"CHP, İzmir'de favori ama..."

Yerel seçim öncesi Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, İzmir'i yorumladı. Tosun, farklı dinamiklerin etkileriyle sandıkta şaşırtıcı sonuçların çıkabileceğini söyledi.

"CHP, İzmir'de favori ama..."

Burak Cilasun / Ben Haber Mart 2019 seçimleri yaklaşırken, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun siyasi konjonktürü Ben HABER için yorumladı. AK Parti ve MHP arasındaki ittifak çatlağının CHP'ye İzmir'de yarayacağını söyleyen Tosun, "CHP İzmir'de favori parti” dedi.

CHP Genel Merkezi'nin aday profilinin önemine değinen Tosun, “CHP'de tabanın beklentisi ideolojik kimlikle örtüşme, örgütten olma ve yönetebilecek kapasitede olma gibi faktörleri barındırıyor. Aday profilinin İzmir'in sosyal dokusuna uygun olması lazım. Bunların hepsini parti karşılarsa o zaman sıkıntı yok. Ancak bunların hepsinin sağlanması kolay bir iş değil ve arada bazı farklı sonuçlar çıkacak ve hatta eleştirilere de neden olacak. Bence Kılıçdaroğlu ince eleyip sık dokuma düşüncesinde ama yakın çevresindeki halka, meseleye böyle mi bakıyor, yoksa ekipçilik anlayışıyla 'Benim adamım başkan olsun' diye mi bakıyor? İşte bu konuda derin derin düşünmek gerekiyor.

“AK Parti 11 belediye kazanabilirdi”

24 Haziran sonuçlarını veri alarak eşim Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun ile bir simülasyon çalışması yaptık ve 4 farklı senaryo saptadık. Bunlardan biri her partinin kendi başına seçime girmesi, ikincisi AK Parti ve MHP'nin ittifakı ve diğer partilerin tek başına seçime girmesi, üçüncüsü CHP ve İYİ Parti'nin ittifak yapması ve diğer partilerin tek başına seçime girmesi, dördüncüsü AK Parti ile MHP, CHP ile İYİ Parti ittifakı şeklindeydi. AK Parti-MHP ittifakının olmayacak olması Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İzmir'de elde edebileceği fazladan belediye sayısından alıkoymuştur. Burada AK Parti'yi daha da geriye düşürecek olan senaryo şu durumda CHP ve İYİ Parti'nin ittifak yapmasıdır. Bu durumda İzmir'de AK Parti hiçbir belediyeyi kazanamaz. Eğer AK Parti-MHP ittifakı devam etseydi 11 belediyeyi kazanabilirlerdi ki buna Karabağlar da dahil.

"MHP, İzmir'de sürpriz yapabilir"

Milliyetçi Hareket Partisi'nin kentte 24 Haziran'dan çok daha fazla bir oy alma şansının olduğunu da söyleyen Tosun, "Burada 2 faktör etkili. Faktörlerden birincisi ekonomik kriz. Geçmişte AK Parti'ye oy veren fakat merkezde olan pragmatist seçmenin gidebileceği tek adres olarak MHP kalıyor. Bir de MHP'den İYİ Parti'ye geçmiş olan azımsanmayacak bir kitle var fakat İzmir yerelinde İYİ Parti görünür durumda değil. MHP eğer süreci iyi yönetirse, İYİ Parti'ye oy veren isimler yeniden MHP'ye dönebilir. Ha bu oylar belediye kazanmaya yeter mi? Bence yetmez, ama MHP'nin kentte moral kazanmasını sağlar.

“Başkan kökeni çok da önemli değil”

İYİ Parti'nin İzmir'deki il başkan değişimi üstünden de dikkat çekici ifadeler kullanan Tosun, “İl başkanlığı görevini alan isimlerin hangi kökenden geldiğinin, seçmeni tutabilme yönünde çok bir yeri yok. Seçmen algısında partinin genel algısı önemli. Bakın Bostanlı ve Yalı Mahallesi'nde CHP'den İYİ Parti'ye giden 3 bine yakın oy var. O da trajikomik bir durum. Karşıyaka Belediye Başkanı da burada en steril CHP seçmenini İYİ Parti'ye kaçırmıştır.”

İzmir'de sandığa giden vatandaşların önceliklerinden de bahseden Tosun, “Bana göre seçmenin parti değiştirmesindeki en büyük faktör liderdir. Oy vermede birinci faktörse partili kimliğidir. Bunu hayat tarzları ve ekonomik koşullar izliyor. İzmir'de parti aidiyetini birinci sıraya yazabiliriz” dedi.

“CHP'nin en büyük hatası ekipçilik olur”

CHP'nin İzmir'de yapabileceği en büyük hatayı dile getiren Tosun, “CHP işe ekipçi bir yaklaşımla liyakattan uzak bir şekilde 'bizim adamımız' mantığıyla bakarsa kendisi için çok büyük risk olur. Seçim kaybettirmez ama oyları düşürebilir. Ayrıca CHP'nin HDP ile organik bir iş birliğine de gireceğini düşünmüyorum. Bu durum CHP açısından olumsuz sonuç doğurabilir.” dedi.

“Özgener 5 yıl önce İZTO Başkanı olsaydı...”

AK Parti'nin İzmir'de başarı kıstası ve olması gereken aday profiline değinen Tosun, “Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Büyükşehir noktasında kendisini başarılı sayması için yüzde 40'lık oy oranına ulaşması gerekir. Eğer buna ulaşırsa, bir sonraki seçimde İzmir'i kazanabilir. Yine de bana göre çok zor. Aday belirlerken mutlaka merkez sağ ile bağlantısı güçlü bir aday olacaktır diye düşünüyorum. Bununla birlikte liberal bir profil olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte İzmir'e mal olmuş bir isim olacak. Bana göre Mahmut Özgener, 5 yıl önce İzmir Ticaret Odası Başkanı olsaydı, bugün CHP ile yarışacak bir isim olabilirdi. İzmir'in dokusuna uygun, özel hayatında muhafazakar ama liberal politikalar güden bir isim düşündüğümüzde 10 yıl geriye gidersek aklıma doğrudan Burhan Özfatura geliyor.” dedi.

“CHP her şeye rağmen Büyükşehir'de kazanır”

İzmir'de yaşanacak yarışta partilerin konumlarını değerlendiren Prof. Dr. Tanju Tosun, “CHP, Büyükşehir için favori parti. CHP favori ama bunu etkileyecek olan başka dinamikler de var. Başkan adayı kim olacak? AK Parti'nin adayı kim olacak? İYİ Parti seçmeni ne yapacak? MHP, İYİ Parti ve AK Parti'den oy alacak mı? Senaryolar tamamen CHP'nin alehine gelişse de, CHP buna rağmen Büyükşehir'de kazanır.” dedi.

“Kocaoğlu'nun aday belirlemede etkisi olmaz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz gün Büyükşehir için “kefil olabileceğimiz bir arkadaşımız” ifadesini yorumlayan Tosun, “Ben Kocaoğlu'nun aday belirlemede hiçbir etkisi olmayacağını düşünüyorum. Elbette gönlünden geçen ismi dile getirebilir ama adayların esas kefili performansları olacaktır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 13:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan Yılmaz
hakan Yılmaz - 6 ay Önce

MHP izmirde yukseliste bence chp ile akp nin alternatifi MHP CCC.

SIRADAKİ HABER