Cumhurbaşkanı yarın İzmir'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile düzenlediği ortak basın toplantısında terörle mücadele vurgusu yaptı. Erdoğan, “DEAŞ, PKK, FETÖ gibi terör örgütleri hem Türkiye hem Irak için tehlike oluşturuyor. Bu nedenle terörle mücadelede işbirliğimizi derinleştireceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı yarın İzmir'de

Cumhurbaşaknı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'i Külliye'de ağırladı. İki lider toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı. Konuşmasında Türkiye'nin Irak'ın yeniden yapılanması ve imarında her türlü yardım ve desteğe hazır olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İkili ticaretimizde geçen yıl 16 milyar dolarla rekor kırmıştık, şimdi bunu 20 milyar dolara yükseltip rekoru egale edelim. Irak ile özellikle savunma sanayi, ticari, askeri, ekonomik alanlarda çok şey yapabiliriz. DEAŞ, PKK, FETÖ gibi terör örgütleri hem Türkiye hem Irak için tehlike oluşturmaktadır. Birlikte çalışmanın önemini konuştuk. İlgili arkadaşlarımız çok sıkı ilişkide olmak suretiyle, boşluk bırakmadan bu sıkıntıları gidermenin gayreti içinde olacağız. Terörle mücadelede işbirliğimizi derinleştireceğiz."

TÜRKİYE'DEN DESTEK İSTEDİ

Irak Cumhurbaşkanı Salih ise konuşmasında Irak'ın imarı konusunda Türkiye'den destek istedi. Salih, "Ankara'ya gelmeden önce Başbakanımızla görüştüm, onun da mesajı "Türkiye ile ilişkilerin çok daha gelişmiş şekilde olması" yönünde olmuştur. Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz" dedi.

MANİSA'DA FABRİKA AÇACAK

Başkan Erdoğan, İzmir temaslarının ardından Manisa'ya geçerek PepsiCo'nun Türkiye'deki üçüncü yiyecek fabrikasının açılışını yapacak. Bu fabrika, 35 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 100 bin metrekarelik alanda kuruldu. 350 kişinin istihdam edileceği fabrikanın Türkiye'deki toplam üretim hacminin yüzde 25-30'unu karşılaması planlanıyor. Başkan Erdoğan'ın Manisa'da otomotiv sanayi parçaları üreten Tiryakiler Grubu'na ait Tirsan Kardan fabrikasının ve Ar-Ge merkezinin de açılışını yapması bekleniyor.

ERDOĞAN YARIN İZMİR'DE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yarın İzmir'e gelerek Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının tanıtımını yapacak. AK Parti'de belediye başkan adaylarını belirleme sürecinin sonuna gelindi. AK Parti'de Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakılan Adana, Mersin, Osmaniye ve Manisa dışında aday açıklanmayan büyükşehirler arasında İzmir, Aydın ve Muğla kaldı. Başkan Erdoğan, İzmir ve ilçelerini bu hafta sonu büyük bir törenle açıklayacak. Bu törende Muğla ve Aydın adaylarının da açıklanacağı belirtiliyor.

YORUM EKLE

banner47