Çeşme'de büyük vefasızlık

Cumhuriyet Halk Partisi'nde uzun yıllar boyunca siyaset yapan ve Çeşme'nin efsaneleşmiş belediye başkanı olarak anılan Faik Tütüncüoğlu, partisinden ihraç talebiyle karşı karşıya. Tütüncüoğlu yapılanlar için “Vefasızlık” dedi.

Çeşme'de büyük vefasızlık

Burak Cilasun / Ben Haber 84. sayıdan

Çeşme'de dört dönem belediye başkanlığı yaparak ilçenin en uzun süreli belediye başkanı olan Faik Tütüncüoğlu, son yerel seçim sürecinin ardından CHP Çeşme İlçe Başkanlığı'nın hazırladığı dosyayla birlikte kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilişi hakkında Ben Haber'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kendisine yapılanın terbiyesizlik olduğunu söyleyen Tütüncüoğlu, “Oyların düşmesinin sebebini bize yüklemek istiyorlar.” dedi.

“Bayrağı yüzde 56 ile teslim ettik”

Tütüncüoğlu, CHP Çeşme'ye verdiği emekleri anlatırken, “Efendim 1984 senesinde Çeşme'de CHP'nin oyu yüzde 22 civarındaydı. O tarihlerde bırakın parti için emek sarf etmeyi, kimse benimle çelenk koymaya bile gelemiyordu. İnsanlar korkuyordu. Sonrasında partimizi 1989'da iktidara taşıdık. Biz bunları yaparken, bugün partimizde olan kimileri ya yoktu, ya da başka yerdelerdi. İlçemizde partimizin bayrağını başarıyla dalgalandırdıktan sonra, son olarak bıraktığımızda yüzde 56 civarı bir oyla bayrağı teslim ettik. Hatta ben bırakınca birçok arkadaşım da ayrıldı ve sonrasında yeni yönetimler geldi. Çünkü hatırlayacaksınız o tarihlerde aday gösterilme sürecinde Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu önce bana aday gösterildiğimi söylemişti ama sonradan iş değişmişti.” ifadelerini kullandı.

“İkinci döneminde hataları başladı”

31 Mart Yerel Seçimleri'nde CHP'nin Çeşme'deki adayı olan Ekrem Oran ile arasında geçenlerden bahseden Tütüncüoğlu, “Bu çocuğun Doğru Yol Partisi ile ilişkisi vardı. Kendi partimize aldık ve İzmir ile de bağımızı sağlaması adına meclis üyeliği verdik. İlk dönemde iyi çalıştı ama ikinci döneminde hataları başladı. Hata neydi? Devamlı yalan söylüyordu. Mesela başkan yardımcısı ve imar komisyonu başkanı olduğunu söylüyormuş. O dönemin ilçe başkanı ve meclis üyelerinin yanında söyledim. Sen bu görevlerde olduğunu söylüyormuşsun, duymayayım dedim. Sonra o bitti diploma krizi ortaya çıktı. Biz sanıyoruz ki bu arkadaşımız üniversite mezunu. Çünkü bize öyle söyledi. Öyle olunca bize de yalan söylettirmiş oldu. Halka karşı yalan söylemiş olduk. Sonra öğrendik tabii işin doğrusunu.” dedi.

“Partiye zarar gelmesin diye...”

Çeşme'de dört dönem boyunca belediye başkanlığı görevini yürüten Tütüncüoğlu, “Tüm bunların yanında bu arkadaşın bir de sonrasında düğün meselesi çıktı. Çeşme'nin en tanınmış mekanlarından birinde bin kişinin üstünde katılımla yemekli içkili düğün oldu. Mekan da para almamış, ya da çok az almış. Ben bunu aradan 2-2,5 sene geçtiğinde öğrendim. Öğrenince tabii hemen çağırdık bu arkadaşımızı. Onun adına başka birinin 10-12 bin lira kadar bir ödeme yaptığını söyledi. Yahu öyle bir mekanda o kadar katılımla, yemekle, içkiyle o paraya nasıl oluyor o düğün? Düğünü benim adımı kullanarak resmen bedavaya getirmiş. Bu olayı da dönemin bütün belediye meclis üyeleri bilir. Partiye zarar gelmesin diye biz de bir şey yapmadık tabii sonra.” dedi.
“Yapılanlar çok ayıp ve terbiyesizce”

İhraç talebiyle disipline sevk edilmesine neden olanlara ilişkin konuşan Tütüncüoğlu, “Ben daha aday adaylığı döneminde böyle bir adaylığa karşı olduğumu söyledim. Bakın bunca yılda bu partiyi nerelerden aldım ve bugünlere getirdim. Bunların bugün bana karşı yaptıkları çok ayıp ve terbiyesizce. Bana göre bu hareket yılların birikimi ve kin!” dedi.

“Başarısızlıklarını yüklemeye çalışıyorlar”

Kendisinin günah keçisi ilan edilmeye çalışıldığını söyleyen Tütüncüoğlu, “Kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Faik Öztrak'a kadar seçim döneminin başında anlattık. Bakın Muhittin Dalgıç ile partimiz 2014'te yüzde 56 oyu tek başına aldı. Peki ya bu seçimde? Aldığımız oy yüzde 53... İyi de; biz seçime İYİ Parti ile ittifak halinde girdik mi? Girdik... HDP'liler oylarını CHP'ye verdi mi? Verdi. Açın bakın 24 Haziran sonuçlarına... İYİ Parti ve HDP'nin oyları yaklaşık yüzde 20 yapıyor. Yüzde 20 oradan geldiyse biz nasıl 56'dan 53'e düştük o zaman? Oylarımız düştü ve bu düşüşün sebebini bizim üstümüze yüklemeye çalışıyorlar.” dedi.

“Yapılanlar tam olarak vefasızlıktır”

Sandık öncesi Ekrem Oran'ın kendisini ziyaret edip, fotoğraf çektirmek istediğini söyleyen Tütüncüoğlu, “Fotoğraf çektirmek istedi, çektirmedim. Hepsini inkar eder. Yaptıkları tam olarak vefasızlıktır. Bir partiyi elinden tutuyorsun, nerelere getiriyorsun ve karşılaştığın sonuca bak. Tam bir başarısızlığı üstümüze yıkma girişimi. Bunların çoğunu partiye ben aldım. Benim partiye aldığım kişilerin böyle yapması insanoğlunun vefasızlığını gösteriyor.”

Son olarak hakkındaki kesin ihraç talebi, CHP İzmir İl Disiplin Kurulu'nda görüşülecek olan Tütüncüoğlu, “İl Başkanlığı'nın böyle bir şey yapmasını düşünmüyorum bile.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER