CHP MYK ve PM'de kritik gün

Seçim kararının alınmasının ardından CHP'de, milletvekili adaylarının belirlenmesi ve cumhurbaşkanı adayının kim olacağı belli olacak. MYK ve PM toplantılarının ardından kritik kararlar verilecek

CHP MYK ve PM'de kritik gün

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP), cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarının belirlenmesinde karar aşamasına gelindi. Diğer partilerle yapılan ittifak görüşmelerinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yapılacak grup toplantısının ardından, saat: 15’te MYK’yı, 16:00’da ise Parti Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

MYK ve PM toplantısında, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde izlenecek strateji ile adayların nasıl belirleneceği konusunda karar verilecek.

BEŞ KRİTİK KARAR GÜNDEMDE:

CHP kulislerinden edinilen bilgilere göre; MYK ve PM toplantısında şu kritik beş kararın alınması tartışılacak:

1- İl ve ilçe başkanlarına istifa freni 

CHP’de Şubat ayında yapılan olağan kurultaydan önce seçilen il ve ilçe başkanlarının, milletvekili seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin karar verilecek. Parti yönetiminde, birkaç ay önce seçilen il ve ilçe başkanlıklarının aday olmasına sıcak bakılmıyor. Yarın yapılacak değerlendirmenin ardından il ve ilçe başkanlarının adaylık için istifa etmeleri yasaklanabilir.

2- Belediye başkanlarına izin verilmeyecek 

Kritik iki toplantıda belediye başkanlarının milletvekili adaylığı için istifa etmelerinin önlenmesi konusunda da karar alınması bekleniyor. Parti yönetimi, seçimlerde belediye başkanlarına büyük iş düştüğüne inanıyor. Öte yandan parti yönetiminin, belediye başkanlarının vekil adaylığına kırmızı ışık yakması bekleniyor.

3- Vekil adaylarından imzalı taahhütname alınacak 

MYK ve PM toplantısında bir kritik karar da 2019 yerel seçimleri konusunda alınacak. Erken seçim kararı alınmadan önce birçok MYK ve PM üyesinin belediye başkanlığını ilan etmişti. Parti yönetimi, milletvekili aday adaylarından 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olmayacaklarına ilişkin yazılı taahhütname alma konusunda kararını verecek.

4- Kılıçdaroğlu'na aday belirleme yetkisi 

MYK ve PM toplantısında, cumhurbaşkanı adayı konusunda diğer partilerle yapılan görüşmeler devam ettiği için isim belirlenmesi beklenmiyor. MYK ve PM toplantısında, cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda Kılıçdaroğlu’na yetki verilmesi bekleniyor.

5- Ön seçim yapılacak mı?

PM toplantısında, milletvekili adaylarının saptanması konusunda hangi yöntemin uygulanacağı konusunda da karar verilmesi bekleniyor. İttifak olasılığı ve baskın seçim yüzünden takvim sıkışıklığı yüzünden ön seçim yerine adayların merkez yoklamasıyla belirlenmesi konusunda yine MYK’ya yetki verilmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER