CHP'de metropole 'kadın' damgası

CHP'de olağan kurultay takvimi tüm hızıyla devam ederken; İzmir'de 28 ilçede ilçe başkanlığı yarışı tamamlandı. Seçim sonrası hafızalara kazınan ise, metropolde kadın başkanların zaferi oldu.

CHP'de metropole 'kadın' damgası

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir'de olağan kurultay takvimi tüm hızıyla işliyor. 8 Kasım mahalle delege seçimleri ve ardından 14 Aralık'ta start alan ilçe kongreleriyle devam eden takvim, bu hafta sonu Menemen ve Karşıyaka İlçe Kongreleri'nin yapılmasıyla tamamlanmış olacak.

28 ilçenin ilçe başkanı belli olurken, başkanların arasından en dikkat çeken isimler ise Buca, Bayraklı ve Balçova gibi metropol ilçelerde sandıktan zaferle çıkan ve başkanlık koltuğuna oturan kadın adaylar oldu. Bu zamana kadar erkek egemenliğinde olan metropollerden Balçova Binnur Akın'a, Bayraklı Pınar Susmuş'a; Buca ise Hacer Taş'a emanet.

'CHP'de kadının adı yok' eleştirilerine yanıt veren kadın başkanlar, Ben TV'ye önemli açıklamalarda bulundu.

"ÖRGÜTÜN BAŞINDA KADIN BİR SAVAŞÇI VAR"

Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş: İzmir'in kurulduğu yer, Bayraklı'da siyaset yapıyoruz. İzmir'in kuruluşunda kadın savaşçılar var biliyorsunuz. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bayraklı Örgütü'nün başında da bir kadın savaşçı var. Partisi için, Bayraklı için mücadele ediyor. Örgütü de ona sonuna kadar sahip çıktı. Bizde onun mutluluğu ve heyecanıyla görev yapıyoruz.

Özelikle Bayraklı ölçeğinde 'Kadının adı yok' çok sık söyleniyordu. 'zor bir bölge', 'Kadın ilçe başkanı olmaz', 'Kadın belediye başkanı olmaz' ama tamamen örgütümün desteğiyle, partililerimizin desteğiyle bir kadın ilçe başkanı seçildiği günden beri de ilçe binası akın akın insanlarla doluyor. Demek ki bu yaratılan algı gerçek değilmiş bunu da ispatlamış olduk.

"KADININ ADI DA, SÖZÜ DE, İMZASI DA VAR"

Balçova İlçe Başkanı Binnur Akın: Bu elbette bir kadın başkan olarak gurur verici bir olay. Birken 2, ikiyken 5, beşken 7 olmak, sokakta izi olan, sokakta sürekli çalışan kadının partide önemli yerlerinde söz ve karar sahibi haline gelebilmesi bizim içi,n tabii ki gurur verici bir olay. Bu sayımızın 7'ye çıkmasından dolayı son derece memnunum. Hedefimiz daha büyük sayılara ulaşmaktır. Bunun için çalışacağız. Zaten her gün seçim varmış gibi sokakta çalışan kadınlarımız, partimizi iktidara taşımak için büyük bir özveriyle çalışacaktır. Bu nedenle kadınlarının gücünün görülmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduğumu da söyleyebilirim. 'Kadının adı yok'tu ama kadının adı da var, sözü de var, imzası da var artık. Bu anlamda biz bunu İzmir olarak tüm Türkiye'ye yaygınlaştırabiliriz. İzmir bu konuda örnek olur, bir çok şeye örnek olduğumuz gibi. Sadece partimize değil, diğer partilerimize de örnek oluruz diye düşünüyorum. Kadın artık siyaette daha etkin, daha görünür hale gelir diye düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER