CHP'li Sandal, Bayraklı için projelerini açıkladı

CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı Serdar Sandal, bugün Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısı ile projelerini anlattı.

Cansu Temir Aksu / Ben TV

Türkiye, 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimlere kitlendi. Seçimlere 16 gün kala, İzmir'de de seçim temposu giderek arttı. Bugün CHP Bayraklı Belediye başkan adayı Serdar Sandal, Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısı ile projelerinden bahsetti.

Sandal, seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini anlatarak, temel sorunun kentsel dönüşüm ve işsizlik olduğuna vurgu yaptı. Arka sırada kalanlara daha çok öncelik vereceklerini ifade eden Sandal; "Hizmetin az gittiği bölgelere yoğunlaşacağız" dedi. Sandal; "bizim hedefizmi yüzde 6902tı. Bugünden itibaren yüzde 60 bizim içn küçk bir eşiktir" dedi. 

Toplantıya, CHP İzmir milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Ednan Arslan, İlce Başkanı Cemalettin Alper, il başkan yardımcıları muhtarlar ve aday adayı olmuş isimler ve çok sayıda partili katıldı.

"BİZ DERSİMİZE ÇOK İYİ ÇALIŞTIK"

Kısa bir tanıtım videosunun ardından konuşma yapan Sandal; "Benim için bugün ayrı bir heyecan. Öğretmenliğe ilk başladığım heyecan gibi. Umarım bu başırıyı sizlerle sürdürürüz. Biz CHP'li olarak, korkmadan yorulmadan partimizin bayrağını yükseğe taşımak için çalışacağıma söz veriyorum. Bayraklı genç bir ilçe. Ciddi sorunları da var. Oldukça fazla sıkıntımız devam etmekte. Alışverişimizi hala dışardan yapıyoruz, sinemamız tiyatromuz yok, kentsel dönüşmümüz yok. Biz hala Karşıyaka'dan Konak'tan söz etmek durumunda kalıyoruz. Bizim en büyük destekçimiz siz olacaksınız. Tüm projeleirmizi hayata geçireceğiz. Amcaımız, daha güzel, daha yaşanabilir bir Bayraklı. Biz dersmize çok iyi çalıştık. Bayraklı'nın tüm sorunlarını yerinde görerek inceledik. Bayraklı'nın dertlerine hakimiz ve çözümü için elimizden geleni yapacağız. Kent kimliği, İşsizlik ve yoksulluk, eğitim, sağlık, kentsel dönüşüm, çevre ve alt yapı makro sorunlarımız bizim. Önceliğimiz makro sorunlar olmak üzere, sorunların tamamını çözeceğiz. Bayraklı'nın Karşıyaka ike Konak ile anılmasından rahatsızız. İzmir'in merkezi olan bu kent, marka kent haline dönüştürmek." dedi. 

"İŞSİZLİK SADECE MADDİ BİR SORUN DEĞİL"

İşsizlik konusunun ciddi bir sorun olduğuna değinen Sandal; "İşsizlik meselesi sadece belediyenin çözebileceği bir sorun değil. İşsizlik sadece maddi bir sorun değil. Psikolojk sorunlarında temel nedeni. Bütün yurttaşlaırmızın yatağa aç girmediği, en temel hak olan barınma hakkına kavuştuğu bir Bayraklı sözü veriyoruz. Diğer sorunumuz ise eğitim. Bu dert Bayraklı'da kanayan bir yara. Eğitimde fırsat eşitliğiiçin tüm imkanları seferber edeceiz. Olmazsa olmazımız her mahalleye açacağımız kreşler. Tutulan bir binadan başına atamış bir personelden bahsetmiyorum. Aklınıza gelebilecek en iyi kreşleri önümzdeki iki yıl iiçinde kavuşturmayı planlıyoruz. Eğitimde diğer mesele ise şu; vatandaşımıza söz veriyoruz. Kim olursa olsun, inancı, kimliği, siyasi görüşü ne olursa olsun, eğitim ihtiyaçlarını karşılanmadığı için devam edemeyen her çocuğun vebalini biz boynumuzda hissediyoruz. " dedi.

"HASAN KARABAĞ'IN TOPLUMDA KARŞILIĞI OLAN ÇALIŞMALARI VARDI"

Makro sorunlardan bir diğerinin sağlık sorunu olduğunu söyleyen Sandal; "Makro sorunlardan bir diğeri ise sağlık sorunu. Geçmiş dönemde belediyemzin Sayın Hasan Karabağ'ın toplumda karşılığı olan çalışmaları vardı. Bu çalışmaları destkliyoruz ve bunları biraz daha çoğaltacağız. Evde bakım hizmetleri ve ambulans ile ilgili sıkıntılaırmız vardı. Bunların hepsini çözüp derde derman olan bir belediyeciliği halkımıza sunacağız." şeklinde konuştu.

"KANAYAN YARA: KENTSEL DÖNÜŞÜM"

En büyük problemin ve Bayraklı'nın kanayan yarasının kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Sandal; "Kanayan yara ise kentsel dönüşüm. 5 mahallemz dışında, ihtiyaç duyulan kentsel dönüşüm projesi. Kentsel dönüşümü yaparken yerinde kentsel dönüşüm yapmak lazım. Vatandaşın ihtiyacına cevap veren bir anlayış ile bunu yapmalıyız. Bir de göç unsuru var. Içinde acısı kaderi olan bir durum. Bunu değiştireceğiz. Bu projelerle ilgili çok şanslıyız çnkü arkamızda Büyükşehir Belediyesi var ve orada Tunç Soyer gibi biri var. Arka sıradakilere öncelik vereceğiz. Hizmetin az gittiği bölgelere yoğunlaşacağız." ifadelerini kullandı. 

"YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ"

"Sağlık sorunundan söz ederken çevre de önemli bir faktör." diyerek konuşmasına devam eden Sandal; "Yaşanabilir bir ortamdan söz etmek pek mümkün değil diye düşünüyorum. Yenileblir bir enerji kullanmak öncelikli hefemiz. Doğa dostu yaklaşımlarımız Bayraklı Belediyesi hizmetlerinde hayat bulacak. Her mahallenn alt yapı sorunu ile farklı çözümler var. Akıllı kavşaklar, cadde düzenlemeleri yapmamız lazım." dedi.

VİZYON PROJE: DÜNYA ÇOCUK VE GENÇLİK KENTİ BAYRAKLI

"Kentin bir kimliğinin ve marka değeri olması gerekir." diyen Sandal; "Hem İzmir'İn hem Türkiiye'nin hem de dünyanın bildiği br Bayraklı hayali kuruyoruz. İki ulusal bayramımız var Ulu Öderimizin armağan ettiği çocukalara ve gençlere. Hem vefa borcu ödmeek, hemde ileirye aktarmak ile ligli bir proje oluştursduk. Bayraklıyı dünya çocuklarının ve gençleirnin kenti yapmak istiyoruz. Bu proje l amacımız dünyanın dört bir tarafındaki çocuk ve gençleir Bayraklı'da toplamak." dedi. Proje içeirği hakkında da bilgi veren Sandal; "Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti Bayraklı projesi, Çocuk ve Gençlik Parlamentosu, Çocuk ve Gençlik Radyo ve Televizyonu, Türkan Saylan Çocuk ve Gençlik Hastaneleri, Bilim ve Teknoloji Kampüsleri Konaklama Tesisi ve Spor Merkezlerini içeren büyük ve entegre bir proje olacak. Bu projeyle dünyanın tüm çocuk ve gençleri Bayraklı’da buluşarak barışa ve dostluğa evrensel bir katkı yapacak. Bayraklı, farklı ülke, sosyal, kültürel ve ekonomik çevrelerden gelen çocuk ve gençlerin kaynaştığı merkez statüsüne ulaşacak. Bayraklı dünyanın izlediği organizasyonlara talip olacak." dedi.

"BAYRAKLI'NIN EV EV RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ"

Vizyon projesinin yanı sıra, 13 başlık altında topladıı dier kent projeleirnden de bahsetti. Bu kapsamda; Bayraklı'nın alt yapısını kayıt altına alacaklaırnı ifade edne Sandal; "Bayraklı’nın sokak sokak, ev ev röntgenini çekeceğiz. Bütün mahalleleri ve sokakları fiziki, beşeri ve coğrafi olarak tanımlayacağız. Her binanın ısınma, bina güvenliği, depreme dayanıklılığı, sokağın ve mahallenin altyapısını kayıt altına alacağız. Bayraklı’nın yoksulluk sorununa çözümümüz “Dayanışma Kart” olacak.  Bayraklı’nın kültür ve tarihi mirasını kayıt altına alarak koruyacağız. Bayraklı’nın zengin mazisine sahip çıkacağız." dedi.
"TÜM HİZMETLER VATANDAŞIN CEBİNDE OLACAK"

"Uluslararası fonlar Bayraklı’ya proje olup akacak." diyen sandal; "Yurt dışı hibe fonlarını Bayraklı ile buluşturacak ve ilçemize kaynak yaratacağız. Yaşam boyu eğitim, kadın girişimciliği, iş geliştirme, gençler için start-up projeleri ve kuluçka merkezi, yoksulluğa çözüm çalışmaları, e-belediyecilik, spor, sanat ve çevre konularında bu merkezimizle çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bayraklı Belediyesi’nin tüm hizmetleri vatandaşın cebinde olacak. “Yerel İşletmeler Ağı” ile Bayraklı’da üretim, bilgi alışverişi ve dayanışmanın altyapısını kuracağız." dedi. 

'GÖNÜLLÜLÜK HAREKETİ' VURGUSU

“Bayraklı Paylaşıyor” gönüllülük hareketi oluşturacaklarını ve Bayraklı'da büyük bir dayanışma ağı kuracaklaırnı söyleyen Sandal; "İhtiyacı olan bütün okulların bakım ve onarımlarını gerçekleştireceğiz. İhtiyaç sahibi öğrencilere burs vereceğiz. Bütün camilerin bakımlarını gerçekleştireceğiz. Her mahalleye düğün salonu açacağız. Cenaze hizmetleriyle vatandaşların zor günlerinde yanında olacağız. Her mahalleye taziye evi kuracağız. Hasta, yaşlı, hamile ve engelli yurttaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerini evlerine getireceğiz. Gıda Bankası kuracağız." şeklinde konuştu. 
 
İŞSİZLİK VURGUSU

İşsizlik sorununa da değinen Sandal, genç işsizliğin yarasına merhem olacaklarını ssöyledi. Sandal;" Bayraklı’nın istihdam ve genç işsizlik yarasına merhem olacağız. Açacağımız kurslarda gençlerin, ev kadınlarının, engelli vatandaşların, işini kaybetmiş yurttaşların istihdam sorununu çözen eğitimler vereceğiz. Üniversiteler, Ticaret odaları, Esnaf ve Sanatkar Odaları, Milli Eğitim Müdürlükleri, Halk Eğitim Merkezleri, Meslek Odaları ve Organize Sanayi Bölgeleri yönetimleriyle iş ve güç birliği yapacağız. Kadın kooperatifleri kuracağız ve kadınlarımızın üretimlerini kazanca dönüştüreceğiz. Ev kadınlarına mikro krediler vereceğiz, atölye ve tezgahlarla üretim hayatına katılmalarını sağlayacağız. Kadınlarımızı ekonomi başta olmak üzere bütün toplumsal alanlarda aktif bir biçimde destekleyeceğiz." dedi. 

"BAYRAKLI SANAT VE KÜLTÜRLE YAŞAYACAK"

Bayraklı halkı sanat ve kültürle yaşayacağına vurgu yapan Sandal; " Bu merkezde konferans salonu, kütüphane, multimedya salonu, sanat atölyeleri, sergi salonları, cafe, restoran ve diğer faydalar tüm Bayraklı’nın hizmetinde olacak. Bayraklı halkı kültür sanat etkinliklerine kolay ve sorunsuz bir şekilde ulaşacak. Bayraklı halkıyla Bayraklı Kent Oyuncuları Tiyatro Topluluğu ve Bayraklı Halk Orkestrası kuracağız. Bayraklı’da kültür ve sanata ulaşamayan hiçbir mahalle kalmayacak." ded. 
 
EKREM AKURGAL KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Kentsel dönüşüm projelerinden de bahseden Sandal; "Bayraklı, İzmir’in cazibe merkezi olacak, hepimizin yaşam standartları yükselecek. 60 hektarlık bölgeyi kapsayan kentsel dönüşüm projesi alanını İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çalışarak 310 hektarlık boyuta çıkaracağız. Planlı ve Bayraklı’nın yapısına uygun projelerle kentimize değer katacağız. Yerinde kentsel dönüşüme katılmayan vatandaşlarımıza Bayraklı Belediyesi olarak daha sonraki etaplarda yapımı planlanan konutlarla alternatif üreteceğiz. Belediye olarak her mahallede Kentsel Dönüşüm Ofisleri açacak ve sağlıklı dönüşüm için vatandaşlarımızın ayağına gideceğiz. Bayraklı’da belediye halktan yana olacak. Kentsel dönüşüm konusunda halkımızı, kamuoyunu, STK’ları dinleyerek, diyalogla hareket edeceğiz. Halka rağmen değil katılımcı demokrasi ve uzlaşma kültürüyle herkesin kazançlı çıkacağı çözümler yaratacağız. Kentsel dönüşüm sürecinin herhangi bir noktasında vatandaşı mağdur etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. 

"İHTİYAÇ DUYULAN SOSYAL DONATI ALANLARINA KAVUŞTURACAĞIZ"

İzmir kent merkezinde yepyeni bir mesire yeri yaratacaklarını da söyleyen Sandal; "İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Salhane bölgesindeki dereleri ıslah edeceğiz. Bornova ve Laka dereleri, Eskişehir’deki Porsuk Çayı gibi olacak. Bayraklı’yı ihtiyaç duyduğu sosyal donatı alanlarına kavuşturacağız. Bayraklı Dere Cazibe Merkezi’nde kurulacak işletmelerle Bayraklı ekonomisi canlanacak ve yurttaşlara kazanç kapısı olacak. Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’ndan denize kadar olan bölge Mavi ile Yeşil’in kucaklaştığı bir Cazibe merkezine dönüşecek." dedi.

"YAŞAM KALİTESİYLE ÇAĞ ATLAYACAK"

"Bayraklı’yı denizle bütünleştireceğiz" diyen Sandal; "İzmir Büyükşehir Belediyesi ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile işbirliği yapacağız. Homeros Meydan Projesi ile yollar, meydanlar, parklar, oyun ve spor alanları, yaya bölgeleri, pazar yerleri ile Bayraklı’nın çehresini değiştireceğiz. Bayraklı, ekonomisi, sosyal imkanları ve yaşam kalitesiyle çağ atlayacak."

"TURİSTİK DEĞER YARATACAĞIZ"

Smyrna Meydanı’nda yapacakalrı düzenlemelerle ilgili konuşan Sandal; "Smyrna Höyüğü’nü, Bayraklı kent kimliğinin önemli merkezlerinden biri yapacağız. Yarım kalan kazı çalışmalarının tamamlanması için destek olacağız. Smyrna Meydanı’nın araç trafiğini yer altına alıp kent kimliğine uygun, modern bir yaşam alanı yaratacağız. Bu projenin yapımı süresince ulaşacağımız tarihi eserleri, meydanda yapacağımız bir müzede sergileyerek yeni bir turistik değer yaratacağız." dedi. 

"ÇOCUK VE GENÇLER GÜVENDE OLACAK"

Projelerinde çocuk ve gençler de unutmayan Sandal; "Çocuk ve gençler sağlıklı ortamlarda sosyalleşebilecek. Her mahallede çocuk parkı, sosyal tesis alanları ve yüzme havuzu için uygun bölgeler tespit edeceğiz. Yeni yapılacak çocuk parkı, sosyal tesis alanlarını kamera sistemiyle izleyeceğiz. Çocuk ve gençler güvende olacak, ailelerin içi rahat edecek." dedi. 

HUZUR VE GÜVEN VURGUSU

Cadde ve kavşak düzenlemeleri yapacaklarını ifade eden Sandal; yaşam kalitesini yükselteceklerini ifade etti. Sandal; "Bayraklı’nın kent silüetini güzelleştireceğiz. Cadde ve kavşak düzenlemelerinde vatandaşları görsel, psikolojik, fiziksel ve siyasal olarak yoran ögeler yerine kent siluetini güzelleştiren çalışmalara imza atacağız. Engelli vatandaşların ve ailelerinin yaşam kalitesini yükselten, huzur ve güven ile dışarı çıkabilecekleri düzenlemelere imza atacağız." şeklinde konuştu.

24 MAHALLEYE 24 KREŞ PROJESİ

"Bayraklı’da tüm çocuklarımız kreşe gidecek." diyen Sandal; "Çocuklarımız kendi oturduğu mahallesinde kreşe gitme imkanına sahip olacak. 24 mahallede açılacak kreşlerde çocuklar yürüme mesafesinde okullarına ulaşabilecekler." dedi. 

ÖZKANLAR PAZARYERİ PROJESİ

Bayraklı'nın belkide en temel sorunlarından biri olan pazaryeri sorununa ilişkin projesinden de bahseden Sandal; "Özkanlar pazaryeri sorununu çözeceğiz. Özkanlar pazaryerini yeni alanı ve binasında vatandaşlarımızla buluşturacağız. Bayraklı halkının hizmetine sunacağımız pazaryerinde bodrum katı otopark, zemin ve birinci kat pazaryerine ayrılacak. İkinci katta eğitim ve gençlik merkezi, Üçüncü katta konferans salonu ve kreş inşa edilecek." dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 13:02
YORUM EKLE

banner47