CHP'li milletvekilleri yeni kabineyi nasıl yorumladı?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte oluşan yeni kabineye CHP'nin İzmirli milletvekillerinden dikkat çekici yorumlar geldi.

CHP'li milletvekilleri yeni kabineyi nasıl yorumladı?

Burak Cilasun / BEN Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabineyi açıklamasının ardından CHP'nin İzmirli milletvekillerinden de ilk yorumlar geldi. CHP'li vekillerden Murat Bakan, kabineyi hayal kırıklığı olarak değerlendirirken, Bedri Serter ise "Türkiye'de artık tek adam rejimi başlamıştır." dedi.

"KABİNE BİZİM İÇİN HAYAL KIRIKLIĞI"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan: Kabine bizim için hayal kırıklığı. Zaten yaratıcı ve Türkiye'yi kucaklayacak bir kabine beklemiyorduk ama yine de Süleyman Soylu, Berat Albayrak gibi isimleri listede görüyoruz. Damadını kabineye alması uluslararası basında da yer aldı. Pakdemirli "tahmin etmiyordum" diyor. Kendisine ihtimal vermeyen bir insan bakan olmuş oldu. Onlar için bile sürpriz olan bir kabine oluşmuş. Zayıf bir kabine. Sayın CB zaten yeni sistemde tüm yetkileri kendinde topladığı için kabinedeki isimlerin etkin olamsını beklemek hayalperestlik olur. Bizim gözümüzden 15 Temmuz'da yaşananlar gitmiyor. Hulusi Akar güçlü bir Genelkurmay Başkanı olamadı. Hangi özverili adımından dolayı bu göreve getirildiğini anlamış değilim.

"KABİNEYE HOLDİNG YÖNETİMİ OTURMUŞ VAZİYETTE"

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter: Türkiye'de artık tek adam rejimi başlamıştır. Şu an kabineye bir holding yönetimi oturmuş vaziyette. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi anonim şirketi gibi idare edeceğini söylemesi kabineden belli oldu. Umarım Türkiye için hayırlı olur. İzmir'den de bir bakan var. Onun da tarım ve ekonomiye katkısı olacağına inanıyorum. Biz de milletvekili olarak ciddi takipçisi olacağız. Açıkçası kabinede milletvekillerinden bakan beklemiyordum. 4 ismin istifa ettirilip kabine alınması dikkat çekici.

"AİLE KABİNESİ KURDULAR"

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır: Aile kabinesi kurdular. Bakıyorsunuz damat kasada. Hulusi Akar'ın kabinede olması da nasıl bir şey anlamadım. Bakanlar bireysel becerilerini ortaya koyabilseler sorun yok ama geçmişte karşımızda bakanların bizzat engellendiklerini söylemelerine şahidiz. Bu kabine bir tek adam kabinesidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER