CHP İzmir'den oturma eylemi: OHAL değil, demokrasi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan eylemi Konak Meydanı'nda düzenledi

CHP İzmir'den oturma eylemi: OHAL değil, demokrasi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir İl Başkanlığı, 'OHAL değil demokrasi' başlığı altında basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. 81 İlde eş zamanlı yapılan oturma eylemininin basın açıklamasında konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,' Sadece bu meydandan değil, Türkiye'nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara'daki Saraylıları uyarıyoruz. Bizler ohal değil, demokrasi istiyoruz' dedi

Cumhuriyet Halk Partisi tüm illerde aynı anda OHAL'e karşı oturma eylemi yaptı. İzmir'deki eylem ise Konak Meydanı'nda gerçekleştirildi.

16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçtiğini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 'Sivil darbe ortamında, evet demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, hayır demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK'lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye'yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır. İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye'yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL'i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir' diye kaydetti.

"OHAL REJİMİNE SON VERİLMELİDİR"

Taleplerinin kesin olduğunu belirten Yücel konuşmasına şöyle devam etti: "Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil, Türkiye'nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara'daki Saraylıları uyarıyoruz. Bizler ohal değil demokrasi istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER