CHP'li büyükşehir belediye başkanları, İzmir'de buluştu

İlki İstanbul'da gerçekleşen 'CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı'nın ikincisi, bugün İzmir'de Swissotel'de gerçekleşiyor. Toplantının açılış konuşmasını yapan Soyer, 2 ay  önce Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiklerini ve orada bir komisyon kurduklarını hatırlatarak; hala davet edilmediklerini ifade etti. 

CHP'li büyükşehir belediye başkanları, İzmir'de buluştu

Cansu Temir Aksu / Ben TV

Geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul'da gerçekleşen Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı'nın ikincisi, bugün İzmir’de gerçekleşiyor. 

CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanının bir araya geldiği toplantının açılışı konuşmasını ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Toplantıya bir tek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Altın Portakal Film Festivali’nin devam etmesi dolaysıyla katılmadı. CUMHURBAŞKANI’NA ‘KOMİSYON’ HATIRLATMASI

Soyer konuşmasında; 2 ay önce Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiklerini ve orada bir komisyon kurduklarını hatırlatarak; hala davet edilmediklerini ifade ederek sitemde bulundu.

SENGEL’E YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Konuşmasına, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda uğradığı sözlü ve fiziksel saldırıyı kınadığını belirterek başlayan Soyer; “Sayın Selçuk Belediye Başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel’in maruz kaldığı sözlü ve fiziksel saldırıyı en sert şekilde kınadığımı söylemek isterim. Aynı şekilde Aydın Belediye Başkanımız Özlem Çercioğlu’nun da yaşadığı olayı kınıyorum. Bu saldırın kimden geldiği değil  sebebi önemli. Bunun nedeni de kanının siyasetteki yerini kabul edememek. Kadının toplumdaki yerini kabullenemeyen ataerkil zihniyet kadının üzerinde bir baskı oluşturmak istiyor.  kadının özgürlüğüne dayanmayan zihniyete bu özgürlüğün karşısında duranlara  kadına baskı ve şiddete karşı olacağız. Çünkü her şey kadınla değişiyor ve gelişiyor” ifadelerini kullandı.

“HALA DAVET EDİLMEDİK”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 ay önce gerçekleşen toplantının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir komisyon kurulacağını ancak bununla ilgili hala bir gelişme olmadığını ifade eden Soyer; “Ankara’ya gitmiştik ve hazırlanan yerel yönetim paketi ile ilgili konuştuk. Daha sonra da bir komisyon kurduk fakat 2 ay geçmesine rağmen hala Cumhurbaşkanı tarafından davet edilmedik. Biz bir an önce tekrar toplanmayı ve komisyonda görevli arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Ama biz her halükarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Toplum değişiyor siyasetçilerin bu değişimi iyi okuması ve eski refleksleri bırakması lazım.  Pragmatik değil bu günü inşa eden gözlerle bunu okumamız gerekiyor. Bunun için demokrasiyi gerçek anlamda yaşamalıyız." dedi.

"ALEVİLERİN CEMEVİNİ KÜRTLERİN ANADİL İSTEĞİNİ ANKARA’NIN İNSAFINA BIRAKACAĞIMIZ AŞAMAYI GEÇTİK"

"Geniş uzlaşmalar olmadan Türkiye’de bir şey çözülemiyor ve sorunlarda yerinde durmuyor eviriliyor, değişiyor." diyerek sözlerine devam eden Soyer; "Bu sebeple demokrasiyi, sadece seçimlerden ibaret gören anlayışı, yapacağımız uygulamalarla değiştirmek, yerel siyasetin ve onun temsilcileri olarak bizlerin en temel görevlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.  Halkın karar süreçlerine katılımını, söylemden öteye taşımamız; ancak ve ancak sorunun bizzat muhataplarını, bu süreçlere dahil ederek ve müşterekler kurarak mümkün. Aksi durumda çözdüğümüzü sandığımız sorunlar, büyüyerek devam eder. Alevilerin cemevi talebini, Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğini, Romanların kültürlerini yaşatacağı alanları, Suriyeli sığınmacılar meselesini, engellilerin sosyal yaşamda yaşadığı zorlukları, kadın özgürlüğünü, işsizliği, yoksulluğu, barışı ve onlarca farklı toplumsal sorunun çözümünü sadece Ankara’nın insafına ve tasarrufuna bırakacağımız aşamayı geçtik. Halka en yakın yerde kamusal hizmet sunan ve siyasi sorumluluk taşıyan bizlerin; yansıması doğrudan kentlerde olan bu sorunların çözümleri için çok daha cesur, çok daha kararlı adımlar atması gerekiyor. Toplum, geçmiş alışkanlıklarımızdan kurtulmamızı, mevcut siyasi, kamusal yaklaşımları değiştirmemizi ve dönüşüme öncülük yapmamızı talep ediyor." şeklinde konuştu. “MERKEZİ ANLAYIŞ DAHA DA KATILAŞIYOR”

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan ve ortaklaşa işler gerçekleştirmeyi, deneyimlerini paylaşmayı çok önemli bulduklarını vurgulayan Soyer; “Ülkemizin yarısını yaşadığı yani 40 milyon kişiyi yöneten başkanlarız. O nedenle vatandaşlarımıza ortak çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ekonomik, sosyal yapısı, dili, düşüncesi farklı kişilerin sorunlarına cevap olmakla yükümlüyüz. Vatandaşlar geçmişin refleksinden ayrı bizlerden hizmet bekliyor. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde de vatandaşlar bu değişimin sinyalini verdi. Hatta bu isteğin ete kemiğe bürünmüş hali elde ettiğimiz sonuçtur.  Halkımız sadece belediye başkanı seçmediler; kutuplaşmaya, ötekileştirmeye ve ekonomik gidişata da dur dediler. Demokratik ortamın ve uzlaşmanın olacağı alternatif bir yönetim yaratmak istediler. Elbette altyapı,  yol da istiyorlar ama bunun da ötesinde bir hizmet anlayışı bekliyorlar.  Ancak merkezi anlayış ne yazık ki daha da katılaşıyor. Boğaziçi Kanunu ile Boğazı imara açmak istiyorlar.  Ankara’da alınan kararlar  da zaten yerelin kısıtlı olan  yetkilerinin tamamen ortadan kaldırılmasına yöneliktir. İşte tüm bu kararların da alınması ne kadar katılaştığının ispatıdır” şeklinde konuştu. 
Soyer’in açılış konuşmasının ardından, toplantı basına kapalı olarak devam ediyor.KİMLER KATILDI?

Toplantıya; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar katılım sağladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER