CHP'li vekilden açıklama: "Stratejik bir hata yapıldığını..."

CHP Milletvekili Arslan, “Partinin şu an daha aklıselim davranmaya ihtiyacı var. Partinin bir genel başkanı vardır ve MYK ile eşgüdüm çalışması gerekir. Genel başkanımız kurultayda seçilmiştir. Başka bir açıklama aramayı doğru bulmuyorum. Stratejik bir hata yapıldığını düşünmüyorum” dedi

CHP'li vekilden açıklama: "Stratejik bir hata yapıldığını..."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege programına konuk oldu ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. Vekil Arslan 24 Haziran seçimlerinden çıkan sonucu değerlendirdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun durumunun tartışılması üzerinden net mesajlar veren Arslan önemli açıklamalarda bulundu.

DİĞER MUHALEFET PARTİLERİNİN OYLARINDA SIKINTI VAR
“Seçimden önce beklenti çok yüksekti en azından ikinci turu bekliyorduk” diyerek konuşmasına başlayan Arslan, “Ona göre hazırlanmıştık ama milletimiz böyle istedi. Aslında buruk bir sevincim var çünkü yeni sistem bize uymuyor. Cumhurbaşkanı yetkileri çok geniş, birçok şey yapılırken bize danışılmayacak. En azından o parlamentodan milletin seçtiği vekillerin çok sesliliğini tercih ederdik ama olmadı. Artık o çok seslilikte olmayacak. Cumhurbaşkanı halkın ve anayasanın verdiği yetkiyle hükümeti yönetecek. İzmir genelinde milletvekili temsil noktası bir Kasım seçimleri ile aynı. 14 vekil çıkardık. Biz burada iktidar partisiyiz zaten. Yüzde olarak da parti oranımız aşağı kalsa da yinede 1 Kasım'da alınan oyun çok üstündeyiz. Bu kentte çok fazla desteklendiğimizi gösteriyor. Halkta ki yüzde 30 barajını geçemiyor algısını da yıktık, Akşener ve başka adaylar beklentinin altında kaldı. Muharrem İnce bu bandın çok üstüne çıktı. Diğer muhalefet partilerinin oylarında sıkıntı var. En azından yüzde 10-11 oy bekliyorduk. Böylece yüzde 50’yi geçecektik. Çok beklentimizin altında kaldı” dedi.

CHP’NİN STRATEJİK BİR HATA YAPTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM
Arslan, “Sayın İnce gösterdiği olağanüstü performansla iyi bir oy almıştır ama sorun diğer partilerde. Yüzde 50 artı 1'i alamadık. Biz ne kadar oyumuzu yükseltmiş olsak da karşı adaylar AKP, MHP kadar oy alamadığı için seçim ilk turda bitmiştir. Biz 80 milyonun başkanı olmayı hedefledik. Buna her zaman Türkiye partisi başkanı olarak baktık ama sistemde bir sorun var. Bir aday belirliyorsunuz ancak Muharrem Bey’le parti entegre olamadı. Rozetini çıkarması büyük etki yarattı gerçek bir cumhurbaşkanı profili çizdi. Sempatik olması, esprili olması, öğretmen olması dolayısıyla halk hep kendinden bir şeyler buldu Muharrem İnce'de. CHP'nin oylarında şu an bir sorun yok. Toplumda hep bir hassasiyet gerekti. HDP'nin barajı geçmesi gerekiyordu. Toplumda beyaz yakalı diye tabir ettiğimiz CHP seçmeni insanlar bile HDP’nin barajı geçmesi için, demokrasi için gidip HDP'ye oy verdi. Bu sayede şu an iki kutuplu bir meclisten çok renkli bir meclise geçiş yapıldı yıllar sonra. Herkes taraflı tarafsız başkanı alkışlamadı mı? İttifak kurulduğunda alkışlamadı mı? 450 kilometre yürüdüğünde alkışlamadık mı? Bu yüzden CHP’nin stratejik bir hata yaptığını düşünmüyorum. Ancak dediğim gibi diğerleri oylarını toparlayamadı. Bu yüzden bir AKP var zaten asla yüzde 40’ın altında düşmeyen. Yanına da yılların partisi MHP’yi aldı aslında bakıldığında en az 60’a yakın oy birliği vardı. Ama bu da düştü fazlasıyla. Ayrıca süre kısa olmasına rağmen iyi bir strateji izlendi” açıklamasında bulundu.

MUHARREM İNCE TÜRK TARİHİNDE ÖNEMLİ LİDERLERDEN BİRİ OLMUŞTUR
Seçim süreci hakkında konuşan Arslan, İnce’nin performansı üzerinden, “Sosyal medyayı en iyi kullanan liderlerden birisiydi. Son paylaşımında 81 ile gideceğini belirtti. Biz bu süreçte umutluyuz. Çünkü Muharrem İnce umutlarımızı yeşertti. Siyasete mizah katarak gülmeyi öğretti. İnsanlar kutuplaşma üzerinden birbirimize bağırmaktan, kıyasıya mücadeleden çok yoruldu. Eleştirmek yetmiyor ben de her zaman ne yapılacağını anlattım. İnsanlar zaten 16 yıldır ülkenin durumunu görüyor. Muharrem İnce toplumda umut yarattı. Biz bu süreçte hala omuz omuza devam edeceğiz, Muharrem İnce Türk tarihinde önemli liderlerden biri olmuştur. Ancak bu şu değildir seçilseydik de bitti demek değildir. Daha biz yeni başladık. Her yere gideceğiz. Bir yere gittiğimizde herkes bir daha gelecek misiniz diye sordu. Evet geleceğim. Halkta siyasetçiler seçim zamanı gelir oyunu alır gider algısı var. Bu algıyı da yıkacağız. Kimse de şu durumu gözden kaçırmasın; evet durum değerlendirmesi yapacağız ama kendi içimizde. Kimse bizi kavga ederken göremeyecek. Kemal Bey’den dolayı da başarısız olduk diye bir şey yok. Onun da yaptıkları ortadadır. CHP yakaladığı bu sinerjiyi topluma umut olma arzusunu yerel seçimlere de taşıyacaktır” dedi.

PARTİNİN BİR GENEL BAŞKANI VARDIR VE MYK İLE EŞGÜDÜM ÇALIŞMASI GEREKİR
Arslan, “Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı olmasını hala istiyoruz. Ama beş yıl var. Biz bu umudu nasıl taze tutabiliriz, bunla ilgileneceğiz. Biz bunu parti içi bir yarışa dönüştürürsek parti zarar görür. İnce de parti içinden arkadaşlarımla bunu yürüteceğim dedi. Başkanın da bu konuda attığı adımları kimse unutmasın. Çok büyük bir emek var. Yandaş medya bizi vermediği için toplumla sosyal medyada buluştu. Böylece gençlerle çok güçlü bir bağ kurdu. Bu daha iyi. Çünkü belli yaş üstü insanlar partiyi takım tutar gibi tutuyor bu ülkede. CHP'ye çok büyük bir tepki var. Bu da algı yönetimiyle ortaya çıktı. Partinin şu an daha mantıksal, aklıselim davranmaya ihtiyacı var. Duygusallığa değil mantığa yer vermeliyiz. Partinin bir genel başkanı vardır ve MYK ile eşgüdüm çalışması gerekir. Bu da ancak bir başkanla gerekir. Bu da sadece bizim ülkemize has bir şey. Genel başkanımız kurultayın onayıyla seçilmiştir. Tüzük budur. Başka bir açıklama aramayı doğru bulmuyorum. Ben yerel yönetimlerimizin başarısız olduğunu düşünmüyorum. Kentsel dönüşüm yasası bile çivi çakmasına izin vermiyor. Karabağlar varoşlarında hala gelip ‘park yok, yol yok’ diyor. Alsancak bizim diğer yerler bizim değil diye mi bakılıyor. Bunu da İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi kentsel dönüşüm yaparak yıktı. Kentsel dönüşüm olacak diyorsunuz diye çivi çaktırmıyorsunuz ve bu halkın parka çime de ihtiyacı var. Daha sonra halk hiçbir şeyimiz yok diyor” diye konuştu.

ARTIK AK PARTİ’NİN İZMİR’İ MASAYA YATIRMASI GEREKLİ
Arslan, “Artık AK Parti’nin de İzmir’i masaya yatırıp ortak bakması gerekli. Ancak böyle kentin sorunlarını ortadan kaldırabiliriz. İzmirli muhalif İzmir’e hizmet etmem diyor. Yok öyle bir şey. Nasıl Muharrem İnce 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyorsa cumhurbaşkanından da bekliyorum. Vergisini ödeyen her insan hizmet almak zorundadır. Her kentin kendine göre öncelik sıraları var, kırmızı çizgileri var. İzmirliler demokrasi aşığı, hizmetten önce özgürlüklerine düşkündür ama hizmet etmek zorundayız . Bu konuda İzmirli gibi düşünüp İzmirli gibi bakmamız gerekiyor. Onlar İzmirli gibi bakamadıkları için yüksek oy alamıyorlar. İzmir de sadece yoksul yerlerden oy alıyorlar. Yoksulluktan oy alabiliyorlar. Gidip konuşuyoruz ama CHP iktidara gelirse imkanlarımız kesilecek algısı var. Özellikle medya ile birlikte bunu çok iyi yönetiyorlar. Neden CHP’ye oy vermiyorsunuz diye soruyoruz cevap yok. Halk sadece cebinden korkuyor. İzmir’e yerleşme ihtiyacı hisseden insanlar da kendini güvende hissetme ihtiyacı doğuyor. Özellikle kadınlar kendimi ifade edebileceğim yere göç etmek istiyorum diyor ve burayı seçiyorlar. Hem demokrasi hem düşünce hem doğası ile harika bir yer” dedi.

İZMİR’İN İMZADA BEKLEYEN BİR SÜRÜ SORUNU VAR, TEK BEKLENTİM BİRAZ DAHA UZLAŞI!
“İzmir’e göç eden insanların en büyük takdiri bize ulaşımla ilgili” diyen Arslan, “1980’den sonra çok büyük göç almış varoşları kalabalıklaşmış bir kenti düzenlemek tabi ki kolay değil. Ancak trafiğe bile baktığımızda başka şehirlerde dayanılamayacak durumda hava almak bile mümkün değil. Her yer gökdelen. Gökyüzünü görmek bile mesele olmuş. Öncelikle bir milletvekilinin kendine ait bir projesi olmaz, bu partiye aittir. İzmir’in imzada bekleyen bir sürü sorunu var. Tek beklentim biraz daha uzlaşı. Aynı masada oturup konuşabilmeliyiz. İzmir’in sorunları için ortak aklı oluşturmalıyız. İzmir’deki barolarla meslek odalarıyla da oturup fikir oluşturup uygulamalıyız. Bir fikri bir kez yapmalıyız. Bu Türkiye içinde geçerli böylece doğru bir sonuç üretmiş oluruz. Kime dokunsak bir ah işitiyoruz. En yoksuluna da, esnafa da, holding sahibine de gitsek hep bir dert var ortada” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER