CHP İzmir’de ipi kim göğüsledi?

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 8 Kasım’da başlayan mahalle delege seçimleri sonlandı ve 14 Aralık’ta sürecin ikinci etabı olan ilçe kongreleri heyecanı başladı.

CHP İzmir’de ipi kim göğüsledi?

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Geçtiğimiz hafta sonu 6 ilçede gerçekleşen seçimlerle; Urla, Seferihisar, Bayındır, Çiğli, Güzelbahçe, Balçova; Salı günü gerçekleşen seçimle de Dikili ilçe başkanları belli oldu. Şu ana kadar oluşan tabloda; beyaz liste, maviye karşı üstünlük sağlamış durumda.

ÇİĞLİ

İlçe kongreleri sürecinde en çok merak edilen ilçelerin başında gelen Çiğli’de; Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün de desteklediği, önceki dönem ilçe başkanı Mert Özcan; muhaliflerin ortak adayı İl eski Başkan Yardımcısı olan Şirin Akgül’e karşı aldığı 288 oy ile yeniden ilçe başkanı seçildi. Böylelikle Çiğli’de beyaz liste kazandı.

SEFERİHİSAR

Seferihisar İlçe Başkanı Senem Güler Solak, seçime tek aday olarak girdi. Yerel seçim sürecinde İsmail Yetişkin'in istifa edip Belediye Başkan Adayı gösterilmesi sonrası yönetim içinde oylamayla başkan seçilen Solak böylece kongrede de seçilerek göreve gelmiş oldu. Bu durumda beyaz liste kazanmış oldu.

URLA

Urla’da da İlçe Başkanı Hakan Özbadur kongreye tek aday olarak girdi. Mevcut başkan ile yola devam edildi. Tek adaylı yarışta, beyaz liste ile seçime gidildi.

BAYINDIR

Bayındır’da kongreye 3 adayla gidildi. Sandıkta; Behzat Aydilek, Murat Gülbay, Zühre Karaoğlan yarıştı. İlçe kongresinde eski ilçe başkanı Behzat Aydilek, Halk Hareketi'nin öncüsü Zühre Karaoğlan ve Murat Gülbay yarıştı. Kongrede 144 delege oy kullandı. 83 oyu alan Aydilek ipi göğüsledi. Belediye Başkanı tarafından da desteklenen Aydilek, yeni ilçe başkanı oldu. Beyaz liste galip çıktı.

GÜZELBAHÇE

CHP Güzelbahçe İlçe Örgütü Kongresi’nde tek listenin çıktı Çağlayan Bilgen yeniden ilçe başkanı seçildi. Bu durumda beyaz liste kazandı.

BALÇOVA

Balçova'da 2012 yılından itibaren ilçe başkanı olan Aygül Eryılmaz kongrede aday olmama kararı aldı. Eryılmaz'ın yerine CHP Balçova Kadın Kolları İlçe Başkanı Binnur Akın tek aday olarak seçime girdi ve beyaz liste kazandı.

DİKİLİ

Dikili İlçe Başkanı Hasan Altıparmak’ın tek aday olarak girdiği kongrede; 223 delegeden sandığa 159 kişi gitti, oyların 6'sı geçersiz sayıldı. Sandık başına giden delegeler de tepkilerini listedeki isimleri çizerek gösterdi. En fazla çiziği ise Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün oğlu Ümit Kırgöz aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER