Deniz Zeyrek'ten bomba iddia! Erdoğan bırakıyor mu?

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, 23 Haziran'da ikinci kez hüsrana uğrayan AK Parti'deki olası değişiklikleri yazdı.

Deniz Zeyrek'ten bomba iddia! Erdoğan bırakıyor mu?

Deniz Zeyrek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan'a ekonominin başına geçmesi yönünde teklif gönderdiğini öne sürdü. 

Zeyrek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti üyesi olmakla birlikte parti genel başkanlığını bırakması da bu çerçevede bir seçenek olarak gündeme gelebilir." dedi.

İşte Zeyrek'in yazısındaki o bölüm:

Yerel seçimlerde elde edilen sonucun en büyük belirleyicisi ekonomik krizdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da TBMM'deki son grup toplantısında enflasyon, faiz oranları, döviz kurları ve istihdam konusunda halkın memnuniyetsizliğinin farkında olduğunu ortaya koydu.

O halde, gelecek dönemde partide ve kabinede değişiklikler yaşanması kadar ekonomi alanında da önemli kararlar alınacağını kestirebiliriz.

Bir kaynağım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem çok yakınında olan bir partiliyi, parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan'a göndererek ekonominin dümenine geçme çağrısı yaptığını, Babacan'ın “ben yokum, ama isterseniz Türkiye'nin ekonomisine ilişkin hazırladığımız programı verelim, uygulasınlar” yanıtını verdiğini anlattı.

Bu detay, Erdoğan'ın ekonominin patronunu değiştirmek istediğinin bir göstergesi olarak sayılabilir.

ERDOĞAN GENEL BAŞKANLIĞI BIRAKIR MI?

Yeni dönemde rötuşlar yapılarak başkanlık sisteminin sorunlarının giderileceğini yazanlar oldu. Ancak, Beştepe'de sistemin kusursuz işlediği, gerek genel, gerekse yerel yönetimlerde halkın temsil oranının arttığı görüşü hakim.

O nedenle sistemde değişiklik yapmak yerine, yasama ayağının güçlendirilmesini, yürütmenin parti, dolayısıyla da yasama üzerindeki etkisinin azaltılmasını sağlayacak adımlar atılabilir. AK Parti MYK toplantısında dillendirilen, “Biz size ulaşamıyoruz. Bütün kararları etrafınızdaki insanlarla alıyorsunuz” eleştirisi doğrultusunda partinin güçlendirilmesi ve yönetime daha fazla katılımı sağlanabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti üyesi olmakla birlikte parti genel başkanlığını bırakması da bu çerçevede bir seçenek olarak gündeme gelebilir.

(YAZININ TAMAMI İÇİNTIKLAYIN...)

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER