CHP İzmir'de istifa krizi

Genel Başkan tartışması CHP İzmir’i ikiye böldü

CHP İzmir'de istifa krizi

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinin ardından CHP’de başlayan Genel Başkan tartışması İzmir’de tüm hızıyla sürüyor. CHP İzmir İl Örgütü’nden ise bu konuyla ilgili farklı sesler çıkıyor. CHP İzmir İl Kongresinde karşı karşıya gelen Aziz Kocaoğlu –Alaattin Yüksel ekibi Muharrem İnce’den yana tavır alırken, başını Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın aldığı grup ise, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veriyor.

CHP’de seçimlerin hemen ardından başlayan Genel Başkan tartışmasında İzmir’de Muharrem İnce ve mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu taraftarları ayrıştı.

Nevzat Kavalar ve Alaattin Yüksel’in yarıştığı bir önceki il kongresi ile Utku Gümrükçü ve Deniz Yücel’in yarıştığı son il kongresinde karşı karşıya gelen Alaattin Yüksel-Aziz Kocaoğlu ve Hasan Karabağ-Tuncay Özkan grupları yine karşı karşıya geldi.

KARABAĞ VE YÜKSEL-KOCAOĞLU EKİPLERİ YİNE KARŞI KARŞIYA

Tuncay Özkan ile birlikte hareket eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, önceki kongrede Nevzat Kavalar’ı son kongrede de Utku Gümrükçü’yü desteklemiş, Alaattin Yüksel ve Aziz Kocaoğlu ekibi ile birlikte hareket etmemişti. Başını Hasan Karabağ’ın çektiği ve içinde Konak, Bayraklı, Çeşme, Karşıyaka ilçe örgütlerinin bulunduğu ekip, bu kez de Alaattin Yüksel ve Aziz Kocaoğlu ekibinin karşısında yer alarak, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olarak kalması yönünde tavır koydu.

Alaattin Yüksel-Yekta Varnalı ve Aziz Kocaoğlu ekibi ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yerine CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin partinin başına geçmesi gerektiğini belirtti.

YÜKSEL: MUHARREM İNCE PARTİ GENEL BAŞKANI OLABİLİR

Deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, dün basına verdiği demeçlerde de “Daha önceki kurultaylarda ben Muharrem İnce’yi desteklemedim. Ama bugün ortaya çıkan lideri partimizin değerlendirmesi gerekiyor” diyen Yüksel, “Genel başkanın olumlu katkılarıyla Türkiye Muharrem İnce gibi yeni bir lider kazanmış. Bunu kendi içimizde bilimsel metotlarla çözmemiz gerekiyor. Şöyle bir şey olabilir mi diye aklımdan geçiyor. Genel başkan parlamentoda, Muharrem İnce değil. Sistem böyle. Genel başkan parlamentoyla ilgilenebilir. Genel başkanları grup başkanvekilleriyle meclisi kontrol eder. Kendisi mecliste olduğu için grubunu bizzat yönetebilir. Belki Muharrem İnce’yi de partinin genel başkanı olarak değerlendirelim diye düşünebilir. Bunlar yüksek sesle benim düşündüğüm şeyler. CHP’nin başarısı ve iktidarı için düşündüğüm şeyler. Kifayetsiz muhterisler, koltuk için siyaset yapanlar gibi düşünmüyorum. Öyle yapınca partinin geleceğini de yok ediyorsun. Kiminle, neyi söylersek başarılı oluruz noktasında iyi bir değerlendirme ve yapılandırma yapıp yeni bir heyecan yakalamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KARABAĞ, İNCE’Yİ ELEŞTİRDİ, SEÇİM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Öte yandan son iki kongrede de Alaattin Yüksel ve Aziz Kocağlu ekibinden ayrı hareket eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve 5 ilçe başkanı ve örgütü ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevini sürdürmesi gerektiğini dile getirerek, Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır koydu. Başkan Karabağ, Muharrem İnce’nin alanlarda iyi olduğunu belirtti ancak eleştiri ve tespitlerini sıralamaktan geri durmadı.

KARABAĞ: LİDERLİK SORUNU OLMADIĞINI GÖRDÜK

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın değerlendirmesi şu şekilde oldu:

“Liderlik sorunu olmadığını gördük. Genel başkan da açıklandı. İnce’nin verdiği bir söz var. ‘Genel başkanını karşısına çıkıp aday olmam’ dedi. Burada da genel başkanın tutumu hakim olacak. Genel başkanımızın son zamanlardaki siyasi manevraları gayet iyiydi. İYİ Parti’nin seçimlere girmesini sağlaması, millet ittifakı ve İnce’nin aday gösterilmesi onun davranışlarıyla oldu. Demokrasi açısından bir kazanım. Şu HDP de barajı aşsın,gidin oy verin anlayışı yanlış. Partin küçüldü deniyor bu sefer. Muharrem İnce değişik bir yüz olarak çıktı. Hem muhalefet hem mevcut liderden sıkıldı insanlar. Alanlarda iyiydi. Seçimde mutlaka usulsüzlükler var. İnce’nin gece savunmasının bir bölümüne katılmıyorum. On milyon yanlış.1.6 milyon fark var, diğer adayların da oylarını toplarsak. Hedef ikinci tursa ona göre konuşmak lazım. 2,5 milyon seçmeni oynatarak seçimi değiştirirsin. Bence öyle oldu. YSK da seçim kurullarında her şey açık. En son bilgilerin toplandığı bilgisayarda kimin ne yaptığı belli değil. Seçim sonuçlarının bir ay önceden yüzde 52 alacak diye birçok devletin içinden, dışından, AKP’den rakam söylendi. Bu tesadüf değil. Kararlı bir şey. İYİ Parti’nin bizden oy alacağı kesinde. Hep söyledik. Muharrem İnce’nin çıkışıyla biraz durdu. HDP’ye de İYİ Parti’ye de geçti oy. Bu da bize yerel seçimlerde ders olsun.”

KARABAĞ İLE HAREKET EDEN İLÇE BAŞKANLARI ANKARA’YA GİTTİ

Başkan Karabağ ile birlikte hareket eden CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran ve bu ilçelerin örgütleri de partide genel başkan sorunu olmadığını ve böyle bir tartışmanın partiye zarar vereceğini belirterek CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermek için Ankara’ya gitti.

(egepostası)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER