CHP İzmir'den İYİ Parti'ye ziyaret! İttifak için ne dediler?

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 18 Kasım'da başkanlık koltuğuna atanan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette, ittifak konusunda da önemli açıklamalar yapıldı.

CHP İzmir'den İYİ Parti'ye ziyaret! İttifak için ne dediler?

Cansu Temir Aksu / Ben TV

31 Mart 2019'da gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 'seçimlerde iş birliği' görüşmeleri devam ederken, İzmir'de de il başkanları düzeyinde bir görüşme gerçekleşti.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti Genel Merkez'inin revizyon kararı sonrası 18 Kasım'da göreve atadığı İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'a 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. 
CHP İl Başkanı Yücel, İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar'a görevinde başarılar dileyerek; "Almış olduğunuz görevde başarılar dilerim. Biraz geç kaldık ama süreç çok yoğun bir süreç. Bugün 5 Aralık, bizim için anlamlı bir gün. Ülkemizde;  Cumhuriyetin korunmasında önemli bir misyonu olduğunu düşünüyoruz. Almış olduğunuz bu görevde başarılar diliyoruz." şeklinde konuştu. 

"BU SIKINTILI SÜRECİ EL VE İŞ BİRLİĞİ İLE ATLATACAĞIZ"

Ziyaretlerinden ötürü memnun olduklarını ifade eden Kırkpınar, Yücel ve ekibini teşekkürlerini sunarak; "Bende ziyaretiniz için yönetim kurulu adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Ülke sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntılı sürecin el ve iş birliği ile atlatacağız. 1 nisan sabahı inşallah yaşanan bu sıkıntılı süreçten kurtulmanın müjdesini yaşatacağız. Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına sahip çıkmak için Türk siyasetinde 14. ayına girmiş, parlamentoda temsil eden, milliyetperverlerin bir araya gelerek ülkenin geleceği için iddiası ve projeleri olan bir partiyiz." dedi.

"HER YURTSEVERİN BİR ARADA OLMASI LAZIM"

İzmir'de olası bir iş birliğine yeşil ışık yakan Kırkpınar; "Mesele, ülke yönetimine talip olmaktan çok ülke meselelerine çözüm bulmak. Ben Cumhuriyetin kurucusu Atatürk tarafından kurulan bir parti olan CHP'nin cumhuriyet değerlerine sahip çıkma mücadelesini takdirle karşılıyorum. Gelecek hepimizin, ülke hepimizin. Koskoca bir imparatorluktan bir cumhuriyet ortaya çıktı. Önümüzdeki süreçte bu birlik ve beraberliğimizi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve milletinin sonsuza kadar bu topraklara sahip olması için bir araya gelmemizin elzem olduğunu düşünüyorum. Ekonomik sıkıntılar aşılabilir ama bu ülkenin, kutuplaşmayı ayrışmayı aşacağı bir tek şey var o da bu ülkeye gerçekten sahip çıkma mücadelesi veren grupların bir araya gelmesi lazım. Ayrıştırmayı daha da derinleştirirseniz, toplumsal bir çözülme başlar.  Dolayısıyla her yurtseverin, mutlak suretle bir arada olması lazım. Bu inançla tekrar hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı. 

"BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN HERKES ZATEN BİR BERABERLiK SÜRECİNE GİRİYOR"

İYİ Parti ve CHP arasındaki ittifak görüşmeleri ile sorulan sorular üzerine değerlendirmede bulunan Yücel; "Bu görüşme bir ittifak görüşmesi değil, nezaket ziyareti. Genel başkanlarımızın zaten görüşmeleri oluyor. Ancak, bu ülkenin geleceğini, kaderini düşünene herkes, Atatürk ilke ve devrimlerinin devamını düşünen herkes zaten bir beraberlik sürecine giriyor. Buna ittifak, gönül bağı, iş birliği diyebilirsiniz ancak, biz İYİ Parti'nin de ülkemizin geleceği konusunda CHP ile aynı çizgide, aynı hassasyetleri taşıdığını biliyoruz. Yerel seçimlerde süreç hızlanmadan önce ataması yapılan Kırkpınar'a bir hayırlı olsuna geldik,  hemde görüşlerimizi paylaşalım dedik." ifadelerini kullandı. 

ZEYBEKCİ YORUMU

Cumhur İttifakı'nın adayı Nihat Zeybekci ile ilgili değerlendirmede bulunan Kırkpınar, "Adayı, İzmir'in nasıl bulduğu önemli bizim değil" ifadelerini kullanırken, Yücel ise Kırkpınar ile aynı fikirde olduğunu ifade ederek; "Seçmenin düşüncesi önemli. Her siyasi partinin hedefi var. AK Parti'nin de düşünce ve beklentilerini biliyoruz. İzmir her zaman hukukun hoşgörünün merkezi olmuştur. İzmir'in bu duruşundan taviz vereceğini düşünmüyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER