banner51

Buca'daki sürece Şeboy'dan çarpıcı yorum

Yerel seçim sürecinde Buca'da yaşanan 'aday' krizini, Buca'nın ve belediyenin nabzını çok iyi bilen bir isimle, Cemil Şeboy ile konuştuk. Şeboy, CHP'nin Suat Nezir'e yaptığını 'adaletsizlik' olarak nitelendirerek, CHP'ye sert sözlerle yüklendi.

Buca'daki sürece Şeboy'dan çarpıcı yorum

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU

31 Mart yerel seçimlerine 1 aydan az bir süre kaldı. Seçim takviminin açıklanmasıyla birlikte, yoğun geçen aday belirleme trafiğinin ardından, yapılan iş birlikleri çerçevesinde adaylar belirlendi ve seçim kampanyaları yürütülmeye başlandı. Bu süreç içinde belki de en sancılı süreci geçiren parti kuşkusuz CHP oldu.

Özellikle Buca'da yaşanan aday krizi ile birlikte, Buca siyasetin rotasının değişebileceği gözlemleniyor.

HEPDEMİRGİL, NEZİR VE SON OLARAK KILIÇ...

Merkez Yönetim Kurulu'ndan (MYK) geçen Aydoğan Hepdemirgil'in Parti Meclisi'nden geçememesi üzerine yeniden gerçekleşen MYK'dan adı geçen ve Parti Meclisi'nden de onay alan Suat Nezir isminin, ilçe seçim kuruluna gönderilen listede yer almaması üzerine, adaylığı bulunmayan Avukat Erhan Kılıç ismi, Buca Belediye Başkan adayı olarak ilan edilmişti.

Yaşanan bu karmaşık süreçte de, Buca da sesler yükselmiş ve ilçenin seçmen kitlesinin önemli bir bölümünü oluşturan Balkan göçmenleri de CHP'ye isyan durumuna gelmişlerdi. İtirazlar, tartışmalar ve istifalar eşiğinde Erhan Kılıç, seçim çalışmalarına başladı ve saha da adım adım ilerlemeye devam ediyor.

Buca'daki bu 'aday krizi'ni, Buca'da 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve hem sağın hem de solun nabzını tutan bir isim olan Cemil Şeboy ile konuştuk.

"ADALET İÇİN YÜRÜYEN GENEL BAŞKAN ÖNCE PARTİSİNDEKİ ADALETE BAKSIN"

Şeboy, her ne kadar tartışmalardan ve yaşanan bu süreçte uzakta kalmak istediğini belirtse de, Suat Nezir'in yaşadığı durumu, 'adaletsizlik' olarak nitelendirdi. Şeboy; "Ankara'dan, İstanbul'a kadar hak için, adalet için yürüyen bir genel başkan önce kendi partisinin içindeki adalete baksın. Olur mu? O çocuğun durumu ne olacak? Her tarafı hüzün dolu. Ailesi de göz yaşlarını tutamadı. Yapılan bir adaletsizlik." ifadelerini kullandı.

"YİNE BİR ENTRİKAYLA..."

Süreci yorumlayan Şeboy; "Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda Aydoğan Hepdemirgil diye bir arkadaşımız vardı, o da göçmen kökenli. Önce onun ismini geçirdiler. Sonra Parti Meclisi'nden geçirmediler. Sonra Boşnak bir arkadaşımızı, Suat Nezir'i, Parti Meclisi'nden geçirdiler. Adam çalıştı, araçlarını giydirdi, yer kiraladı, 10-15 gün sokaklarda dolaştı. Sonra bir gece, tabii Cumhuriyet Halk Partisi'nin gerekçelerini bilemem ama, yine bir entrikayla onu da aldılar ve aday olmayan birini aday yaptılar. Yani bu çok etik değil." dedi.

"BUNUN İNTİKAMINI ALACAKLARINI SÖYLÜYORLAR"

Aynı durumu zamanında kendisinin de yaşadığına değinen Şeboy; "Aynı şey benim başıma geldi. Ben yaşadım. Anavatan Partisi'ndeydim. Aday gösterildim. 10-15 gün sonra geri çektiler. Ben istifa ettim, DSP'ye geçtim ve seçimi aldım götürdüm. Ders verildi, bu işi böyle yapanlara ders verildi.

Şimdi Suat'a yapılan da aynı şey. Bu ne olursa olsun, partili partisiz bütün Buca'daki arkadaşlar, vatandaşlarımız buna büyük bir tepki koyuyorlar. Ben dolaşıyorum, oturuyorum kahvede. Söylenenler, bir adaletsizlik bir haksızlık olduğu ve bunun da intikamının alınacağı yönünde. Sokaklar bunu diyor. Doğru bir olay değil bu yani. Parti Meclisi'nden geçiyorsun, ismini ilan ediyorlar ama ilçe seçim kurulunda Erhan Kılıç ismi geçiyor. Ben Erhan Kılıç kimdir bilmem, çok iyi bir insan da olabilir ama ben yapılan bu olayın yanlışlığından bahsediyorum. Bir infial var, tepki var. Sandığa nasıl yansır onu bilemem ama. " dedi.

"AĞABEYLİK YAPARIM"

AK Parti Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arlan hakkında ise yorum yapmaktan kaçınan Şeboy;"Biz bundan sonra yol gösteririz. Onlara doğru yolu gösteririz, bir ağabeylik yaparım. Neden? Ben de Buca'da yaşıyorum. Güzel bir kentte yaşamak benim de hakkım. " dedi.

"CHP'NİN YAPMIŞ OLDUĞU BİR YANLIŞ VAR"

Yaşanan seçim sürecinin iki taraflı olduğunu ifade eden Şeboy; "Şimdi iki taraflı bir seçim oluyor bu. Fakat bunun yanında Demokratik Sol Parti'den de bir aday var. Cumhuriyet Halk Partisi'nin de yapmış olduğu bir yanlış var. Bu yanlışlardan dolayı da durum farklı olabilir, ne çıkacağı belli değil. Ama tabii burada, AK Parti çıkabilir." dedi.

YORUM EKLE

banner47