CHP Genel Merkezi'nde yeni birim kuruluyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 'Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediyelerin çalışmalarına odaklandığını , iktidara giden yolun belediyelerden geçtiğini' dediğini aktardı.

CHP Genel Merkezi'nde yeni birim kuruluyor

Abdulkadir Selvi, bugünkü "Bahçeli’nin çıkışı ve Kılıçdaroğlu’nun gündemi"başlıklı yazısında, yeni parti ve başkanlık sistemine ilişkin kulisi aktarırken CHP'nin belediyelere odaklandığını belirtti.

Selvi, "CHP Genel Merkezi’nde belediyelerin çalışmalarını takip etmek üzere bir birim kurulacak. Adına “eşgüdüm merkezi” ya da “koordinasyon merkezi”denilmesi planlanıyor. "  dedi. 

İşte Selvi'nin yazısından CHP'nin çalışmasına yönelik o bölüm: 

KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNCELİĞİ

Bu noktada CHP’nin tavrı önemli.

CHP kanadını yokladım.

Kılıçdaroğlu, 23 Haziran başarısı üzerinden bir sistem tartışması açılmasından yana gözükmüyor. 25 yıl sonra elde edilen başarıyı sistem tartışmasına kurban etmekten yana değil. Kılıçdaroğlu’nun önceliği CHP’li belediyelerin başarılı olması. “Belediyelerin iyi çalışması gerekiyor. Çünkü iktidara giden yol buradan geçiyor” diyor. Sık sık, “89 travmasını yaşatmayacağız”uyarısında bulunuyor.

CHP, 26-27 Temmuz’da belediye başkanlarını kampa alıyor. Kılıçdaroğlu, tatil havası verilmemesi için Ege ve Akdeniz’i tercih etmemiş. O nedenle Abant, Sapanca ve Kızılcahamam gibi yerler araştırılıyor. Toplantıda daha çok belediye başkanlarının konuşması düşünülüyor.

YENİ BİRİM

Ayrıca CHP Genel Merkezi’nde belediyelerin çalışmalarını takip etmek üzere bir birim kurulacak. Adına “eşgüdüm merkezi” ya da “koordinasyon merkezi”denilmesi planlanıyor. CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu belediyelerimiz üzerinde bir vesayet kurumu olmayacak. Hem kolaylaştırıcı hem de denetleyici bir sistem kuracağız. Saha araştırmaları yapacağız. Başkanların performansını, bütçe performansını ve proje performanslarını takip edeceğiz. Burada bir bilgi havuzu oluşturup, belediyelerimize proje desteği vereceğiz” dedi.

YENİ TÜR CHP BELEDİYECİLİĞİ

Birimin başında Kılıçdaroğlu yer alacak. Seyit Torun ise yardımcısı olacak. “Danışma kurulu” ve “yürütme kurulu” diye iki kolu bunulacak. Bu birimlerde Murat Karayalçın gibi başarılı eski belediye başkanları, Prof. İlhan Tekeli ve Prof. Selahattin Yıldırım gibi birikimli isimler, yeni kuşaklarla birlikte görev yapacak.

Amaç, yeni tür CHP belediyeciliğini ortaya çıkarmak.

O nedenle 1989’u unutun derim. CHP’de farklı bir akıl var. Hedef bu kez farklı bir CHP belediyeciliğini ortaya çıkarmak.

Yerel seçimlerde halkın sevdiği adaylarla büyük bir başarı yakalayan Kılıçdaroğlu, bu kez de farklı bir CHP belediyeciliğine hazırlanıyor.

(Yazının tamamı için tıklayın...)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER