CHP Konak Hasan Tahsin'i andı

İzmir'in işgalinin 100. yıl dönümünde, Konak'ta Hasan Tahsin anıtının önünde bir anma etkinli gerçekleşti. Anma töreninde CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya'da katıldı.

BEN TV / CANSU TEMİR AKSU

İzmir'in işgalinin 100. yılı dolayısıyla, bugün Konak Meydanı'ndan CHP Konak İlçe Başkanlığı tarafından bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Hasan Tahsin anıtı önünde düzenlenen etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcı Yıldırım Kaya, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İl Yöneticileri, Kadın kolları, muhtarlar ve çok sayıda partili katıldı.

Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan ilk isim Konak Belediye Başkanı Abdül Batur oldu. Batur, konuşmasında Hasan Tahsin'in yanı sıra, 31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'na da destek verdi. Batur, yarın İstanbul'a gideceklerini söyledi.

“GELDİĞİMİZ NOKTA UMUT VERİCİ”

“Kuvayi milliye ruhunun yeniden ateşlendiği Atatürk meydanında yürekli gazetecinin vurulduğu yerde bir kez daha anıyoruz.” diyen Batur; “Hasan Tahsin'i, o gün bu alanda şehit olanları rahmetle anıyorum. 100 yıl önce, 1919 dan bir gün önce Hasan Tahsin gibi yürekli insanların bir araya gelerek bir ulusun kurtuluş mücadelesi için neler yaptığını çok iyi anlattılar. 16 Mayısta Ulu Önderimiz Atatürk artık mücadelenin Anadolu'dan yürütülmesi gerektiği noktasında Erzurum'a gitti Bandırma ile.

Geldiğimiz nokta umut verici. Artık gelecekle ilgili çok daha güzel bakıyoruz.” dedi.

“İMAMOĞLU HER GÜN BELEDİYE BAŞKANI OLDU”

“31 Mart yeni bir mücadelenin en güzel müjdesi.” diyerek konuşmasına devam eden Batur; “İzmir zaten belli. Ama bir haksızlık var hiç kabul edemediğiniz bir haksızlık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğ'luna mazbatası verildi ama zorla geri alındı YSK tarafından. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Mücadelemizi sürdüreceğiz. İmamoğlu İstanbul'a yeni bir anlayış getirdi. Yeni bir mücadele örneği oldu. Istanbul'a buradan selam olsun. Bizlerde yarından itibaren orada olacağız. İstanbul belediye başkanımız Ekrem İmamoğlu her gün belediye başkanı oldu. Her gün mazbata aldı. 23 haziran akşamı her şey çok güzel olacak.Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk” ifadelerini kullandı.

“KONAKLI OLMAKLA GURUR DUYARIM”

Batur'dan sonra kürsüye çıkan Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ise, 15 Mayıs'ın önemine vurgu yaparak; “Bugün çok özel bir gün. 15 mayısın devamında geldiği haftada, 100. Yıl da mavi gözlü devin Samsun'dan çıkarak modern bir ülkenin kuruluşuna imza attığı bir hafta yaşıyoruz. Yeni bir kalkınma hareketin, kültürel bütünlüğün sağlandığı çok önemli bir hareket bu. Ben Güzelbahçe'yi Gaziemir'i Çiğli'yi, Narlıdere, Dikili'yi, Bergama'yı çok severim. İzmir'i çok severim ama Konaklı olmaktan gurur duyarım. O kıvılcımın çıktığı yerdir. Konak'ın adı aslında Hasan Tahsindir. Ali Rıza Akıncı, Teğmen Hamdi'dir. Konak o ateşi yeniden yakmak üzere bütün değerlerimize sahip çıkmaya devam ediyor. Bu mücadele bir asrın hesaplaşması peşinde koşanların dersini aldığı en iyi mücadeledir. Bu karanlık günlerden aydınlığa çıkacağız. Bunun için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Nasıl Mustafa Kemal kürdüyle mollasıyla kol kola girdiyse biz de bunu yapacağız.” dedi.

“ŞİMDİ DE SON KURŞUNU EKREM İMAMOĞLU ATACAK”

“Şimdi bizim yapmamız gereken her daim bu ruhu yaşatmak olacak.” diyen Gruşçu; “Şimdide gericiliğe bağnazlığa karşı bu milletin refahını sağamak üzere son kurşunu da Ekrem İmamoğlu atacak. Her şey çok güzel olacak.” şeklinde konuştu.

“GAZETECİ, İLK KURŞUNU KALEMİ İLE ATAR”

Son olarak kürsüye gazilerle birlikte çıkan Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya; “100. Yılda sizinle birlikte olmak ve sizinle anlatmak CHP acısından oldukça önemlidir. Hasan Tahsin ilk kurşunu attığında Mustafa Kemal harekete geçmemişti. Onların hareketini sağlayan işte bu yiğit gazeteci.

Gazeteciler Türkiye ne zaman karanlığa girse ilk kurşunu kalemleri ile atıyorlar. Onlar hem mesleği hem de bağımsızlık mücadelesini Hasan Tahsin den alır. Bir gazeteci önce kalemi ile sözü ile konuşur. “ dedi.

“BİZE DÜŞEN 4. BÜYÜK DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRMEKTİR”

“Eğer bu ülke kurtulmuşsa, kararlılık gösterenler sayesinde kurtulmuştur.” diyen Kaya; “Bize düşen bu mücadeleyi eksiltmeden devam etmektir. Bugünün sözü ve eylemi gençlerin sözü ve eylemi olacak. Torunlarımızın çocukları Atatürk devrimlerini biz taşırsak ileriye taşıyacaklar. Bize düşen görev 4. Büyük devrimi hak hukuk adalet devrimini gerçekleştirmektir. Bize düşen görev korkmadan yürütmektir. Tek hedefimiz tam bağımsız Türkiye yaratmaktır. 6 mayısta nasıl denizleri idam ettilerse 6 Mayısta demokrasiyi idam ettiler. Bu can bu bedende durduğu müddetçe Hasan Tahsin denizler mahirler ne yapmışsa aynı kararlılıkla yürüyecektir. “Hepimizin yolu açık olsun.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER