CHP İzmir’de ‘Urla’ zirvesi: Ne mesaj verildi?

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, dün savcılık ifadesinin ardından FETÖ/PYD üyeliği iddiasıyla tutuklandı. CHP İzmir İl Başkanı Yücel, vekiller ve belediye başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıklamada bulundu.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

31 Mart Yerel Seçimlerinde Urla Belediye Başkanı seçilen İbrahim Burak Oğuz, FETÖ/PDY üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu ve “ByLock” kullandığı iddiaları ile dün gece saatlerinde tutuklandı.

Gündemde bomba etkisi yaratan olay sonrası, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda, milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanları ve il yöneticilerinin katılımıyla bir zirve gerçekleştirildi. Zirve sonrası, basın açıklamasında bulunan CHP İzmir İl Başkanı Yücel; Urla Belediye başkanının yanında olduklarını ifade ederek, en kısa sürede tutuklama kararına itiraz edeceklerini ifade etti.

Yücel’e, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur ve İzmir Büyükşehir Belediye başkan Vekili Mustafa Özuslu eşlik etti.

"HUKUKU VE VİCDANLARI YARALAMIŞTIR"

Kısıtlama kararı olduğundan, dosya içeriği ile ilgili bilgi veremeyeceklerini ifade eden Yücel; Bildiğiniz üzere dün akşam gece saatlerinde Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz Tutuklanmıştır. 16 Aralıkta İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteğiyle ifadeye çağrılmıştır. Kendisi de avukatıyla beraber giderek ifade vermiştir. Hakkında FETO/PYD üyesi olmakla suçlanarak Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmıştır. kısıtlama kararı olduğu için bizim bilgi vermemiz mümkün değildir. Hukuki süreç devam ediyor. Anayasamınızın 38. Maddesine göre, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılmaz. Yine Anayasamıza göre, tutuksuz yargılanma asıldır. Sayın Burak Oğuz 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 67,5 gibi rekor bir oyla belediye başkanı seçildi. Halkın seçtiği kamu görevi yapan bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip, kendi avukatıyla gidip ifadesini vermesinden sonra tutuklanması hukuku, vicdanları ve Urlalı hemşerilerimizi yaralamıştır." dedi.

"DEMOKRASİYE DARBEDİR"

"Ceza kanunumuzun 100. Maddesine göre tutklama kararının verilebilmesi için her şeyden önce kuvvetli suç şüphesinin bulunması gerekir." diyerek konuşmasına devam eden Yücel; "Kuvvetli suç şüphesinin yanında, kaçma şüphesi, delil karartama ya da yok etme gibi sebeplerin bir arada bulunması gerekiyor. Somut olayda bu koşulların hiç biri mevcut değil. Seçilmiş bir belediye başkanına yönelik bir soruşturma var, Cumhuriyet Başsavcılığının ifade çağrısı var. Belediye başkanımızın kendi avukatıyla ifadesini vermesi söz konusu. Ardından verilen bir tutuklama kararı var. Bu şekilde bir tutuklama kararı; demokrasiye darbedir. CHP geçmişte yol yürüyüp çıkarları çatışınca yolları ayrılanlar gibi değil, geçmişte, gelecekte FETÖ’nün karşısında olan ve mücadele eden bir partidir. Bu olaydan siyasi bir manevrayla kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. Belediye başkanımızın yanındayız. Süreci takip ediyoruz. Hukukçularımız gerekeni yapacaklardır. En kısa sürede tutuklama kararına itiraz edeceğiz. Başkanımızın aklanacağına ve özgürlüğüne kavuşacağına inanıyoruz.” dedi.

OĞUZ'A DESTEK İÇİN URLA'YA GİDECEKLER

Öte yandan ilçe belediye başkanları, milletvekilleri ve partili yöneticiler de Oğuz’a destek için binada hazır bulundu. Saat 13:00’te ise milletvekilleri ve belediye başkanları Urla Belediyesi’ne gidecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER