Büyükşehir'de Soyer ismine karşı İzmirli Ülkücüler ayaklandı!

CHP'de İzmir adaylığı için Tunç Soyer'in dillendirilmesi, İzmir'de Türk milliyetçileri arasında adeta infial yarattı. Ülkücü camianın kentte tanınmış isimleri Soyer'in olası adaylığına tepki gösterdi.

Büyükşehir'de Soyer ismine karşı İzmirli Ülkücüler ayaklandı!

Burak Cilasun / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde İzmir adayının kim olacağına yönelik meraklı bekleyiş devam ederken kulislerde Tunç Soyer isminin dillendiriliyor olması, İzmir'de Ülkücü camiadan büyük tepki gördü. Kentte tanınmış birçok Türk milliyetçisi isim, Soyer'e babası Nurettin Soyer'in 12 Eylül'de yaşanan acılarla anılıyor olmasından rahatsızlık duyduklarını ifade ederek, CHP adayının Soyer olması durumunda, CHP'nin İzmirli Türk milliyetçilerini derinden yaralayacağını dile getirdi.

İşte o tepkiler:

MHP İzmir İl eski Başkanı Naşit Birgüvi: Bir Türk milliyetçisi olarak 12 Eylül travmasının sembol bir soyadı olan Soyer'i, hatta ve hatta dava arkadaşlarımın cezaevindeki acılarını anımsatan bir soyad olan Soyer'i İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda görmek, camiamız için çok büyük bir hayal kırıklığı olur. Hasan Tahsin'in İzmir'inde Soyer soyadına Ülkücülerin oy vermesi çok zor olacak bir iştir. Böyle bir iklimde korkarım ki İzmir'e yazık olur.

Türk Ocakları İzmir Şube Başkanı Ömer Alper Erdem: Türk Ocakları olarak milletimizin tercihine kesinlikle saygılıyız. Bununla birlikte 12 Eylül'ün savcısının oğluna da kendi adıma oy vermem.

İzmir Türk Ocağı eski Başkanı Veli Öztürk: 12 Eylül'ün işkencelerinin, İşkencelerin en büyüğünü yapan bir adamın oğluna ben evet diyemem. CHP ile birlikte oy verecek arkadaşlar inşallah yanaşmazlar. İzmir'in hafızası unutkandır. Soyer işkencecibaşı olarak 12 Eylül döneminde iz bırakmış bir insandır. Ülkücü geleneğini çok olumsuz etkilemiş bir adam. Kentte Türk milliyetçilerini çok ciddi olarak küstürmüş olur. 

TÜRKAV İzmir Şube Başkanı Birol Demirci: Ben İzmir'de Ülkücü memurların başkanı olarak şunu söyleyebilirim ki tavrımız Cumhur İttifakı'ndan yana. Bununla birlikte, günahlar babadan oğula geçmez ama o ailede büyüyen bir ismin ülkücülere bakış açısının çok da iyi olduğunu düşünmüyoruz. Millet İttifakı'nda olup da CHP'ye oy verecek insanların bu durumda vazgeçeceğini de varsın CHP düşünsün. Tunç Soyer'i aday yaparlarsa, sandığa giden her Türk milliyetçisi, Alparslan Türkeş'in evladı olduğunu söyleyen her Türk milliyetçisi bunu düşünür. Oy vereceklerine inanmıyorum.

Kamu Sen İzmir İl Temsilcisi İrfan Toksoy: Kamuoyunda çok tartışıldı bu konu ama bunun duyulması çok önemli. Türk milliyetçileri bunun gereğini sandıkta yapacaklardır. Bu sıkıntıları yaşamış 80 öncesini görmüş isimlerin ciddi bir refleks göstereceğine inanıyoruz. Kamu-Sen adına zaten milletinin yanında bir teşkilat olarak doğru bulmuyorum.

Yazar Mehmet YazıcıDeveye demişler ki belin niye kambur? El insaf demiş nerem doğru ki? Siyasi hayat ve insanımız ne yazık ki çürümüş durumda. Ben bu durumda CHP için beddualı ocak diyorum artık. Anadolu'da kız alacağınız ya da vereceğiniz ocağa bakın ki ah almış olmasın denir. Bizi mutlaka yaralar.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER