CHP MYK'daki değişime, İzmir'den ilk tepki Kavalar'dan

Cumhuriyet Halk Partisi'nde MYK değişiminin ardından İzmir'den ilk yorumu kentteki imza hareketinin önde gelen isimlerinden Nevzat Kavalar yaptı. "Listeye bakınca hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz" diyen Kavalar, "Biz MYK'da Ahmet, Mehmet değişsin isteseydik, bunu istediğimizi söylerdik." dedi.

CHP MYK'daki değişime, İzmir'den ilk tepki Kavalar'dan

Burak Cilasun / BEN Haber

Cumhuriyet Halk Partisi'nde MYK değişikliği, partinin muhalif kanadını tatmin etmedi. 

CHP'nin üst kadrosunda yapılan değişikliği, "Hiçbir şey değişmemiş" sözleriyle eleştiren CHP Bornova İlçe eski Başkanı Nevzat Kavalar, partide esas değişmesi gerekenin MYK'daki birkaç isim değil, anlayış olduğunu söyledi.

"PARTİ İÇİNDE DEMOKRASİ YOK"

Kavalar, "Bizim istediğimiz böyle bir şey değildi. Biz partide köklü bir değişiklik istedik. Partinin kurultaya gitmesini istemiştik. Anlayışta, tüzükte, söylemde, eylemde değişiklik istedik. Parti içinde demokrasi falan yok. Kendi içinde demokrasi olmayan bir parti, ülkede demokrasiyi nasıl savunacak? İlla Genel Başkan gitsin demedik. Kurultaya gidilsin, kazananla yola devam edilsin ve yerel seçimlere daha güçlü girilsin dedik." ifadelerini kullandı.

"MYK'DAKİ DEĞİŞİM OYALAMA TAKTİĞİ GİBİ"

CHP Genel Merkezi'ne, olağanüstü kurultay sürecindeki tavrından dolayı tepki gösteren Kavalar, "Halkın içinde olan bir parti olmak için çabamız vardı. Maalesef bunu gerçekleştirmediler. 630 imzayı da yok saydılar. İpe un sererek noter tasdikli imzaları kabul etmediler. İmzasını geri çektiği söylenen arkadaşların noter onaylı geri çekiş belgelerini bile göstermediler. MYK'daki değişim biraz oylama taktiği gibi. Ahmet, Mehmet gitti, Mustafa geldi Hasan geldi. Biz böyle bir şey istemedik ki! Böyle bir şey istesek MYK'yı değiştirelim derdik." dedi.

TÜZÜK KURULTAYINA DAVET

CHP Tüzük Kurultayı için düğmeye bastıklarının altını da çizen Kavalar, "Partimizde tüzük kurultayı gerçekleşecek. Seçimli kurultay için imza vermeyen arkadaşlarımız da tüzüğün değişimi için bize katılacaktır. Tüzük kurultayı gerçekleştirmek için 250 imza yetiyor ve bizim imza sayımız bunun zaten bir hayli üstünde. Tüzük kurultayına gidecek olmamız birkaç kişinin kararı değil. Nasıl ki seçimli kurultay halkımızın talebiydi, tüzük kurultayı da partililerimizin talebi. Genel Başkan zaten partiyi olağanüstü kurultaya götürseydi, orada tüzük de değişecekti." dedi.

YORUM EKLE

banner47