Başbakan Yıldırım, İzmir'e müjdelerle geldi

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de partisinin aday tanıtım toplantısına katıldı. Yıldırım İzmir'de Adnan Menderes Havalimanı'nın pist sayısının ikiye çıkacağını söylerken, Aliağa'da da özel sektörün İzmir'e çok büyük iki yatırım yapacağının müjdesini verdi.

Başbakan Yıldırım, İzmir'e müjdelerle geldi

Burak Cilasun / BEN Haber

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de Kaya Termal Otel'de gerçekleştirilen milletvekili tanıtım toplantısına katıldı. Kentin önde gelen STK Başkanları ve iş dünyasının da yer aldığı etkinlik oldukça kalabalık bir katılımla gerçekleşti.

Etkinlikte ilk konuşmayı AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül yaptı.

"VAKİT İZMİR VAKTİDİR"

Şengül, "Tarih boyunca İzmir en anlamlı şiirlere konu olmuştur. İzmir için hep güzel şeyler söylenmiştir. Biz istiyoruz ki, bugün de yarın da fikirler özgürce ifade edilsin. İzmir örnek bir kent olmaya devam etsin. Herkes kendi yaşam tarzını bütün rengiyle yaşasın. İzmir yıllardır yerel yöneticilerin adım atmaması üzerine ihmal edildi. Milletimizin temel değerleri üzerinden istismar siyaseti yapan yerel yönetim anlayışının kenti getirdiği nokta ortadadır. İzmir mağdur edildi. İzmir'in içi boş, aytıştırmaya iten söylemlere ihtiyacı yok. Her biri alanında başarılı olmuş, kalbi İzmir aşkıyla yanan arkadaşlarımızın yapacakları hizmetten şüphem yok. Vakit İzmir vaktidir." dedi.

Şengül'ün konuşmasından sonra AK Parti'nin her iki bölgesindeki toplam 28 aday sırayla kamuoyuna tanıtıldı. 

"BU EKİPLE İZMİR'İ ŞAHA KALDIRIRIZ"

Aday tanıtımı sonrasında partililere ve STK temsilcilerine hitap eden Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

"Bugün bu salondaki coşku İzmir'in 24 Haziran'a hazır olduğunu gösteriyor. Güçlü Meclis, güçlü Hükümet, güçlü Türkiye diyerek durmak yok yola devam dediğinizi duyuyorum. İzmir'in 24 Haziran'ı iple çektiğini hissediyorum. Yüreğinizdeki coşku hiç eksilmesin değerli kardeşlerim. İzmir'i ihmal eden, Türkiye'yi ihmal etmiş olur. İzmir hak ettiği yerde değil ama mutlaka hak ettiği yere gelecek. Değerli İzmirlilerin bundan emin olmasını istiyorum. Bizim sloganımız ne? Durmak yok yola devam! Durursak sadece sözümüzde dururuz. Biz bugünlere hayal tacirliğiyle gelmedik. Çalışarak, üreterek, milletimizin gönlüne girerek geldik. İzmirli hemşerilerimizin başını öne eğdirmedik, yüzünü kara çıkarmadık. Dün Ankara'da Cumhurbaşkanımızın iştirakiyle 24 Haziran'da seçimlere katılacağımız 600 adayımızın tanıtımını gerçekleştirdik. Bugün de AK Parti İzmir adayları olarak buradayız. Az önce adaylarımızın tanıtımı gerçekleşti. Genç, dinamik, çalışkan adaylarımız... Bu ekiple biz İzmir'i şaha kaldırırız, şaha! İzmir'in sorunlarını takip edecek, şehrine sevdalı bir ekibimiz var. Bakın biz hiçbir namerdin önünde eğilmeyiz, sadece rabbimizin önünde eğiliriz. AK Parti'nin kaderi, Türkiye'nin kaderidir. Yüce milletimiz 16 yıldır Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu AK Parti'ye vermektedir. Milletimiz bize hep destek oldu. Bizler de Cumhurbaşkanımızın liderlğinde 16 yılı hizmetle, projeyle, gayretle dolu dolu geçirdik. Hem halkımızın güvenini kazandık, hem de ülkede ekonomik, siyasi istikrarı sağlayarak bu başarılara ulaştık. Dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştük. Tutamayacağımız hiçbir söz vermedik. Verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getirdik. İzmir'e karşı her zaman dürüst ve samimi olduk. Terör eylemlerine, darbe girişimlerine rağmen 2023 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği 100. yıl hedeflerine emin adımlarla yürüyoruz. Arkamızda milletimizin ve İzmr'in desteğini hissediyoruz. Bu başarı Türkiye'nin başarısıdır.

"BAŞARAMAYACAKSINIZ"

Bugünlerde Türkiye ekonomisi üzerine dedikodular, yalan yanlış iddialarla vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Ekonomimiz üstüne kafa karıştırmaya çalışanların değirmenine su taşıyanlar var. 2009'da başlayan küresel kriz nasıl Türkiye'yi teğet geçtiyse, bugün Amerika'daki olayların bizi etkilediği de malum ancak ekonomimiz sağlam temeller üzerinedir. Tekrar edyorum kurdaki dalgalanma özellikle seçim öncesi birtakım manipülasyonların sonucudur. Kaynağının nereden geldiğini de biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, içerdeki iş birlikçilerine de söylüyorum başaramayacaksınız. Hükümetimizin aldığı tedbirle Türkiye kalkınma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Sanayide, turizmde, ekonomide rekorlar kırmaya devam ediyoruz. Bu yılın ilk dört ayında gelen turist sayısı geçen seneye göre yüzde 50 artarak 8 milyona ulaştı. Yıl sonu itibariyle 40 milyon turisti Türkiye'de ağırlayacağız. Güven ve istikrarın adı Türkiye'dir. Türkiye'de ekonomi iyi gitmiyorsa neden bilinen bankalardan birine 3 milyar ödeyerek yatırım yapıyor? Küresel yatırımcı nereye yatırım yapacağını çok iyi biliyor. Türkiye yatırımcılar için cazibe merkezi ve güvenli liman olmayı sürdürüyor.

Son 10 yılda yapılan 10 tane mega proje var dünyada. Bunlardan 6 tanesi Türkiye'de yapıldı. Dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye'dir. İzmir-İstanbul Otoyolu'nu yapan, Osmangazi Köprüsü'nü yapan ülkenin adı Türkiye'dir. Proje tamamlandığında İzmir-İstanbul arası 2 saat 50 dakikaya düşecek. Önümüzdeki ay 15'inden önce Sabuncubeli Tüneli'ni de açıyor ve Manisa ile İzmir'i birleştiriyoruz.

"İZMİR HER ŞEYİN İYİSİNİ HAK EDİYOR"

İzmir'in de bir şehir hastanesi var. Bayraklı'da 2060 yatak kapasiteli şehir hastanesi inşaatı devam ediyor. Yeni havalimanları, köprüler, tüneller, OSB'ler... Bunların hepsi AK Parti hükümetleriyle gerçekleşti. Direksiyonda kim vardı? Recep Tayyip Erdoğan vardı. Dünyanın 17. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olmayı sürdürüyoruz. Bu büyüme oranıyla G-20'de 1 numara olduk. Türkiye 5.8 oranında büyüdü. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımız bugün 160 milyar doları geçiyor. Tüm bunları yaparken altyapımızı güçlendiriyoruz. Çağımıza damga vuracak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu yıl devlet ve özel sektörün yatırım tutarı 1 trilyon lirayı aştı. Bu rakam 2002'ye göre 4 kat artışı ifade ediyor. Her zaman yatırım yapanın, üretenin yanında yer aldık. İzmir, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri. İzmir'in her hizmetin en iyisini hak ettiğini biliyoruz. İzmir alın terinin şehri. İzmir'i her alanda geliştirmek, kalkındırmak içimn gece gündüz çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. 

İZMİR VE MANİSA BİRLEŞİYOR

Eğitimde derslik sayımızı arttırdık. Yurt kapasitemizi 2 katına çıkardık. Hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, 1. basamak sağlık tesisleri inşa ettik ve İzmirli hemşerilerimizin hizmetine sunduk. 15 yılda 15 bin 300 konut yaptık. 2724 konutun yapımına da devam ediyoruz. Karabağlar'da muazzam bir dönüşüm projesini başlattık. İzmir'de bölünmüş yollar, iki kattan fazla arttı. Evliya çelebi 600 yıl önce Sabuncubeli'nden geçerken, 'Korkunç Sabuncubeli solumuzda kaldı' diye not düşmüş. Şimdi o Sabuncubeli'nin altından İzmir ve Manisa birleşiyor. 

İzmir-Ankara hızlı tren projemizde Uşak'a kadar geldik. Tamamladığımızda İzmir-Ankara arası 3,5 saate düşecek. Şu anda 14 saat. 

İzmir'in su ihtiyacını karşılamak için 28 baraj inşa ettik, yenilerinin yapımı sürüyor. Efes'e antik liman yapıyoruz, Efes'i de denizle birleştiriyoruz.

Spor alanında İzmir'i ihmal etmiyoruz. Alsancak Stadı'na başladık ve yapılıyor. Göztepe Stadı'na başladık ve yapılıyor ama Karşıyaka'ya başladık istemezükçüler karşımıza çıktık. Onlar yüzünden Karşıyaka Stadı'nda ilerleme sağlayamadık. Alpay'ı getirdik. Artık İzmir'in çocuğu olarak, dünyada bizi gururla temsil etmiş biri olarak bu projeleri artık Alpay takip edecek.

Biliyorsunuz Mustafa Kemal 1926'da Karşıyaka Spor Kulübü'nü ziyaret ettiğinde 'Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' demiştir. İzmir ilklerin şehridir. İstiklal harbimizin ilk kurşununun atıldığı, sona erdirildiği şehirdir. İktisat Kongresi'nin gerçekleştirildiği şehirdir. 

HAVALİMANI VE YATIRIM MÜJDESİ

İzmir'de sanayi bölgesi sayımızı 13'e çıkardık. Burada 90 binin üzerinde kardeşimiz çalışıyor ve ekmeğini kazanıyor. Torbalı-Kiraz bölünmüş yolunun 48 kilometresi bitti, açılışa hazır.

Kemalpaşa'da lojistik köyü... Oranın da üst yapısı için yakın zamanda ihaleye çıkacağız. Adnan Menderes Havalimanı'nın apronlarını büyütüyor, park sahasını 37'den 63'e çıkarıyoruz. Buranın eski halini hatırlıyorsunuz. Baraka gibiydi. Şimdi Türkiye'nin en güzel terminali Adnan Menderes Havalimanı'nın terminalidir. Buradan müjdeliyorum; sadece İstanbul'dan İzmir'e 103 uçuş var. Artık havalimanı yetmiyor. İkinci pist için fizibilite çalışmalarını başlatıyoruz. Alaçatı'ya yeni bir havalimanı yapacağız dedik. Çalışmalar başlıyor. 2 yıl içerisinde açıyoruz. Adını da Ekrem Pakdemirli Havalimanı koyduk, hayırlı olsun. Ayrıca özel sektör İzmir'e iki büyük yatırım yapıyor. Birincisi rüzgar türbinlerini Aliağa'da üretecek bir fabrika olacak. Diğeri de yine Aliağa'da olacak ve savunma sanayiini desteklemek adına bir makina imalat fabrikası olacak. 1.8 milyar euro bedeli var. Özel teşvik verilen 23 projeden biri. Amacımız İzmirli hemşerilerimize daha fazla iş sahası bulmak ve İzmir'in gelişmesine katkı sağlamak.

TARİHİ BİR KARARIN ARİFESİNDEYİZ

Türkiye önemli bir kararın arifesindedir. Tarihi bir kavşağı dönmeye hazırlanıyoruz. 24 Haziran seçimleri, Cumhuriyet tarihimiz için çok önemli bir değişim seçimi olacak. Hem Cumhurbaşkanımızı, hem de güçlü Meclis'i oluşturan seçimi bir arada yapacağız. İstikrar ve güçlü Türkiye hedefimizde çalışıyoruz. Erdem ve cesaretle Türkiye'yi, İzmir'i şaha kaldırmaya hazır mıyız? Recep Tayyip Erdoğan'ı tekrar seçmeye var mısınız? Türkiye'nin siyasi hayatına damga vuran AK Parti kadroları ilk günden bugüne kadar beraber yürüdük bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda. Bana her şey sizi hatırlatıyor. AK Parti kadroları yeni dönemde de hizmete hazır. AK Parti kadroları dünyayı takip eden, Türkiye'nin sorunlarını bilen donanımlı kadrolardır. Aday adaylığı için mücadele eden tüm kardeşlerimiz üstün vasıflara sahip. Takdir edersiniz ki bütün arkadaşlarımızı değerlendirme imkanı olmadı. Çünkü sayı çok çok yüksek. Hemşerilerimizin karşısına çıkarken kılı kırk yardık. Şu gerçeği bir kez daha gördük ki AK Parti'nin bir listeyle değil, 10 listeyle girilse hepsine yetecek potansiyelinin olduğunu gördük. Davamız millete hizmet davasıdır. Meclisi'te olsun, partide olsun her arkadaşımızın büyük bir özveriyle gönülden hizmet yapacağına eminiz. Vakit Türkiye vaktidir.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 21:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER