluşan tüm kaygılarımızı reddettiler. Aynı evde 20 kişiyi nakleden anlayışı, biz bu ihbarlarımızı yaptığımızda reddedildi. bu iddialarda bulunan rakibimizin özellikle bu konuları dile getirmiş olması, seçim öncesi hiçbir işlem yapmamış olması, buradan bir şeyler elde etme çabasını anlamak mümkün değil.

YSK'nın sayılmış oylar geçerlidir demesine rağmen, geçersiz oylar tekrar sayılmıştır. Yetinmediler tekrar gerekçe üretmeye çalıştılar. Baız ilçelerde oyların tamamı sayıldı. Bütün bu yapılan işlemlere rağmen, YSK'nın kararlarına rağmen Yıldırım'ın seçimi 'mundar' ilan etmesi çok net söylüyorum hukuğa saygısızlıktır.

Hani hukuka saygı gerekirdi? Hani ağırbaşlı olmak gerekirdi? Hani YSK'ya saygı duymak gerekirdi? 2 saatlik konuşma içerisinde bu kadar tezatı ben bir arada görmedim.

Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'ın "neden geçersiz oylar bizim lehimize çıkıyor" açıklamasına yanıt olarak şunları kaydetti: "Binali bey, kendi mantığını, akıl yürütmesini hukuki delil zannediyor. Reklam ajansınızla konuşun, bas mühürü AKP logosuna diye ilan yapmışlar, geçersiz oyların birçoğu logonun üstüne basılmış. Akıl yürütmesiyle bunu delil kabul ederek bir şeyler aramanın acizlik olduğunu buradan halkımıza duyurmak istiyorum."

Ekrem İmamoğlu, Gerçek Gündem'in derlediği habere göre, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

Ben topluma iyi mesajlar vermiyormuşum, İstanbul'u hareketlendiriyormuşum... Hareketlendirdiğim doğru, beni gören İstanbullular gülümsüyor. Görmek istiyorsa sayın Yıldırım'ı pazara davet ediyorum, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş maçına davet ediyorum. Beraber gidelim, hareketliliğin ne olduğunu görsün.

Sıcak haberin ayrıntıları birazdan...

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER