Delegeler, ilçe kongrelerinde renk değiştirir mi?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde devam eden kongre sürecinin perde arkasında flaş bir iddia var. Çeşitli renklerdeki listelerden mahalle delegesi seçilen isimlerden bir kısmının ilçe kongrelerinde renk değiştireceği konuşuluyor.

Delegeler, ilçe kongrelerinde renk değiştirir mi?

Burak Cilasun / Ben TV

CHP İzmir'de kongre süreci içindeki ilk basamak olan mahalle delegeleri seçimi kıyasıya bir rekabete sahne oluyor. Mavi ve beyaz listelerin başa baş yarıştığı partide, listeler arası geçişkenlik ise kulislerin en çarpıcı gündem maddelerinin başında geliyor. Buna göre iddialar, mahalle delegeliği sürecinde herhangi bir renk ile delege olma hakkı kazanan isimlerin ilçe kongresinde aynı blokta olmama ihtimalinin oldukça yüksek olduğu yönünde. 

CHP Genel Merkezi'nin 31 Mart'taki belediye başkan aday tercihleri sonrasında yereldeki örgütsel reaksiyonun da bir bakıma ölçümünün yapıldığı süreç, aynı zamanda "Kocaoğlu sonrası" olarak adlandırılan yeni dönemin de en önemli ayaklarından biri olarak kabul ediliyor.

OY GEÇİŞKENLİĞİ KAFA KARIŞTIRIYOR

Özellikle bir önceki kongre sürecinde "Kocaoğlu karşıtı" olarak bir araya gelen ekiplerin, bu kongrede ise karşı karşıya gelmeleri örgüt içindeki güç yarışının çok önemli bir durağı olarak görülüyor.

Mavi ve beyaz liste rekabetinin çok yoğun yaşandığı ve delege sayısı bakımından oldukça önemli olan Karşıyaka, Bornova gibi ilçelerde her iki ekibin de kritik sandıklardan çarpıcı oy sayılarıyla ayrılması, sürecin karmaşıklığını gösterirken, ekipler yavaş yavaş ilçe başkan adayı belirleme arayışlarına da başladı. 

Listelerdeki delege oranlarının birbirine yakın olduğu denklemde, ekiplerin yoğun mesai harcadıkları konu ise karşı listeden oy alabilecek birleştirici adaylara sahip olmak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER