CHP'den üye olmayanlara genelge!

CHP Genel Merkez'i, parti üyesi olmayan belediye başkan aday adaylarıyla ilgili müracaatlar konusuna açıklık getirildi. Buna göre üye olmayanların başvurusu alınacak, ardından üyelik başvurusu üst yazıyla genel merkeze iletilecek

CHP'den üye olmayanlara genelge!

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ve Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı imzasıyla, partinin il ve ilçe başkanlarına genelge gönderildi. Gönderilen genelgede, yeni dönemde aday olmayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bu kararının ardından, parti üyesi olmayan belediye başkan aday adaylarıyla ilgili tereddütlere açıklık getirildi

Bununla birlikte, genelgede üye olmayan fakat aday adaylığı noktasında talebi bulunanların müracaatlarının kabul edilmesi talimatı yer aldı.

Daha önce yayınlanan genelgeye göre, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak, Yerel Yönetimler Seçimine ilişkin, aday adaylık başvuru tarihleri ve koşullarının belirtildiği vurgulandı. Genelgede "Ancak, yerel yönetimler seçimine ilişkin, aday adaylığı başvurusunda bulunan kişilerden 'Parti üyesi olmayanların' müracaatları ile ilgili bazı tereddütlerin yaşandığı" ifade edildi.

Parti Tüzüğü'nün 6. maddesinin 1. fıkrasında “Partiye üye olmak isteyen kişinin Nüfus Hizmetleri Kanununda Tanımlanan Adres Kayıt Sistemi'nde (AKS) bağlı bulunduğu ilçe başkanlığına ya da İlçenin bağlı olduğu İl Başkanlığına doğrudan başvurur.” ifadeleri kullanılırak; "Bu nedenle, il ve ilçe başkanlıklarına aday adaylık müracaatı için başvuran kişilerden, üyelik kaydı olmayanların seçilme haklarını kullanabilmeleri için aday adaylığı müracaatlarının başkanlığınızca kabul edilmesi gerekmektedir. Ayrıca üye kayıtlarının yapılabilmesi için de eksiksiz doldurulan Üye Kayıt Başvuru Belgelerinin bir üst yazı ile Genel Merkeze gönderilmesi hususunda gereğini önemle rica ederiz." dendi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER