banner51

CHP'li Ali Engin: İzmir'i, İzmirli isimler temsil etmeli

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ali Engin, "İzmir'den milletvekili olmak kimsenin kariyer planlamasında bir basamak olacak kadar basit değil. İzmir'i ancak İzmir'i bilen, ilçelerin sorunlarını bilen isimler temsil edebilir. Bakın geçen seçime. İstanbul'dan il yöneticisi arkadaşımız İzmir'de 1. sıraya gelirken ben 8. sırada kaldım." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde İzmir İl Başkanlığı da yapmış olan CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili aday adayı Ali Engin, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına konuk oldu.

"PARTİYE EMEK VERMENİN ÖDÜLÜ GÖRÜLÜRSE..."

İzmir'i TBMM'de temsil edecek olan isimlerin İzmirli olması gerektiğini dile getiren Engin, "Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu yerli vekil talebini yerine getirecektir diye düşünüyorum. Bakın bugün kadrolarımızda görev yapmak isteyen gençlerimiz ve yurttaşlarımız partiye emeği olmayan insanları listelerin üst sıralarında görünce motivasyon kaybı yaşıyor. Eğer partiye emek vermenin bir ödülü olduğu görülürse yurttaşlarımız parti kadrolarında çok daha aktif görevler alacaklardır." dedi.

"İSTANBUL İL YÖNETİCİSİ GELDİ, BEN GERİDE KALDIM"

İzmirli mevcut vekillerin performansını eksik gördüğünü belirten Engin, "Burası işyeri değil, vakıf değil. Koca bir kente hizmet yarışı. İzmirli vekil hafta sonu İzmir'e evine gelecek ki, halka temas edecek ki siyasi gayesinde başarıya ulaşsın. İzmir'den milletvekili olmak kimsenin kariyer planlamasında bir basamak olacak kadar basit değil. 2. bölgeden vekil olan insan Karşıyaka'nın, Menemenspor'un maçına gidecek. Bırakın maça gitmeyi eğer bu kulüpler vekilleri ilgilendirmiyorsa, Menemen'i vekil bilmiyorsa bu sözün bittiği yerdir. İzmir'i ancak İzmir'i bilen, ilçelerin sorunlarını bilen isimler temsil edebilir. Bakın geçen seçime. İstanbul'dan il yöneticisi arkadaşımız İzmir'de 1. sıraya gelirken ben 8. sırada kaldım." dedi.

"PARTİLİLERİMİZİN DESTEĞİ TAM"

Seyit Torun başkanlığındaki aday belirleme komisyonunun il yönetimi ve ilçe yönetimlerine vekil olarak görmek istedikleri isimleri soracak olmasını da değerlendiren Engin, "Ben ön seçimi savunan bir insanım ama zamanın darlığından dolayı yapılamadı. Örgütlerimize sorulacak olması da tabii ciddi bir veri oluşturacaktır. Partililerimizle görüştüğümde bana desteklerini belirttiler." dedi.

"KOCAOĞLU İLE GÖRÜŞTÜM"

Burak Cilasun'un "Aziz Kocaoğlu ile görüştünüz mü?" sorusunu da cevaplayan Engin, "Ben bugüne kadar her kademedik arkadaşımızla uyumla çalıştım. Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile de görüştüğümde adaylığımdan memnuniyet duyduğunu söyledi. Hak eden arkadaşlarımıza desteğinin olacağına inanıyorum. Kocaoğlu en adil, en vicdanlı kararı bildirecektir. Kendisinin önümüzdeki seçimde de eğer aday olma kararı verirse rekor oyla yeniden seçileceğini düşünüyorum."

"KARŞILARINA İLK BEN ÇIKACAĞIM"

Milletvekili olması durumunda kente kazandırabileceklerini de anlatan Engin, "İzmir'in sorunlarını en iyi şekilde dile getirebileceğime inanıyorum. Altyapı sorunlarından bürokrasiye kadar hepsini ortaya koyabilirim. Toplumu kutuplaştıran, komplo teorileri üreten bir siyasetçi olmayacağım. Akarsularımız, ormanlarımız kirletilirse bunların karşısında mücadele edeceğim. İnsan haklarının çiğnendiği yerde karşılarına ilk ben çıkacağım." dedi.

"CUMHUR İTTİFAKI İZMİR'DE YÜZDE 30'U BULAMAZ"

Sandığa ilişkin çarpıcı bir yorumda bulunan Engin, "Muharrem İnce'nin adaylığıyla İYİ Parti'ye giden oyların kesileceğini düşünüyorum. Adayımız İnce ortak değerleri temsil eden bir isim. İzmir için konuşmak gerekirse Cumhur ittifakı 7 Haziran'ın bile altında kalacaktır. MHP zaten İzmir'de oylarının çoğunu İYİ Parti'ye kaltırdı. Birlikte yüzde 30'u bile bulamayacaklarını düşünüyorum.

"ABARTILMASINI YADIRGADIM"

Geçtiğimiz seçimlerde Atila Sertel'in vekilliğini engellemek istediği iddialarıyla karşı karşıya kalan Engin, "Ben o dönemde hiç cevap vermek istemedim. Arkadaşımızın kişisel mağduriyeti varsa üzücü ama ortada bir hukuksuzluk tespit edilmişse iş farklı. Bakın aynı durumdaki Kemal Karataş zamanında Konak Belediye Başkanı olamadı ve yerine Hakan Tartan oldu. Kimse o dönemde bu kadar yaygara koparmadı. Bilgim olmadan benim taraftarım olduğunu varsaydığım insanlar Yeni Asır'ın bunu kamuoyuna sunmasıyla duygusal davranmış da olabilir. Üzücü mü? Evet ama abartılmasını yadırgadım." dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER