CHP'li kadınlar, parti dışı isimlere soğuk bakıyor

Yerel seçimler öncesinde başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere CHP Genel Merkezi'nde kadın aday formülü tartışmaları sürerken, parti dışı kadınların adaylıkla ilişkilendirilmesi, CHP'li kadınların tepkisini çekti.

CHP'li kadınlar, parti dışı isimlere soğuk bakıyor

Burak Cilasun / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde yerel seçim yaklaşırken başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve bazı ilçeler olmak üzere kadın aday formülü üstünde durulduğu sıkça konuşulurken, parti dışından isimlerin aday gösterilme ihtimalleriyse özellikle partili kadınlarda rahatsızlık yaratmış durumda.

CHP'li kadınlar genel olarak parti geçmişi bulunmayan isimlere karşı bir tutum sergilerken, ortak kanıysa kadın ya da erkek ayrımı yapmaksızın, önemli olanın görevi yapabilecek liyakata sahip, parti aidiyeti ve geçmişi bulunan kişilerin aday yapılması yönünde. Bununla birlikte partili kadınlar CHP Genel Merkezi'nin kararlarına saygı duyacaklarının da altını çiziyorlar. 

İşte o yorumlardan bazıları:

25 ve 26. dönem CHP İzmir Milletvekili, CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı:

Her şeyden önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için doğrudan bir kadın arayışı bence yok. Genel merkezimizin daha çok liyakat esasıyla bir arayış var. Önemli olan buraya kadın ya da erkek aday belirlenmesi değil, İzmir'deki yaşam tarzını koruyacak, İzmir'i ileriye taşıyacak en uygun ismin liyakatle belirlenmesidir. Kadın adayların daha çok olmasını elbette isteriz. Bununla birlikte ille de kadın olsun diye bir yaklaşım kadın hakları açısından da doğru değil. Zira kadınların niteliklerini yok sayarak sadece kadın oldukları için o makama aday gösteriliyorlarmış gibi bir algı doğurur. Buna dikkat etmek gerekir. Örgütümüz içinde liyakatıyla bu göreve uygun birçok kadın ve erkek arkadaşımızın olduğunu söyleyebilirim.

CHP İzmir eski Genel Sekreteri, Konak Belediye Başkan Aday Adayı Birgül Değirmenci:

Ben örgütten gelen arkadaşlarımızın aday olmasını isterim. Elbette kadın bir aday bizi mutlu eder ama  İBB Başkanlığı ciddi bir sorumluluk gerektirir. Parti sadakati ve görevi yapabilme noktasındaki liyakat çok önemlidir. Kadın ya da erkek, bunu başarabilecek bir arkadaşımızın o göreve aday gösterileceğine inanıyorum. Bununla birlikte tüm kriterleri göz önünde bulunduracak olan CHP Genel Merkezi'nin vereceği her kararın arkasındayım.

CHP İzmir İl Kadın Kolları eski Başkanı, Urla Belediye Başkan Aday Adayı Nurşen Balcı:

Açık söylemek gerekirse partide çok iyi, çok başarılı bir şekilde görev yapan isimler var. Takdir genel merkezimizdir. Büyükşehir için de, ilçeler için de kadın aday düşünülüyorsa, partimizde emeği bulunan kadınlardan tercih edilmeli. Tabii belediyecilik ve görevdeki başarı da burada esastır fakat partimizin içinde bunu yapacak çok iyi arkadaşlarımızın olduğunu belirtmek isterim. 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, Bayraklı Belediye Başkan Aday Adayı Hatice Tatlı:

Örgüt içinden gelmeyen, örgütü bilmeyen birinin asla CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasını istemem. Çünkü aday, parti içinden gelmeyince, örgütü tanımayınca belediye ve partililer arasında kopukluklar oluyor. Tabii böyle bir seçim parti içinde yıllarca emek vermiş kadınlara da haksızlık olur. Genel Merkez asla böyle bir şey yapmamalı. Örgütün her kademesinde görev alan ve örgüt sadakatinin yanında göreve ilişkin liyakat sahibi olan birçok kadın partili var. Sadece kadın olduğu için bir ismin aday yapılması, partili kadınları da üzer.

CHP Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Nilüfer Bakoğlu:

2019 yerel seçimleri yaklaşırken, partimizin kadın adaylar konusunda gösterdiği hassasiyeti ve daha çok kadının aday olarak siyasi arenada yer alması için ortaya konulan istekli tavrı, bir kadın aday adayı olarak mutluluk verici buluyorum. Partimizin yüzü olmayı başarmış, çağdaş yaşam biçimiyle tüm Türkiye'ye örnek olan İzmir'de de kadın aday formülü üzerinde durulmasını sürpriz olarak değerlendirmiyorum. Söz konusu CHP olunca, partili olmak demek, yalnızca partiye üye olmak demek değildir. CHP milyonların partisidir. CHP, Atatürk'ün ilke ve inkilapları doğrultusunda yürüyen, Türkiye Cumhuriyeti'ne gönülden bağlı milyonların partisidir.Hayatını CHP çizgisinde yürüyerek yaşamış, parti ilkelerine ters düşecek hiçbir hareket veya söyleme imza atmamış tüm vatandaşlar birer partilidir. Bu milyonlar içerisinden, cebinde parti üyelik kartı taşımasa bile, doğru bir aday bulunduğu noktada parti örgütümüzde bu konuda bir rahatsızlık yaşanmasını öngörmüyorum. Partimizin İzmir'i tanıyan, kentimizin gerekliliklerini bilen, İzmir'in temsil ettiği tüm değerleri en iyi şekilde temsil edecek doğru adayı bulacağına yürekten inanıyorum.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER