"CHP'de ortalığı karıştıracak mektup"

Hamdi Türkmen yazdı...

"CHP'de ortalığı karıştıracak mektup"

CHP, bu seçimde de aday adayları arasından aday belirleme işini yine beceremedi, yüzüne gözüne bulaştırdı. Çok yanlış seçimler yapıldı.

İzmir’de yaşananlar o denli çirkinleştirildi ve  “kepazelik” haline dönüştürüldü ki; geçmişte CHP İzmir siyasetine ağırlığını koyan, seçim öncesinde aday isimleri konusunda genel merkeze direnen, istediklerini büyük ölçüde yaptırtan Aziz Kocaoğlu-Alaattin Yüksel ekibini bile mumla aratır hale getirdi.

CHP’de yaşananların adı resmen kendi ayağına kurşun sıkmaktır.

Hele bir Buca olayı var ki, bu ilçede, rahat rahat kazanılacak seçim bugün zora sokuldu.

Ve CHP, genel merkezde yaşanan utanç verici bir 10 dakikalık süreç nedeniyle Buca’da seçim kaybedebilir duruma düşürüldü.

Peki sorumlusu kim?

Şimdi size ilk kez açıklayacağım özel bir mektubu okuyun ve kararınızı verin demekle yetineceğim.

Mektup, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na  yazılmış.

Yazan, CHP’nin belirlediği MYK ve Parti Meclisi onayından geçen Buca adayı Suat Nezir.

Adama “adayımız sensin” deniliyor.

O da hazırlıklar için; bürolar tutuyor, afişler, pankartlar bastırıyor, 8-10 tane araç giydiriyor, ekipler kuruyor ve başlıyor gece-gündüz çalışmaya…

Buraya kadar her şey normal.

Ama listelerin YSK’ya verileceği gün; saat 16.50’de; yani resmi sürenin 10 dakika öncesi Suat Nezir’in ipi çekiliyor(!)

YSK’ya giden listede Suat Nezir’in adının üzeri çizilip, yerine Erhan Kılıç yazılıyor.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yalan söyleniyor ve yanlış bilgi veriliyor,

MYK kararı yok,

Parti Meclisi kararı yok…

Peki nasıl oluyor?

***

Nasıl olduğu o mektupta açık açık yazıyor.

“Sayın Genel Başkanım…
Ben Buca Belediye Başkan adayı Suat NEZİR 
Öncelikle saygılarımı iletiyorum. 
Buca Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmeden 1 gün evvel MYK’ya ismim girmeden önceki gece CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan tarafından arandım.

Kaldığı otel odasına davet edildiğimde bana hitaben, “Seni yarın MYK’da aday göstereceğiz ve PM’den çıkaracağız. Ancak şu anda tren kalkacak. Bu trene ya şimdi binecek, bize tabi olacaksın ya da bu trene hiç binmeyeceksin. Eğer bu trene bindikten sonra sözümden çıkarsan seni mahvederim, perişan ederim.

Aklına gelmeyecek şeylerle karşı karşıya kalırsın. Eğer benim dediğimden çıkmazsan seni annenden babandan daha iyi anlatırım, seni büyükşehir belediye başkanı dahi yaparım.

Meclis Üyesi tablonu yazarken 1-2 arkadaşını yazabilirsin, ama diğerlerini ben belirleyeceğim.

Şakir Başak 1. sıra Meclis Üyesi olacak.

Sen sadece sokakta insanlarla diyalog kuracaksın, belediyeyi yönetmek bizim işimiz, belediyeyi biz yönetiriz. Ama sözümüzden çıkarsan seni mahvederim, bitiririm, lime lime ederim” dedi. 
Ertesi gün sabah MYK’nın toplanacağı gün saat 11.00’da tekrar telefonla bana ulaşarak “Trende misin, değil misin” diye bir kez daha sordu. 
Sonra MYK’dan ve PM’den Buca Belediye Başkan adayı olarak ismim onandı. Ardından da Ankara ve İzmir’de yapılan aday tanıtım toplantılarında ismim tüm Türkiye’ye ilan edildi. 
Sıra Meclis Üyesi listesinin belirlenmesi aşamasına geldiğinde CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ ile birlikte bir liste hazırladık.

Bu listede CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in önereceği isimler için de yer bıraktık. Sonunda birlikte hazırladığımız listede hepimiz mutabık kaldık. 
Bana, senin Ankara’ya gelmene gerek yok. Biz bu listeyi Ankara’da Genel Merkez’de onaylatacağız” dediler. 
18 Şubat gecesi İlçe Başkanı Kasım Akdağ ve İl Başkanı Deniz Yücel tarafından telefonla arandım.

Bana birlikte mutabık kalarak hazırladığımız listeden çok farklı ve Buca’nın demografik yapısı ve Buca örgütünü temsil etmeyen bambaşka bir liste gönderildi. (O liste de bende saklı)

Ben “Bu listeyle Buca’da başarılı olamayız ve seçim riske girer” uyarısını hem il hem ilçe başkanına yaptım.

İl Başkanı Yücel telefon görüşmemizde “Şu anda odada Tuncay Özkan, Veli Ağbaba, İlçe Başkanımız ile hep birlikteyiz, bu listeyi birlikte yaptık. Bu liste olacaktır” diye dayattı.

Ben de “Yazdığınız bu listeyi kabul etmiyorum, bu listeyle seçimi kaybederiz” deyince telefonu yüzüme kapattılar.

Sonra defalarca aramama rağmen telefonu açmadılar.

Çok sonra öğrendim ki benim bu tepkimi Genel Başkanımıza “Genel Merkez iradesini kabul etmiyorum ve başkan adaylığından çekiliyorum” diye yanıltarak iletmişler.

Bu sözler tamamen yalan, iftira ve uydurmadır. Ben o gece geç saatlere kadar defalarca telefonla il ve ilçe başkanına tekrar ulaşmaya çalıştığım halde bir türlü yanıt vermediler. 
Ertesi gün Meclis Üyesi listesi ile ilgili görüşmek üzere CHP İl Başkanlığı’na gittim. Ancak tüm ısrarlı girişimlerime rağmen bir türlü İl Başkanı Yücel ile görüşemedim. Ben görüşme talebi ile yan odada beklerken, o esnada Buca Meclis Üyesi listesinin, benim başkan adayı olarak ismim de çıkarılarak ve yerine aday adayı bile olmayan Erhan Kılıç’ın ismi koyularak İlçe Seçim Kurulu’na gönderildiğini öğrendim…”

***

Ne kadar acı değil mi?

Böyle bir olay dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, sorumlulara derhal işten, görevden el çektirilir.

Ama burası Türkiye ve yaşanan olay da CHP çatısı altında.

Yani “yersen(!)” durumu…

YORUM EKLE
YORUMLAR
AV BURHAN GÜNEŞ
AV BURHAN GÜNEŞ - 3 hafta Önce

NERESİNDEN BAKARSANIZ BAKIN ACI VE İNCİTİCİ BİR OLAY.PARTİ İÇİNDEKİ KAOS ÇALIŞMALARI DA ENGELLİYOR.YÖNETİMDEKİ TUNCAY ÖZKAN GERÇEKTEN TRUVA ATI.O VE BİR TAKIM YANDAŞLARI GENEL BAŞKANI ELE GEÇİRDİKLERİ YETMEZMİŞ GİBİ ÖRGÜT İÇİNDE KENDİLERİNDEN BAŞKA KİMSEYE DE HAYAT HAKKI TANIMAYACAKLAR.ZOR GÜNLER YAŞAYACAĞIZ.

Orhan terzioglu
Orhan terzioglu - 3 hafta Önce

Beyefendi Tuncay Özkan in dediklerini kabul ediyor boynunu veriyor isteği oluyor sonrada karşı gelmeye kalkıyor kesiliyor yapanın genel başkan yardımcısı olduğunu söylüyor peki onu yardımcı yapan kim birde ona sığınmacı deniyor bunlarda Atatürkçülük deniyor hayretle ibretle izliyorum

Bayram
Bayram - 3 hafta Önce

Genel başkan yalan söylüyor bir genel başkanın pm kararından veya myk kararından haberi olmaması mümkün deyil.

Haluk Tekin
Haluk Tekin - 3 hafta Önce

Sayın Özkanın üslubu yazılanlar gibi olmadığına inanmak istiyorum üç, beş meclis üyesi listeye yazacağım diyerekten bu tür girişimde bulunmaz Bana göre Erhan Kılıç'ın adaylığı daha hayırlı olmuştur.hizipçilik yapmayalım Başkanı destekleyelim haydi Vira

İrfan İrfan
İrfan İrfan - 2 hafta Önce

Tuncay Özkan Chp ye gelmiş en büyük hizipçi ve çıkarcıdır. Onunla bir anlaşmaya gidersen işte böyle ortada kalırsın.

banner47