Büyükşehir'de devir teslim

Devir teslim töreni için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Binası'na gelen Tunç Soyer, selefi Kocaoğlu'ndan başkanlık bayrağını devr aldı.

31 Mart seçimleri sonrası sandıktan çıkan yüzde 58.10'luk oy oranı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer, mazbatasını aldıktan sonra 15 yıl Büyükşehir Belediye Başkanılığı koltuğunda oturan selefi Aziz Kocaoğlu'ndan koltuğu devr aldı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndaki buluşmada, çok sayıda partili Soyer'i yalnız bırakmadı.

"1954 YILINDAN BERİ PARTİNİN NEFERİYİM"

"CHP'nin örgütüne, yeni seçilen meclis üyeleirmizi tebrik ediyorum." diyerek konuşmasına başlayan 15 yıl boyunca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Aziz Kocaoğlu; "15 yıl geldi geçti. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin mensubuyuz. Ben 4 yaşınd ailçe yönetim kurulunda maskot gibi dolaştığımı, 6 yaşında mahallede sandık başında hanımlara beylere neye veriyorsam ona attırmaya çalışıyordum. 1954 yılından beri partinin neferiyim. Nasip oldu önce Bornova'ya, sonra Pirişitna'nın ani vefatı ile meclisimiz beni Büyükşehir belediye başkanı yaptı. Sonra da 15 yıl İzmir'İn problemleri ile uğraşmaya çalıştım." dedi.

"BU KONUDAKİ İLK VE TEK BELEDİYE BAŞKANIYIM"

İzmir ekonomisi üzerinden konuşmasına devam eden Kocaoğlu; "2004 yılında İzmir'in ekonomisi nasıldı, İzmir'in ürettiği katma değer nasıldı, tarım üretimi nasıldı bir bunu bir de 15 yıl sonra geldiğimiz durumun muhasebesini yaptığında İzmir'in diğer kentlerle büyüme trendine bakıldığında bizim ne yaptığımız anlaşılacaktır. Metrosunu tramvayını, her türlü şeyi yapacak ama esas benim getirdiğim yenilik belediye başkanı kentin kalkınmasını, her sektörün eksiklerini tamamlamak ve ekonomik olarak büyütmek durumundadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde 'arazi yollarını asfaltlayacağım, tarımda üretimi arttıracağım' diye yola çıkan tek ve ilk belediye başkanıyım. Kırsal neden öne çıktı? Çünkü kırsal insanımız vefasızlık yapmıyor. Onlarla beraber yaptığımız çalışmaları, hem akrabalarına anlattılar hemde kendileri Büyükşehir'in tarım için ne yaptığını göğüslerini gere gere anlattılar. Diğer sektörler bunu yapmadılar." dedi.

İzmir'in ulaşımda çağ atladığını ifade eden Kocaoğlu; "Ulaşıma geldiğimizde, İzmir ulaşımda çağ atlamıştır. Bugün 11 kilometre Bornova Ege Üniversitesi Hatay Üçyolda çalışan metromuz 70 bin taşıyordu 850 bin kiş taşıyor bugün. Metro ağımız genişliyor. Nüfusa göre kıyasladığınızda sadece Büyükşeghir'in öz kaynakları ile yapılanı, hiç bir ilde başaramadılar. Büyük borçla aldığımız Büyükşehir Belediyesi'nde borcu ödediğimiz gibi gayrimenkul aldık, ve Türkiye Cumhuriyet tarihinde 15 yılda 17 milyar 500 yatırım yaptı. 15 sene içerisinde merkezi hükümetin yaptığı yatırım 15 milyar liradır. 81 vilayet içinde devletin yaptığı yatırımdan daha fazla yatırım yapan bir belediye biliyorsanız o o belediyenin başarısıdır, ben bilmiyorum." şeklinde konuştu.

"İSTANBUL'DA BİR DOLAP ÇEVRİLMEK İSTENİYOR"

"Seçim bir yarış." diyen Kocaoğlu; "İstanbul'da bir dolap çevrilmek isteniyor buna kimsenin hakkı yok. Sadece CHP'liler değil 82 milyon, eğer ilerlemek istiyorsa, çağı yakalamak istiyorsa, insan haklarını korumak istiyorsa, ekonomisini büyütmek istiyorsa mutlaka bu seçimlerde Millet İttifakı'nın yanında yer almak zorundadır. Bu hem bizim, hem CHP'nin hem İYİ Parti'nin hemde 82 milyon vatandaşın görevidir. Verdiğin oya da vermediğin oya da sahip çıkacaksın. Yarın sana yapılmasını istemediğin bir şeyi kimseye yapmayacaksın." ifadelerini kullandı.

"BEN BU DUYGUYU 15 SENE YAŞADIM"

Kocaoğlu; "Türkiye'nin en güzel kentlerinden birinde yaşıyoruz. İzmir, İzmir'in bir çok özelliği var. 1, İzmir'in kadınları. Her koşulda demokrasiye ve yaşam felsefelerine İzmir duruşuna destek oldular, hiç bir zaman taviz vermediler. 2, İzmir'in efeleri. İzmir'de 17 senedir AKP 'bana oy ver sana yatırım yapacağım' diyor. Ve oyla tehdit ederek seçimde başarısız çıktığında gereken yatırımı yapmıyor. Ama İzmir duruşu ile, Akdeniz'in tarih boyunca en çağdaş kenti olması nedeniyle 'yapmazsan yapma, ben ilkelerimden taviz veremem' dedi, demeye de devam edecek. İzmir'e hizmet etmek, duyguların en yücesi. Ben bu duyguyu 15 yaşadım. Tunç Başkanımız da dilerim uzun süre bu duyguyu yaşar, başarılı olur." dedi.

"BUGÜN NE HALE GELDİĞİMİZ HERKESİN MALUMUDUR"

"1950'li 60'lı yıllarda bize sanayileşme eşittir kalkınma dediler." diyen Kocaoğlu; "Sanayileşmek doğru ama sanayiye kaynağı nereden bulacağız? Ilk tarım Mezopotamya'da yapılıyor. Tarihin bize verdiği değerleri, turizmi, hizmet sektörünü, tarımı büyüterek bu sektörlerde katma değerleri yüksek hizmetler vererek eğitim için sağlık için kaynak yaratmamız gerekmektedir. Türkiye'nin politikası bu olmak durumundadır. Sadece borç alarak sabit yatırımlar yapmak olmaz. Dünyada kendi kendi besleyen 7 ülkeden biriydik. Bugün ne hale geldiğimiz herkesin malumudur. Emeksiz kazanç olmaz. Emek vereceğiz, çalışacağız, başaracağız, ulu önderimiz Atatürk'ün yolundan ayrılmayacağız ve dünyada saygın devletler yerimiz en kısa zamanda alacağız. Bu ülke zengin bir ülke. Doğru ellerde 5 sende ayağa kalkar, 10 senede yerini bulur." dedi.

"BÜYÜK BİR AVANTAJLA BAŞLIYORUM"

Kocaoğlu'nun konuşmasının ardından kürseye çıkan Soyer ise, konuşmasının başında selefi Kocaoğlu'nun başarılarını överek; "Büyük işlere imza atan Kocaoğlu'nun arkasından bu yola çıkcak olmam dolayısıyla, büyük bir avantajla başlıyorum. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Tabii ki zorlukları da var. Onun yükselttiği bayrağı aşağı indirmemek gibi bir sorumluluk var. Türkiye'de büyük bir dönüşüm başladı. Bunun öncü kenti olmak zorundayız. Asla bitmeyecek denilen, değişmeyecek dediğimiz iktidar, 1 Nisan itibari ile değişmeye başlıyor." ifadelerirni kullandı.

"BİZE DÜŞEN DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAK"

"Türkiye'de yerelde başka bir şey olmaya başladı." diyen Soyer; "Türkiye yerelden başlayarak, değişecek ve bu değişimin öncü kentlerinden biri İzmir olacak. Bu büyük bir gurur. Zorluklarını bilerek yola devam etmemiz lazım. Bize düşen demokrasiye sahip çıkmak." dedi.

ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK KOYDU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer görevi devraldıktan sonra Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Soyer, "Ata'mın huzurunda söz vermek istiyorum. Bundan 100 yıl önce Hasan Tahsin ilk kurşunu bu topraklarda sıktı. Dünyanın emperyalizme karşı zaferlerinden biri bu topraklarda kazanıldı. Dolayısıyla buradan Ata'ma, atalarımıza, dedelerimize, ninelerimize söz vermek istiyorum. Bu tarihi günde bu sorumluluğu üstlenen biri olarak açtıkları yoldan asla ayrılmayacağım. Onların asil mücadelesine saygılı olmak için sonuna kadar mücadele edeceğim. Demokrasiden asla kopmayacağım ve İzmir Türkiye'ye öncülük etmeye devam edecek" dedi.


DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ VURGUSU

Tunç Soyer, konuşmasında bugünün Dünya Romanlar Günü olduğuna da dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Romanlar eşit haklara sahip olduğunu dünyaya duyurmaya çalışıyorlar. Bugünden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi bir belediye, ana olarak tüm vatandaşlarını aynı şefkatle kucaklayacak. Elbette Roman vatandaşları bugüne kadar esirgenen şefkati gösterecektir. Roman vatandaşlara sahip çıkacağız. Biz Millet İttifakı olarak 31 Mart'ta demokrasi dersi verdik. CHP- İYİ Parti hormonik değil tamamen organik bir büyümeydi. Birleşe birleşe kazandık ve kazanmaya devam edeceğiz. Türkiye 1 Nisan'dan itibaren bir değişimi başlattı. Türkiye, 'asla gitmeyecek' denilen iktidarın gitmesinin mümkün olduğunu gördü. Türkiye bunun yerelden başlayacağını gördü. Şimdi Türkiye'nin belediye başkanları bir araya gelerek Atatürk'ün koyduğu muasır medeniyetler seviyesine ülkeyi çıkaracağız. Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER