banner51

Başkan Gönenç'e sanata katkı ödülü

Tiyatro Platformu ve İzmir Tiyatro Kolektifi, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e sanata ve tiyatroya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi verdi

Başkan Gönenç'e sanata katkı ödülü

Tiyatro Platformu ve İzmir Tiyatro Kolektifi adına tiyatro oyuncusu Yunus Kara, tiyatroya ve sanata verdiği destek nedeniyle Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i makamında ziyaret ederek bir plaket verdi. Başkan Gönenç geçen yıl ise Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında “Sanat Dostu Belediye Başkanı” ödülüne layık görülmüştü.

Başkan Gönenç’e plaket vererek çok önemli işlere imza attığını ifade eden tiyatro oyuncusu Yunus Kara; “Başkanımız sanatın en önemli kollarından biri olan tiyatroya büyük katkılar sağladı. Gerek Bergama Kültür Merkezi’nde hazırlanan programlar, gerekse çeşitli etkinliklerle sanatın her dalını Bergamalılarla buluşturdu. Hatta sadece İzmirlilerin değil, Türkiye’nin birçok yerinden sanatseverlerin de yakından takip ettiği Uluslararası Bergama Tiyatro festivali ile bu katkıyı çok üst boyutlara taşıdı. Basından da takip ettiğimiz üzere 2018 yılında 8000 çocuk tiyatro seyretti. Son iki aydır ise Bergama’nın kırsal mahallelerinde yaşayan 3500 çocuğun minibüslerle taşınarak tiyatro ile tanışmasını sağladı. İlçede 3 yıl önce kurulmasını sağladığı Bergama Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile çok başarılı işlere imza attı. Biz İzmir Tiyatro Kolektifi olarak bütün bu işleri yakından takip ediyoruz. Özellikle bu zamanda desteğe çok ihtiyacı olan tiyatroya verdiği katkıdan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

SANAT DOSTU BELEDİYE BAŞKANI

Geçen yıl Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında “Sanat Dostu Belediye Başkanı” ödülüne layık görülen ve 2016 yılında Bergama Kültür Merkezi’ni hizmete açan Başkan Gönenç, burada düzenlenen programlarla her ay birbirinden güzel eserlerin Bergamalılarla buluşmasını sağladı. 2017 ve 2018 yıllarında 50 kadar çocuk tiyatrosu sahnelenirken, toplamda 30 bin kişi BerKM’de ki etkinlikleri takip etti. “Sadece kent merkezinde değil, kırsalda da tiyatro seyretmeyen çocuk kalmasın” sloganı ile kırsalda yaşayan çocukların da tiyatro ile tanışmasını sağladı. Üç yıl önce kurulan Bergama Belediyesi Şehir Tiyatrosu ise “Hamlet” ve “Zindana Vurulmuş Antigone” ile defalarca kapalı gişe oynadı. Çeşitli il ve ilçelerde turneye çıkarak büyük beğeni kazandı. En iyi reji ödülünü Bergama’ya kazandırdı. Düzenlenen Uluslararası Bergama Tiyatro Festivali ise kentin hem sanatsal, hem de ekonomik açıdan canlanmasını sağladı. Almanya ve Yunanistan’ın dünyaca ünlü yönetmenlerinin eserleri ile Türkiye’nin birçok kentinden katılan tiyatro ekiplerinin sahnelediği oyunları binlerce sanatsever takip etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER