CHP'li Yıldırım, Karşıyaka'daki süreci anlattı

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, "CHP dizayn edilmek isteniyor ama biz Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ve İl Başkanımız Yücel'in yanındayız. Koltuklardan güç alanlardan olmadık." dedi.

Ben TV - Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katıldı. 

Kongre sürecindeki CHP'de hafta sonu Karşıyaka'da yaşanan gerilimi değerlendiren Yıldırım, "Karşıyaka CHP'nin Türkiye'deki en önemli kalelerinden bir tanesi. Altını çizerek söylüyorum ki iki dönemdir seçimle gelerek görevimi yapıyorum. Karşıyaka'da örgütümüzle her zaman gurur duydum ve duymaya da devam ediyorum. CHP'lilerden yaşananlar için özür dilemeyi bir borç biliyorum. Yaşananlar bu şekilde yansımamalıydı. Bundan sonra gerginliklere izin vermeyeceğiz." dedi.

"SEÇİMİN TADINA VARAMADIK"

Sandıklarda yaşanan gerilime dair dikkat çekici ifadeler kullanan Yıldırım, "Hafta sonu yaşanan olaylar dünün konusu değil. Bizler ne yazık ki 31 Mart başarısının tadına varamadık. Belediye başkan adaylıkları ataması gerçekleştikten sonra birtakım şeyler cereyan etmeye başladı. Birden bire baktık ki 6 yönetim kurulu üyesi istifa etti. Sonra benim kapı kapı seçim çalışması yapan, pırıl pırıl kadın ve gençlik kollarım birden bire düşürüldü. Hafta sonu yaşananlar bu gerilimin sonucu. Sıkıntı bana göre Karşıyaka'da ilçe başkanının kim olacağı değil. Sıkıntı Karşıyaka'dan başlayıp, İzmir İl Örgütü ve oradan da Genel Merkez'e kadar uzanan bir sürecin başlatılması." dedi.

"BEN UZLAŞIDAN YANA OLDUM"

Karşıyaka'da 71 il delegesinin bulunmasına dikkat çeken Yıldırım, "Dizaynın Karşıyaka'da başlamasının daha uygun olacağını düşündüler ama bu iç kavgaların CHP'ye hiçbir faydası yok. Ben iki dönem seçilerek görev yaptım. Üçüncü dönemde seçilmek gibi bir idealim hiçbir zaman olmadı. Ben hep uzlaşıdan yana oldum ama mesele bu olmadığı için hiçbir zaman uzlaşıya yanaşılmadı. Ben Uğur Yıldırım olarak bu partinin içinde doğmuş bir çocuğum. İktidar yolunda üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu söylüyorsak, yapılanların altında yatan sadece Karşıyaka İlçe Başkanlığı değildir." dedi.

"SAYGIDAN BAŞKA TUTUM BESLEMEM"

Programda Cilasun'un Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın "Hasmane tutum" sözlerini hatırlatarak "Sayın Tugay'a karşı hasmane bir tutum içinde misiniz?" sorusunu yanıtlayan Yıldırım, "Ben CHP içinde doğdum. Hiçbir CHP'li, hiçbir CHP'liye hele de benim belediye başkanımsa saygıdan başka bir tutum beslemem. Biz sadece şunu söylemeye çalışıyoruz; Genel Başkanımızın talimatlarına herkesin uymasını istiyoruz. Genel Başkanımız uzlaşı istiyor ve kavga ortamı yaratılmasın diyor. Benim bir belediye başkanına böyle bir tutum içinde olmam söz konusu olabilir mi? Ben utanırım böyle bir şeyden. Görevler geçicidir, yarın hepimiz düz üye olarak örgütün kantarına çıkacağız. Bu cümleyi doğru bulmadım. Belediye başkanımız da bunun böyle olmadığını görecektir." dedi.

"MAVİ LİSTELER CEMİL BEY'İN LİSTESİ"

Mavi ve beyaz liste yarışına da değinen Yıldırım, "Mavi listeler Cemil Bey'in listesi. Beyaz liste ise altını çiziyorum ki Uğur Yıldırım'ın listesi değil. Beyazı çıkaran kişiler örgütün içinden gelen çocuklar. Beyaz liste örgütün listesi aslında. Ben ilçe başkanlığına adayım demedim ki bir liste benim olsun. Örgütün reaksiyonuyla ortaya çıkmış listeler bunlar. Kamu gücünden hiçbir şey beklemeden, menfaatsizce ortaya çıkmış ve 5-6 yıldır örgütün her kademesinde görev yapmış insanların çıkarmaya çalıştığı listelerdir beyaz liste." dedi.

Karşıyaka'daki 400 delegenin bir araya gelerek bir uzlaşı adayı çıkarmasını umduğunu söyleyen Yıldırım, "250 delegeyle aday çıkarabilirsiniz ama karşınızda da bir liste oluşur. Ben Karşıyaka'ya 400 delege imzasıyla birini oturtabilirsek, Karşıyaka ve İzmir'e umut oluruz diyorum." dedi.

"YÜCEL BANA GÖRE BAŞARILIDIR"

Karşıyaka'daki sandık yarışı ve CHP İzmir'in sürece etkisinin konuşulduğu bölümde dikkat çeken bir çıkış yapan Yıldırım, "Deniz Yücel bana göre başarılı bir il başkanıdır. Bir dönem daha kendi istemesi durumunda devam etmelidir. Bir de Yücel'e bir haksızlık yapmayalım. Yücel şu anda örgütün adayıdır. Yücel süreci çok başarılı bir şekilde götürmüştür. Tarafsızlığını o kadar iyi korumuştur ki, hiçbir listeden yana taraf olmamıştır. Bana göre şurası hep atlanıyor ki bu süreç Karşıyaka'nın süreci değildir. Bu süreç Karşıyaka'dan tetiklenip, İzmir İl Örgütü'ne uzanan ve oradan da Genel Merkez'e giden bir süreçtir. Karşıyaka örgütü, kamu gücünün bu süreçte nasıl kullanıldığını da çok iyi görüyor." dedi.

Siyaseti kendisi için bir yaşam biçimi olarak gördüğünü söyleyen Yıldırım, "Hedefimiz CHP iktidarıdır. Siyasette geçmişte nasıl var olduysak, gelecekte de var olmaya devam edeceğiz. Makamda olmak vs. hiç önemli değil. Hedefimiz sadece CHP'ye nefer olmaktır." dedi.

"DİZAYNIN TUTMA ŞANSI YOK"

Cilasun'un "Dizayn süreci kavramını açar mısınız?" diye sorması üzerine Yıldırım, "Bu dizayn gerçekleşemez. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugüne kadar her zaman yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Sayın Yücel'i başarılı buldum, buluyorum ve göreve devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Düşüncemi savunmaya devam edeceğim. İzmir'de bugün bu dizaynın tutma şansı yok. Bütün büyükşehirlerde CHP iktidar olmuşsa biz bunu Sayın Genel Başkanımıza borçluyuz. Onun stratejisine, dikine, sabrına borçluyuz. Genel Başkanımız ve Yücel'in arkasında durmaya devam edeceğiz. Yücel, eğer aday olacaksa örgütün adayıdır. Bütün ilçe ve örgüt başkanlarıyla konuşuyorum, Yücel ile sorunları yok. " ifadelerini kullandı.

"ŞAHSİ SORUNUM YOK"

"Mavi listede kimler var, kimler destekliyor bilmiyorum. Yalnızca Cemil Bey'i biliyorum." diyen Yıldırım, "Ben Cemil Bey ile karşı karşıya gelmedim. Kendisiyle hiçbir şahsi sorunum yok. Ailece görüştüğümüz bir insan. Kol kola girerek CHP iktidarı için mücadele etmek zorundayız. Önemli makamlardaki hiç kimsenin birbiriyle şahsi sorunu olamaz, olmamalıdır. Ben partinin neferiyim. Tüzük ve Genel Başkan talimatlarıyla görevimi yerine getiriyorum." dedi.

"SOYER, FRENLEMELİ"

Soyer'in seçime müdahil olup olmayacağı sorusunu yanıtlayan Yıldırım, "İlçe başkanlarıyla Sayın Soyer'i ziyaret ettiğimizde CHP örgütlerinin belediyelerin müdahalesinden çok sıkıldığını söyledim. Artık CHP örgütleri kendi başkan ve delegasyonunu kendisi seçebilmelidir. Biz Tunç Başkan'ın Seferihisar'daki tutumunu çok iyi biliyoruz. Örgütü özgür bırakan bir Soyer vardı. Kendisine her zaman yanında olduğumuzu söyledim ve Seferihisar'daki tutumunuzu değiştirmeyin dedim. Sayın Soyer'in bu tutumu sürdüreceğine eminim. Kendisi, İzmir örgütünü kamu gücüyle dizayn etmeye çalışmayacaktır. Tabii başkanımızın böyle bir düşüncesi olmayabilir ama altında çalışan siyasi bürokratların da İzmir'i dizayn etmeye çalışmaması lazım. Ben Tunç Başkanın böyle bir düşüncesi olduğunu zannetmiyorum ama o arkadaşların da biraz frenlenmesi gerektiğini ve burada da Tunç Başkanıma büyük görev düştüğünü düşünüyorum." dedi.

"İSTİFA EDERİM"

Beyaz listeye farklı ilçelerin belediye başkanlarından destek geldiği iddialarına sert tepki gösteren Yıldırım,"Bir örnek versinler, bugün istifa ederim. Hiçbir komşu belediye başkanımız Karşıyaka'nın iç işlerine karışmadığı gibi, herhangi bir belediye çalışanı için dahi bunu söylesinler ben istifa ederim. Uğur Yıldırım'ı ve örgütün listesini herhangi bir şey ile suçlayamayacakları için, bizlerin tek düşüncesi CHP'ye hizmet etmek olduğu için mavi listenin içinde küçük de olsa kendi çıkarları için hareket eden bazı gruplar var ki her türlü iftirayı atabiliyorlar. Mavi listenin içinde çok düzgün arkadaşlarım var. Onlara da sesleniyorum; CHP'ye zarar vermemek adına bu grupları ayıkladığımız sürece Karşıyaka'da 400 delege birleşir ve adayını çıkarır." ifadelerini kullandı.

"BUNLAR HEP ALGI OPERASYONU"

Beyaz listeye Tuncay Özkan'ın destek verdiği iddiaları için "Bunlar hep algı operasyonu" diyen Yıldırım, "Beyaz listedeki arkadaşlarımıza sorun, hiçbirinin böyle şeylerle ilgisi yok. Hepsi örgütün insanları. Ben bu algı operasyonlarıyla mücadele ediyorum. Biz CHP'liyiz ve makamlarla var olan insanlar değiliz. Birlik ve beraberlik görüntüsünü kim bozarsa, örgüt onu önünde sonunda affetmeyecektir. Ayrıca tek aday istemek de demokrasi dışı bir istek değil, geniş bir konsensustur. Bizler koltuklara yapışmadık, koltuklardan güç alan insanlar değiliz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER