CHP'li Pekşen: Bu kent, dünyanın lojistik merkezi olabilir

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, İzmir ekonomisine ilişkin dikkat çekici açıklamalar yaptı. İzmir'deki serbest bölgeler ve OSB'lerle limanların dünya ticareti için çok önemli bir istasyon olacağını söyleyen Pekşen, kent ekonomisinin 10 yıl sonra dünya çapında öne çıkma potansiyeli olduğunu dile getirdi.

CHP'li Pekşen: Bu kent, dünyanın lojistik merkezi olabilir

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katıldı ve ekonomiye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Türk ekonomisinin, Cumhuriyet Halk Partisi ve Muharrem İnce'nin sandıkta kazanacağı zaferle birlikte yeniden yükselişe geçeceğini söyleyen Pekşen, mevcut iktidara da patates ve soğan fiyatları üzerinden tepki gösterdi.

CHP'Lİ PEKŞEN: PARTİM TARAFINDAN BİR TEK ABDULLAH GÜL NEDENİYLE UYARILDIM

"İZMİR 10 YIL SONRA..."

Çin ve Almanya'nın Düsseldorf kenti arasındaki raylı sistem İpek Yolu projesinin altına 1996 yılında imza attığını ve bugün projenin  doğru değerlendirilerek Türkiye'ye kazandırılması durumunda durumunda  Pekşen, Türkiye'nin yıllık 87 milyar dolar kazanacağını söyledi. 2020 yılında Çin'den Avrupa'ya milyonlarca konteyner ihracat olacağını belirten Pekşen, Avrasya ülkelerinden gelecek ürünlerin Avrupa'ya dağıtımında Mersin'in çok büyük rol üstleneceğini ve Singapur gibi olacağını söyledi. İzmir'in de bölgenin en büyük lojistik merkezi olacağını iddia eden Pekşen, "10 yıl sonra İzmir, bırakın Türkiye'yi, dünyanın en büyük ekonomik merkezlerinden biri olacaktır.10 yıl sonra, bugünkü dış ticaret hacminin 20 katına ulaşacak." dedi.

TARIMDA GELİNEN NOKTAYA TEPKİ

AK Parti iktidarı boyunca tarım ürünlerinde 140 milyar dolarlık ithalat yapıldığını söyleyen Pekşen, "Eğer bu para çiftçimize verilseydi, ithalat yapmak zorunda kalır mıydık? Bugün soğan 9 lira olur muydu? Kendi tarlalarımızda buğday üretmiyoruz. Nohutu, mercimeği ithal ediyoruz. AKP, halkın derdiyle meşgul değil. Gördüğüm şu, biz üretim ekonomisi diyoruz mesela. 3 milyon ton gübre açığımız var. Bu devasa bir rakam. Tarlalarımız ekeceğiz. 78,5 milyon insanımız tarımı bıraktı.Bu konuda Millet İttifakı'ndaki paylaşlarımızla da düşüncemiz aynı. Ortak bir söylememimiz var ittifaktakilerle. Biz üretim ekonomisi diyoruz, fabrikalarımız üretecek diyoruz. Aynı şeyi, İYİ Parti de, Saadet Partisi de söylüyor. Aynı dili kullanıyoruz." dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ VURGUSU

Programda Türkiye'nin rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanamadığını da söyleyen Pekşen, "Bizim üçte birimiz kadar güneş enerjisinden yararlanabilen Almanya, Türkiye'nin yıllık tüketim kapasitesi kadar üretim yapabiliyor. Rüzgar enerjisinde de potansiyelimiz çok yüksek. Bu ülke bugün el freni çekilmiş durumda dünyanın en önemli lokomotiflerindendir. Kim çekiyor bu el frenini?" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER