Cevat Durak, Büyükşehir aday adaylığını anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Cevat Durak, adaylığıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Durak, "Ben ilçede görev yaptım. Çok değerli arkadaşlarımız var. Onlar ilçede görev yapabilir, ben Büyükşehir adayıyım." dedi.

Cevat Durak, Büyükşehir aday adaylığını anlattı

Burak Cilasun / Ben TV

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Cevat Durak, seçim sürecine ilişkin, Ben TV okurları için sorularımız cevapladı. Tecrübe ve birikimini Büyükşehir için kullanmak istediğini belirten Durak, hayalindeki İzmir'i de anlattı.

Adaylığınızı açıkladığınız günden itibaren nasıl tepkiler aldınız? Gösterilen ilgi, beklentinizin neresinde?

Vatandaşlarımızda çok güzel duygular oluştuğunu söyleyebilirim. Tabii aday adaylığı süreci parti içi bir olay. Bazen üzüldük, bazen sevindik ama bugüne kadar hep CHP'nin başarısı için emek verdik. Aday olurken bu işe layık olup olmadığımı, yapabilecek kapasitem olup olmadığını değerlendirdim. 40 yılı geçen bir partililik sürecim, 10 yılın üstünde belediyecilik deneyimim, liyakat, beceri, birikim ve İzmir'i değiştireceğine inandığım projelerim var. Aziz Başkan'ın bıraktığı yerden devam edebileceğime inandığım için aday adaylığımı açıkladım.

"BEN BÜYÜKŞEHİR ADAYIYIM"

CHP Genel Merkezi sizi Büyükşehir'den değil de bir ilçeden aday gösterirse tavrınız nasıl olur?

Ben partiliyim. Cumhuriyet Halk Partili olmanın onurunu hep yaşadım. Çok kolay bir iş değil bu iş. Siz göreve talip olurken elbette belirli araştırmalar yaptıktan sonra talip olursunuz. Talebiniz uygun görülürse siz de bundan sonraki süreçte daha çok çalışır ve 30 ilçede başarı yakalamaya çalışırsınız. Ben de bu düşüncelerle başarıya inandığım için Büyükşehir'e talip oldum. İlçeleri istemedim. Ben zaten ilçede 10 yıl görev yaptım. Birbirinden değerli birçok arkadaşımız var. Onlar yapabilir bu görevi. Genel Başkanımız ne derse biz onu yaparız. Bugüne kadar kendisine karşı gelmedik. Benim partililik anlayışımda CHP'li olup da farklı bir yerde olmak, muhalif bir hareket içinde yer almak söz konusu olmadı. Ben hep Genel Başkanımıza ve Genel Merkezimize bağlı bir siyaset izledim. Bu nedenle bazen eleştirildiğim de oldu ama hep aynıydım ve hiç değişmedim. Ben Büyükşehir adayıyım. 

"REKLAMA DÖNÜK ÇALIŞMALAR İÇİNE GİRMİYORUM"

Parti kulislerinde Büyükşehir için nasıl bir yarış olduğunu düşünüyorsunuz?

Pırıl pırıl birçok arkadaşımız var. Bir yara almadan, en ufak bir sataşma olmadan güzel bir süreç yaşarız diye umuyorum. Buna göre hareket ediyorum. Sessiz ve geride duruyorum. Reklama dönük çalışmalar içine girmiyorum. Genel Merkez, kamuoyu yoklamalarına bakacağını, görevi yapıp yapamayacağımıza bakacağını söylüyor. Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

"KOCAOĞLU ADAY OLSAYDI, BEN OLMAZDIM"

Kocaoğlu yeniden aday olsaydı, adaylığınız yine söz konusu olur muydu?

Yok... Mevcut bir belediye başkanının olduğu yerde ben aday olmak istemem. Ben Aziz Başkan ile daha önce de görüşmüştüm. Kendisinin kararı çok daha önceden belliydi. Takvim de önce başladı aslında partimizde. Kasım'da başlayacaktı ama Ekim'e alındı. Aziz Başkan yeniden aday olsaydı, ben aday olmazdım.

"31 ARALIK TARİHİNE KADAR AÇIKLANIR"

CHP Genel Merkezi'nin adayları açıklamasını beklediğiniz tarih ne zamandır?

CHP'nin belediye başkanlığını yakalayamadığı yerlerde adaylar açıklanmaya başlandı. Fakat mevcut CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde adaylık süreci biraz daha zaman isteyebilir. CHP Genel Merkezi ile yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime göre Büyükşehir adayı 15 Aralık ila 31 Aralık arasında açıklanabilir. Ocak ayında da ilçelerimizin açıklanacağını düşünüyorum. Meclis üyeleri de geçmişte de yaptığımız gibi fermuar sistemiyle belirlenebilir. 

"ÜYELİK YAPIMIZ SAĞLIKLI DEĞİL"

Ön seçim beklentiniz var mı?

İyi bir üyelik yapısıyla bir ön seçimi her zaman arzu ederiz ama üyelik yapımız ne yazık ki sağlıklı değil. Hatta biz 1989-1994 döneminde SHP ile yerel yönetimlerde iktidar olduk ve parti içinde ön seçimler olmuştu. Çok kötü bir üyelik yapımız vardı. Sandığa üye taşıyan arkadaşlarımız, hiç deneyimleri olmasa da belediye başkanı oldular. 1994 yılına geldiğimizde de yıpranarak iktidardan geri düştük. Bugün yaşadıklarımızın arkasında da o dönemdeki sağlıksız ön seçim sonucunda başarısız belediye başkanlarımızın payı var.

"PARTİME ASLA KÜSMEDİM"

2014 yılındaki DSP krizine benzer bir kriz yeniden olabilir mi?

Olmamış bir şeyi konuşmak tabii doğru değil ama geçmişte yaşananlar da doğru değil. Ben de 2014 yılında aday gösterilmedim ama partime küsmedim. Kol kırılır yen içinde kalır. Ben CHP'liyim. Ben kendim de iki dudak arasında geldim. İki dudak arasında da gidiyorsunuz. Hemen son anda MYK'dan inerken üstünüz çiziliyor. O anda yaşanıyor ve bitiyor. Sonrasındaki süreç çok hızlı geçiyor. CHP'li olmanın erdemini almak çok kolay bir şey değil.

"İZMİR'İ ÖRNEK KENT YAPMAK İSTİYORUM"

Nasıl bir İzmir hayaliyle yola çıktınız?

İzmir'de yaşayan herkesin "İyi ki İzmir'de yaşıyorum" demesini isterim. Bunu ben Karşıyaka'da yüzlerce projeyle ilçe bazında yapmaya çalıştım. Aidiyet duygusunu yerleştirmeye çalıştım. Değişen, dönüşen bir Karşıyaka oluşturmaya çalıştık. Şimdi de Büyükşehir'de Aziz Başkan'ın bıraktığı yerden daha ileriye giden bir İzmir için çalışmak istiyorum. Kent kimliğini yeniden yaratmak adına, doğal güzelliklerimizi yok etmeden, şehri bir beton batağına sürüklemeden yeniden bir şehir kurmak... Birinci yılında birçok problemi çözmüş, ikinci yılında trafik problemini çözmüş, üçüncü yılında yeni oluşturulan merkezlere sahip rol model olacak, Avrupa'da adından söz ettirecek bir şehirden bahsediyoruz. Elimizde her şey var, malzememiz bol. Herkesin bir becerisi var. Ben de bu helvayı en iyi şekliyle yapmak, İzmir'i uçurmak istiyorum. İzmir'i Türkiye'nin örnek kenti yapmak istiyorum. Tüm şartların lehimize olduğunu düşünüyorum. Üçüncü, dördüncü yılda değişmiş, modern, yeni bir kentten söz ediyorum. İzmir'e biraz deli bir başkan lazım. O adaylarlardan biri de benim diye düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kafsinkaf
Kafsinkaf - 6 ay Önce

Sana Büyükşehir yakışır cevat başkan

SIRADAKİ HABER