CHP Konak'ta seçim nabzı

CHP Konak'ta yerel seçimler öncesi, aday adayı olacak isimler netleşti. Yoğun başvurunun yaşandığı Konak'ta, aday adayları Konak için ne vaad ediyor? Detaylar haberimizde...

CHP Konak'ta seçim nabzı

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Türkiye'de gözler 31 Mart 2019'da gerçekleşecek olan yerel seçimlere çevrildi. İzmir'de de siyasi partiler, seçim için ciddi mesai harcarken, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nde ilçelerde yaşanan aday adaylığı bolluğu dikkat çekiyor.

İzmir'in büyük ilçelerinden biri olan Konak'ta, mevcut başkan Sema Pekdaş'ın da dahil olduğu çok sayıda aday adayı, başkanlık koltuğuna göz kırpıyor.

Peki ama aday adaylarının, Konak'a vaatleri neler? Başkan olmaları durumunda Konak'ta neler değişecek? Aday adayının yoğun olduğu bu yarışta, kendilerini nerede görüyorlar?

Ben Tv'ye özel değerlendirmede bulunan aday adaylarının cevaplarını sizler için derledik...

Başkan olmanız durumunda Konak'ta ne değişecek, neler yapacaksınız?

Murat Erginci: Konak'ta, çok şeyler değişecek, yönetim şekli değişecek. Koltuktan değil, halkın içeirisinden bir yönetim sergileyeceğiz. Konaklı olarak, burada büymüş biri olarak, Konak'ın ihtiyaçlarına, halkın beklentilerine ilişkin bir yönetim anlayışımız olacak.

Safiye Zengin: Konak'ta öncelikle yollarımız çok kötü. İnsanlarımızın benden çok büyük talepleri var konuda, ışıklandırmaları yapacağım. Bizim hayvan sevgimiz çok fazla. Sokak hayvanlarını sokakta istemiyorum, hepsine barınaklar yapacağım, insanlar orada ilgilensin istiyorum. Sokak çocuklarımızı istemiyorum dışarıda. Onlara eğitim vermek istiyorum. Çok kötü durumda insanlarımız var. Sıcak çorba yapıp vermek bile, onları mutlu edecek. İnsanlara yönelik projelerim var, inşallah onları yapacağım. Engelli çocuklara yönelik projelerim var. Tiyatro köy yapacağım. Roman Mahallelerine dokunacağım, turizme açacağım. İnsanlar aş ve iş istiyor. Ufak dokunuşlar yapacağım.

Birgül Değirmenci: Genel olarak projelerin hangi bakış açısı ie oluşturulması konusunda bilgi aktarabilirm. Tek tek somut projler üzerinden gitmemiz mümkün değil. Ancak aday olduğumuz zaman tanıtıma yönelik işlemler yapabiliriz. Belediye başkanı olduğum takdirde temel felsefem; demokratik, katılımcı, insan haklarına saygılı, kentine sahip çıkan, çağdaş, laik bir yaşam biçimini benimseyen projelere ilişkin olacaktır. Bunları yaparken, halkla birlikte, dayanışma içinde gerçekleştireceğim. En önemli projlerim temel hatları ile, çocuklara, gençlere, kadınlara yönelik eğitim projelerim olacaktır. Sosyal dokuya uygun, kentte yaşayan emekli, yoksul,engelli ve dez avantajlı konumda olan tüm kesimlere yönelik uygun hizmet ile sosyal dayanışma ve çözüm odaklı projeler olacaktır. Sonuç itibari ile sadrce o kentte yaşayan bir sakin değil, kentine sahip çıkan projelerde yer alabileceği bir anlayış ile hareket edecğiz. Bu anlayış içerisindeki tüm projeler benim için çok değerlidir. Bir tek insana dahi dokunan projeler benim için çok değerlidir. Temel felsefem, halkın içinde yer aldığı, dayanışma içinde bu kenti birlikte yönetmek. Katılımcı bir sosyal belediyecilik anlayışı.

Hüseyin Saygılı: Adil, eşit bir hizmet anlayışı ile yola çıktım. Önceliğim kent yenileme olacak. Kentin yoksul kesimlerine, kamu gücünden yararlanamayan kesimleri belediye kaynakları ile desteklemek, daha mutlu, daha refah yaşamlarını sürdürmek istiyorum. Bir strateji planı geliştirim. 8 bölgeye ayırarak. 8 bölgenin muhtarları, sivil toplum örgütleri, esnaf, kadın genç temsilcileri ile yerel örgütlenme yaratıp, yerinde sorunları tespit edip, sorunların çözümü için uğraşacağım. Halkla birlikte bir belediye anlayışı geliştirdik. Konak sadece Güzelyalı'dan Alsancakt'an ibaret değil. Birbirlerinden hem demokratik hem sosyolojik olarak farklı. Bunların sorunları da birbirinden farklı. Farklı sorunlara farklı çözüm önerileri yaratarak bir belediyecilik anlayışı sürdüreceğim.

Sedat Uzunbay: Konak eski bir kent, tarihi bir kent. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu sahil kenarları dışındaki eskimiş kent bölgelerini, daha yaşanılabilir bir kent haline getirilmesi konusunda eş güdüm içinde çalışmayı planlıyorum. Sosyal donatı alanlarının daha da arttırılmasını düşünüyorum. Bu konuda Konak Beleidyesi'nin işi gerçekten çok zor. Pazar yeri ve halka açık olan kullanım alanları çok sınırlı. Bunların arttırılması yönünde yoğun bir çaba sarf edilmesi lazım.

Ülkümen Rodoplu: Aday adayı olduğum için herhangi proje açıklamıyorum. Şuan mevcut bir beleidye başkanımız var ve Cumhuriyet Halk Partili. Ancak aday gösterilirsem, projeleirmi sunarım. Doğru da bulmuyorum.

Asuman Ali Güven: Tabii ki Konak'ın önemli beklenti ve ihtiyaçları var. Bu konuda ciddi bir çabamız var. Kentsel dönüşüme ihtiyacı var Konak'ın. Konak'a yeniden bir çehre kazandırmak, bakımlı bir Konak olmasını istiyorum. İzmir ekonomisine katkısı olan bir ilçe olmasını istiyorum. Ülkemizin ekonomik krizden çıkması lazım. Gençlerimizin işe ihtiyacı var. Konak'ın ekonomisinin büyütülmesi gerekiyor. Özellikle Turizm teşvik edilmeli diye düşünüyorum.

İsmail Merih Şan: En büyük sloganım şu, 113 mahalleye 113 anaokulu. İkincisi 113 mahalleye 113 genç alacağız. Ihtiyaçları tespit edeceğiz ve tanzim satış mağazası kurup, daha ucuza kuru bakliytaları, bozulmayacak şeyleir insanlara tanzim satışta getireceğiz. Biz Konaklılarla birlikte İzmir'i yöneteceğiz.

İlçeniz için çok sayıda adayı var. Parti içi yarışta kendinizi nerede görüyorsunuz?

Murat Erginci: 16 tane aday adayı var hepsinin şansını eşit görüyorum. Hepimiz aynı partide mücadele eden arkadaşlar olarak, hepimizin şansı eşit. Değerlendirmeyi zaten kamuoyu yoklamaları, bölge millletvekilleri, genel merkezin takdirine klacak.

Safiye Zengin: Şahsen 15 yıllık siyasi hayatımda, ben kendimi üst seviyede görüyorum. Vicdanen de çok rahatıım. Rant olmadı hayatımda. Ben gerçek bir cumhuriyet kadınıyım. Hedefim belli. Kendimi güzel yerlerde görüyorum. İnşallah olacağım ama olmasam dahi vicdanım rahat. Dünyanın her yerinden destek görüyorum, bunları kazanmak en güzeli.

Birgül Değirmenci: Bu süreçte sıralama yapmak mümkün değil. Tüm aday adayı arkadaşlarım tüzük gereği demokratik haklarını kullanmışlardır. Bende demokratik hakkımı kullanarak başvuruda bulundum. Partimizin belirleyeceği belirli kriterler doğrultusunda birimiz aday gösterilecek. Kim aday gösterilirse gösterilsin, hepimizin o adayın arkasında olması gerek diye düşünüyorum. Partililik de bunu gerektirir.

Hüseyin Saygılı: Partimin belli kriterleiri belirlenmesi halinde, birinci kriter partide yaptığım görevler. Partinin her kademesinde görev yaptım. Sivil toplum örgütlerinde yaptığım görevler var. Spor klup yönetim kurulu üyesiyim. Her adayın, bir başarı hikayesi olması gerekir. Ben 1995-2000 yılları arasında Narlıdere kent yenileme projesini gerçekleştirdim. Kent rantlarının toplumsallaştırılması anlayışı ile kent yoksullarına dönük bir proje gerçekleştirdim. Böylesine toplumsal bir projeyi hayata geçirmiş biri olarak aday oluyorum. Önceliğim, Konak'ta kent yoksularına dönük. Bu konuda tecrübem var, bu konuda başarılı olacağıma inanıyorum. Başarı hikayesine sahibim. Türkiye'de bu alanda iş başarmış, tek adaydan bir tanesiyim. Parti yöneticilerimizde böylesine başarı hikayesi olan bir aday adayını görüp, takdir edeceklerdir. Diğer adaylarımız da çok kıymetli. Eğer kriterler bunlarsa benim aday olmam gerekiyor.

Sedat Uzunbay: Herhangi biri olarak görüyorum. Bu konudaki değerlendirmeyi başta Genel Merkezimiz sonra örgütümüz, il ve ilçe örgütümüz yapacaktır.

Ülkümen Rodoplu: Ben bu yarışta kendimi önde görüyorum.

Asuman Ali Güven: İl Başkanlığı yaptım. Örgütte yapmadığım görev kalmadı. Onun ötesinde ticaret dünyasında 22 yıldır aktif çalışıyorum. Ayrıca, Ankara'da başkanlık danışmanlığı yaptım ve mühendis olarak çalıştım. Ciddi bir birikimim var. Bu birikimle aday oldum. En zor ilçe Konak diye düşüdüm, o yüzden aday oldum. Takdir Genel Merkez'in. Belirli kriterler vardır o kriterler ölçüsünde değerlenidirecektir. Biz CHP'liyiz. Hiç yanlışım olmadı, Cumhuriyetçi, Atatürkçü bir çizgide siyaset yaptım. Bundna sonra da aynı noktada olacağım. Görev verilirse en iyi şekilde yapacak birikime sahibim. Konak'a ciddi katkılarım olur. 30 ilçede bir tanınmışlığım var, ağırlığım var oralarada faydamız olur.

İsmail Merih Şan: Ben eski il sekreteriyim. Özel sağlıkta işletmelerim var ve onkoloji uzmanıyım. Elbetteki ben kendim olacağım için aday adayı oldum. Benden başkası olmaz diye düşünüyorum. Biz belediye de değil, sokakta olacağız.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER