banner51

CHP İl Başkanı Yücel açıkladı: Adaylar o tarihte duyurulacak!

Salı günü Ankara'ya giderek yerel seçime dair bir dizi görüşme gerçekleştiren CHP İzmir İl Başkanı Yücel, bugün basın mensupları ile görüşmenin perde arkasını paylaştı. Yücel, ittifak konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

CHP İl Başkanı Yücel açıkladı: Adaylar o tarihte duyurulacak!

Cansu Temir Aksu / Ben TV

31 Mart 2019'da gerçekleşecek olan yerel sçeimler öncesi, bir ayağı her zaman Ankara'da olan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, geçtiğimiz Salı günü Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hasan Ali Oray ve Özkan Tice ile Ankara'ya çıkarma yaparak bir dizi temas gerçekleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı ile de görüşen Yücel, görüşmenin detaylarını paylaşmak için bugün basın mensupları ile bir araya geldi.

"BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE..."

Deniz Yücel; "2 gündür Ankaradaydık. Genel başkanımızla, Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı ile görüşmler taptık. Aday belirleme süreci, açıklanacağı tarih, takvim ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. CHP'de olmayan 8 ilçenin erken açıklanması düşüncesi vardı bunu yineledik. İttifak görşmelerinin netleşmemesinden dolayı aday açıklaması gecikti. Dün Kılıçdaroğlu ve Akşener bir görüşme yaparak ittifak konusunda mütabakata vardılar. Bundan sonraki süreçte aday belirlemenin daha hızlı olacağını düşünyoruz İlgili görüşemelere devam ediyoruz. Genel merkezde de ilgili genel başkan yardımcıları ile aday adaylarımız ile görüşme yapılıyor. Şu anda Meclis'te de bütçe görüşmeleri yapılıyor. Bu görüşmeler yapıldıktan sonra İzmir, İstanbul ve Ankara'da bir heyet belirlenecek ve doğru adayın saptanmasına yönelik çalışmalar yaılacak. Esnafla, STK'larla bir inceleme yapılacak ve bir raporlama yapılacak. Bu bir çok ilde yapıldı ve güzel sonuçlar da alındı. Yılbaşı öncesinde de İzmir'e böyle bir çalışma yapılacak. En kısa sürede de İzmir adaylarlarımızı belirleyip seçim çalışmalarını hızlandıracağız." şeklinde konuştu.

CHP'nin seçim çalışmalarına 24 Haziran'ın hemen ardından başladıklarını ifade eden Yücel "CHP zaten alanda. 24 Haziran seçim sorası biz çalışmalarımızı kısa sürede başlattık. Ev, esnaf, sendika ziyaretleri yapıyorlar. Adaylar belirlendikten sonra bu çalışmalar daha hızlı devam edecek." dedi.

"8 İLÇE YILBAŞINDAN ÖNCE AÇIKLANABİLİR"

CHP'de olmayan 8 ilçe hakkında da açıklalama da bulunan Yücel; "CHP'de olmayan 8 ilçe adaylarının yıl başından önce açıklanma ihtmali var. Genel merkez düzeyinde de çalışmalar hızlanırsa yılbaşından önce açıklanacak, ama diğer ilçelerin açıklanması yılbaşından sonraya kalabilir." dedi.

İTTİFAK DEĞERLENDİRMESİ

Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yerel seçimlerde işbirliği konusunda anlaşmaya varmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Yücel, "İlçelerde ittifak olması konusunda bize yansıyan bir şey olmadı. Olursa değerlendiririz" dedi.

"Biz ittifak meselesine partilerin anlaşması gibi yüzeysel bir bakış açısı ile bakmıyoruz" diyen Yücel; "Elbette partlerin kurumsal olarak anlaşması, genel başkan düzeynde anlaşması çok önemli ve değerli Türkiye için, partimz için. Önemli olan ittifak sandıkta yapılan, seçmen nezdinde yapılacak ittifak. Biz İzmir'de bunu sağlamaya çalışıyoruz. Hukukun üstünlüünün olduğu, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı ve bunun için mücadele eden herkesten destek almaya ve destek vermeye hazırız. Bunu da yerel seçimlerde sağlayacağımzıı düşünüyorum." dedi.

BÜYÜKŞEHR ADAYI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

CHP İzmir'in Büyükşehir Belesiye Başkan adayının yılbaşından önce açıklanabileceğni ifade eden Yücel ;"Metropol ilçelerde büyükşehir başkan adayımızın belirlenmesinde onunda fikrinin alınması gerekir diye düşünüyorum. Tarih vermemiz söz konusu değil." dedi.

TUNCAY ÖZKAN YORUMU: BÜYÜTÜLECEK BİR ŞEY DEĞİL

Tuncay Özkan'ın örgüt içinde yaptığı toplantıların rahatsızlık yarattığı iddialarına ilişkin konuşan Yücel; " Herhangi bir toplantı yapıldığını bilmiyorum. Bazı ilçe başkanları ile Müslüm filmine gitmesi sosyal medyaya yansıdı ama bu büyütülecek bir şey değil, herkes sinemaya gidebilir. Bunu genel merkeze iletmemiz söz konusu değil. Tuncay Bey bizim için değerlidir. Kendisiyle herhangi  bir sorunumuz yok. Örgütün hassayetlerini kendisi ile de paylaştık. Herhangi bir sorun yaşamamız söz konusu değil." dedi.

"GÖREVE DEVAM ETME NİYETİ OLSAYDI AÇIKÇA PAYLAŞIRDI"

Kocaoğlu'nun 'İzmir için kendini yak derlerse yakarım' açıklaması için, "Bu tabii İzmir'i ne kadar sahiplendiğini gösterir" diyen Yücel, "İzmir'i her şeyin üstünde tuttuğunu gösterir ve her türlü özveri ve fedakarlığı yaparım anlamı içerdiğini düşünüyorum. Bunun adaylıkla ilgili olduğunu düşünmüyorum, tabiri caizse öküzün altında buzağı aramak oluyor." dedi.

"CHP'de bu görevleri yapacak birbirinden değerli isimler var." diyen Yücel; "Sayın Kocaoğlu da bu isimlerden bir tanesi. Bu görevi başarı ile yapan bir isim. İzmir için izmirliler için çok değerli; ancak Sayın Kocaoğlu'nun 15 sene hizmet verdikten sonra bu göreve devam etme niyeti olsaydı bunu açıkça paylaşırdı diye düşünüyorum. Bunu bir siyasi manevra olarak düşünmüyorum. Böyle bir düşüncesi olsa benimle de paylaşırdı. CHP bu cumhuriyeti kurmuş bir partidir. Kuvayi Milliye ruhunu yaşatan bir partidir. Bir ile aday bulamama gibi bir sorun ya da kaos söz konusu olamaz. Hele ki İzmir'de." dedi.

2014'te yaşanan sorunların yeniden tekrarlanmayacağını vurgulayan "Asla korkumuz ve tereddütümüz yok." diyen Yücel; " 2014'te yaşananların en temel sebebi bence, genel merkez ile il ve ilçe arasında iletişim kopukluğudur. Biz böyle bir iletişim kopukluğuna izin vermeyeceğiz. Aday olmak değil, ülkemiz için mücadele etmek önemlidir. Biz gerekli uyarıları yapıyoruz. Önemli olan aday belirleme sürecinin adaletli sürdürülmesi. Bir kişiye bu görev verilecek. 2014'te yaşananların benzerinin yaşanacağını düşünmüyorum." dedi.

MEHMET TÜRKMEN YOURMU: BAŞVURUSU OLURSA...

Kemalpaşa’da AK Partili Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in istifa edip CHP’den aday olma talebinin ilçede rahatsızlık yarattığı hakkında da açıklamada bulunan Yücel; "Kemalpaşa’da 12 aday adayı var. Hepsi birbirinden değerli. Bu görevi yapabilecek arkadaşlardır. Mehmet Türkmen’in henüz bir başvurusu yok. CHP üyesi değil, dosya vermiş değil. Başvurusu olursa diğer aday adayları gibi 13’üncü aday adayı olarak değerlendirebiliriz. Türkmen ya da x bir şahıs atama yoluyla adaylaştırılmaz. Aday adaylarının rahatsızlığı bu yönde. Başvurusu olursa, Dosyası değerlendirilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER